روزنامه‌ی امید مردم
امروز : پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 10989
تاریخ انتشار : ۴ دی, ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۹
تعداد نظرات: ۴

بنیاد مسکن استان در خواب زمستانی // ضعف مدیریت بلای جان روستاهای استان نشود/ اگر زلزله بیاید چند متر قبر باید در روستاها حفر کنیم


بنیاد مسکن استان در خواب زمستانی // ضعف مدیریت بلای جان روستاهای استان نشود/ اگر زلزله بیاید چند متر قبر باید در روستاها حفر کنیم
این روزها اخبار رسمی و غیر رسمی بروز زلزله در مقیاس های متفاوت در رسانه ها ی مختلف منتشر می شود و شاید بتوان گفت  امنیت روانی جامعه را تحت تاثیر خود قرار داده است. به گزارش امید مردم ؛ سفرهای استانی  زلزله در این روزها  با شدت بیشتری در حال انجام است و تمام […]

این روزها اخبار رسمی و غیر رسمی بروز زلزله در مقیاس های متفاوت در رسانه ها ی مختلف منتشر می شود و شاید بتوان گفت  امنیت روانی جامعه را تحت تاثیر خود قرار داده است.

به گزارش امید مردم ؛ سفرهای استانی  زلزله در این روزها  با شدت بیشتری در حال انجام است و تمام نقاط کشور اعم از شهری و روستایی را به خود درگیر نموده است . حادثه زلزله خراسان و بم در چند سال گذشته و زلزله کرمانشاه در چند ماه اخیر ضعف در مقاوم سازی  ساختمانی در کشور به ویژه در  روستاها را بیش از پیش نمایان کرده است به طوری که بیشترین خسارات در روستاها واردشده است .

استان کهگیلویه و بویراحمد  نیز در این مدت با تکان های ناشی از زلزله های خفیف لرزید تا این واقعیت را برای ما روشن کند که هر آن ممکن است در گوشه ای از این استان نیز زلزله ای رخ دهد و فاجعه ای غیر قابل پیش بینی به بار آید.

اما آنچه که در این میان مهم است نقش دستگاههای متولی در کاهش خسارات مادی و معنوی ناشی از زلزله است که نمی توان از آن چشم پوشی نمود.

از آنجا که نزدیک به ۴۸ درصد  از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد در روستاها زندگی می کنند وظایف و عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بیش از پیش مهم و تاثیر گذار خواهد بود.

لذا بر آن شدیم تا نگاهی به عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در زمینه وظایف محوله به ویژه  بهسازی و مقاوم سازی منازل روستایی داشته باشیم تا نقاط قوت و ضعف عملکرد  این بنیاد  را بیش  ازپیش بازیابی نموده تا متولیان امر ومدیریت ارشد استان نسبت به رفع ضعف مدیریتی و برنامه ریزی در این دستگاه مهم توجه ویژه ای داشته باشند.

همگان نیک می دانیم که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از آثار ماندگار و با ارزشی است که معمار کبیر انقلاب اسلامی به منظور رفع محرومیت ها پایه گذاری نموده و تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر محرومیت زدایی بر اهمیت این بنیاد بیش از پیش افزوده است .

محرومیت زدایی از سیمای روستاها،  ساخت مسکن محرومین ،اجرای طرح هادی ، بازسازی و ایمن سازی ساخت و سازهای روستایی و ایجاد خدمات عمومی و زیربنایی در روستاها  از مهمترین شاخص های فعالیتی این بنیاد است تا ضمن بهسازی روستا ها از مهاجرت های بی رویه روستاییان به شهر و ایجاد حاشیه نشینی که این روزها یکی از معضلات اجتماعی عنوان می شود جلوگیری نماید. بنابراین باید گفت که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اولین نهاد عمرانی پس از انقلاب بود که عمده فعالیت های خود را در راستای رسیدگی به محرومین و مستضعفین ، توسعه عدالت اجتماعی و بستر سازی برای سازندگی کشور قرار داد.

کهگیلویه و بویراحمد استان زرخیز اما محرومی است که  بخش عظیمی از جمعیت خود را در روستاها جا داده است اما چند سالی است که سیل مهاجرت از روستاها شتاب بیشتری گرفته به طوری که حاشیه نشینی در شهرها به ویژه مرکز استان  باعث معضلات اجتماعی جدی شده است که آثار و نتایج این معضلات در چند سال آینده بحرانی خواهد شد که دیگر مهار شدنی نیست.

اما اگر به میان این حاشیه نشین ها بروید خواهید دید که چندان دل خوشی از مهاجرت و حاشیه نشینی ندارند و شاید از بد حادثه اینجا به پناه آمده اند. برخی از این افراد این مهاجرت را اجباری می دانند و معتقدند که نبود امکانات و کم توجهی متولیان امر از جمله بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که مهمترین وظیفه اش رسیدگی به وضعیت روستاهاست سبب این امر شده است .

نامناسب بودن جاده ها روستایی، عدم وجود امکانات زیر ساختی، عدم اجرای کامل طرح هادی، عدم بهسازی و مقاوم سازی ساختمان ها و نبود شغل مناسب از جمله مهمترین دلایلی است که این مهاجرت اجباری را کلید زده است تا در سایه رفتارهای شعارگونه متولیان بنیاد مسکن استان خانه های نداشته خود را رها کنند و به حاشیه نشینی روی بیاورند.

اگر روند مهاجرت روستائیان به شهر  در استان کهگیلویه و بویراحمد را بررسی کنید خواهید دید که روستائیان زحمتکش کم درآمد قربانی ضعف مدیریت هایی شده اند که راهی جز فرار ندارند و با جبر اسباب و وسایل خویش را برداشته و با رها کردن خانه و کاشانه خود راهی حاشیه شهرهایی می شوند که خود نیز می دانند چاره مناسبی برای زندگی نیست اما میان بد و بدتر، بد را انتخاب کرده اند. کلنگ های طرح هادی برای ارایه گزارش های کاری در نقاط مختلف استان به زمین زده شد اما به علت  ضعف مدیریت ، به حال خود رها شده اند و مردم را میان زمین و آسمان گرفتار نموده اند. از فیروز آباد بویراحمد گرفته تا برم سبز زیلایی، از روستاهای کهگیلویه گرفته تا بهمئی همه در این چرخه گرفتار شده اند. مقاوم سازی ساختمان های روستایی که خود حکایتی دیگر دارد. به راستی اگر زلزله ای همانند کرمانشاه در این استان روی دهد چند زمین را باید با بیل مکانیکی حفر کنیم تا اجساد بیرون آمده از زیر آوار در روستاهای استان را دفن کنیم .

به راستی اگر چنین اتفاقی بیفتد باز هم مدیران کت و شلوار اتوکشیده می پوشند و دست در جیب ژشت مدیریتی به خود می گیرند و از نقاط حادثه دیده بازدید می کنند.

آیا می دانند که این وضعیت نتیجه ضعف مدیریتی است که سالها بر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مستولی شده بود و دیگر افسوس خوردن فایده ای ندارد.

آری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان  به خواب  زمستانی رفته است و  معلوم نیست که چند روستا و چه تعداد ساکنین آن باید قربانی ضعف مدیریتی شوند که در این سیستم وجود دارد.

 

پوریا بامشاد/ امید مردم

 

 

 

 

 

 برچسب ها :


انتشار یافته: ۴
  1. واقعا دستتون درد نکنه حرف دل روستایی ها رو زدی

  2. خود حاشیه شهرها هم با بنیاد مسکن هست مثلا حاشیه شهر یاسوج همه اش روستاست بیایید ببینید چه فاجعه ای به بار اومده بنیاد مسکن باید جوابگو باشه خواهش می کنم از وضعیت مدیریت بنیاد مسکن در حاشیه شهر یاسوج هم گزارش تهیه کنید

  3. خدا نکن زلزله بیاید و گرنه در روستاها فاجعه انسانی است. تو را بحدا رسانه ها بنویسند تا مسوولین فکری کنند

  4. بی انصافی نکنید امام ( ره ) از خدمات بنیاد مسکن تقدیر و تشکر نموده
    مقام معظم رهبری بنیاد مسکن را یکی از پر برکت ترین یاد گارهای امام راحل می دانند – روستای ما استقبال نمود بنیاد مسکن همکاری کرد – طرح هادی در روستا – خانه ها مقاوم – جدول گذاری – آسفالت – چون مردم روستا خواستند دهیار و شوراها همکاری نمودند و الحمدالله مشکل نداریم عده ای نیز در روستا هستند – به دلایل مختلف مثل فقر مالی و… همکاری نداشته اند با دولت و بنیاد مسکن اگر قرار شد روزی زلزله ای بنیاد قطعا زیر آوار خواهند ماند – در این خصوص نه دولت مقصر است نه بنیاد مسکن – پسر نوح با بدان بنشست و….


  • error: Content is protected !!