روزنامه‌ی امید مردم
امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 7861
تاریخ انتشار : ۹ شهریور, ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۹
تعداد نظرات: ۰
موضوع :

منشور اخلاقی روزنامه


منشور اخلاق حرفه ای روزنامه امید مردم   روزنامه امید مردم به صاحب امتیازی همت الله دانش  عنوان نخستین روزنامه استان کهگیلویه و بویراحمد  از سال ۱۳۸۵ آغاز به فعالیت نموده است و ضمن تهیه منشور اخلاقی، خود و تمامی کارکنانش را متعهد به رعایت منشور اخلاق حرفه‌ای که در ادامه آمده می‌دانند. ۱- افزایش […]

منشور اخلاق حرفه ای روزنامه امید مردم

 

روزنامه امید مردم به صاحب امتیازی همت الله دانش  عنوان نخستین روزنامه استان کهگیلویه و بویراحمد  از سال ۱۳۸۵ آغاز به فعالیت نموده است و ضمن تهیه منشور اخلاقی، خود و تمامی کارکنانش را متعهد به رعایت منشور اخلاق حرفه‌ای که در ادامه آمده می‌دانند.

۱- افزایش سطح آگاهی های جامعه

کارکنان روزنامه  امید مردم ، با توجه به رسالت و ماموریت اصلی روزنامه نگاری برای پاسخگویی به حق همگان در مورد دریافت اطلاعات عینی، برخورداری از آزادی بیان و انتقاد و همچنین بازتاب آزادانه افکار عمومی از طریق روزنامه ، وظیفه اگاهی دهی را در راس وظایف حرفه‌ای خود قرار می‌دهند.

۲-آزادی مطبوعات

کارکنان روزنامه  امید مردم ، دفاع از آزادی مطبوعات و تفسیر و تحلیل و انتقاد از وظایف اصلی خود می‌دانند. آزادی مطبوعات، فضای ضروری مورد نیاز برای شناخت حقیقت را فراهم می‌آورد و بدون آن، نمی‌توان انتظار داشت، حقیقت محترم شناخته شود و دروغ مطرود گردد.

۳-بیان حقیقت

کارکنان روزنامه  امید مردم، همواره در خدمت کشف و بیان حقیقت خواهند بود، چرا که بیان حقیقت شالوده آگاهی دهی را تضمین می‌کند. به موجب این اصل کارکنان روزنامه ، وظیفه دارند آنچه را به راستی روی داده است و در آن شائبه دروغ وجود ندارد، منعکس کنند و از کتمان حقایق پرهیز نمایند.

۴-حق پاسخ و احترام به حیثیت فردی

کارکنان روزنامه ، در تمام مواردی که ممکن است انتشار مطلب و یا خبری از طریق روزنامه هنرمند، به حیثیت افراد لطمه وارد آورد، حق تصحیح و یا حق پاسخ را برای افراد محفوظ می‌دارند. به بیان دیگر هرگاه روزنامه هنرمند موضوعی را علیه یک فرد مطرح کند او حق دارد درباره آن توضیح دهد و روزنامه نیز موظف به انعکاس آن خواهد بود.

۵-احترام به حریم خصوصی

کارکنان روزنامه ، ضمن احترام به حریم زندگی خصوصی افراد، خبری در این زمینه درج نمی‌کنند مگر در مواردی که انتشار آن برای جامعه ضروری باشد.

۶-صحت خبر

روزنامه ، خود را موظف می‌دانند در صورت انتشار اخبار نادرست یا مبهم، ضمن عذرخواهی از مخاطبان اقدام به اصلاح خبر نمایند.

۷-داشتن و اعلام هویت

کارکنان روزنامه ، برای کسب خبر و گزارش به صراحت خبرنگار بودن خود را اعلام می‌کنند و مانند یک جاسوس و یا کارآگاه عمل نمی‌نمایند.

۸-منع تحت فشار قرار دادن افراد برای گرفتن خبر

خبرنگاران روزنامه، برای گرفتن خبر، افراد را تحت فشار قرار نمی‌دهند، مگر در مواردی که برای جامعه بسیار ضروری باشد.

 

 

 

۹-پاکدستی در تهیه خبر

کارکنان روزنامه ، برای درج خبر یا خودداری از درج آن، از منبع خبر و یا افراد ذینفع اقدام به دریافت وجه نمی‌نمایند.

۱۰-رعایت حال افراد

کارکنان روزنامه ، در هنگام تهیه خبر، حال افرادی را که دچار شوک روانی شده اند رعایت می‌کنند.

۱۱-رعایت حقوق کودکان

کارکنان روزنامه ، ضمن درک حساسیت مصاحبه با کودکان، بدون اجازه والدین و یا مسوولان آموزشی از آنان عکس، خبر و یا مصاحبه درج نمی‌کنند.

۱۲-خودداری از افشای مشخصات متهم

کارکنان روزنامه ، در تهیه خبر از افشای مشخصات و هویت شخص و نزدیکان شخص متهم به جرم خودداری می‌نمایند.

۱۳-خودداری از طرح مسائل اخلاقی با افراد زیر ۱۸ سال

کارکنان روزنامه ، از مطرح کردن کودکان و نوجوانان زیر هجده سال در مسائل اخلاقی و تخلفات اخلاقی، حتی در مواردی که قانون منع نکرده باشد، خودداری می‌کند.

۱۴-خودداری از نژادپرستی

کارکنان روزنامه ، خود را موظف می‌دانند که از تبلیغ و یا مطرح کردن مسائل تبعیض نژادی، تبعیض قومی، تبعیض مذهبی، تبعیض جنسی و نیز افشای حالات روانی خاص اشخاص خودداری نمایند.

۱۵-عدم سوء استفاده از اطلاعات مالی

کارکنان روزنامه ، از اطلاعات مالی به دست آمده، جهت منافع خود و نزدیکان شان سوء استفاده نمی‌نمایند.

۱۶-حفظ اسرار منابع خبری

کارکنان روزنامه ، خود را موظف می‌دانند، ضمن حفظ اسرار منابع خبری، در شرایطی افراد اجازه انتشار هویت خود را ندهند، از انتشار هویت آنها خودداری نمایند.

۱۷-عدم جانب داری و دوری از تعصب

کارکنان روزنامه ، در تهیه خبر و گزارش به گونه‌ای عمل کنند که خالی از جانب داری و تعصب باشد به نحوی که وقتی یک خواننده منصف آن را می‌خواند احساس کند که روزنامه نگار هر دو سوی ماجرا را دیده است.

 برچسب ها :


نظرات برای این مطلب بسته شده است.


Sorry, the comment form is closed at this time.