روزنامه‌ی امید مردم
امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 11543
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن, ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۶
تعداد نظرات: ۰

خطر انحراف بیخ گوش تسهیلات اشتغال در کهگیلویه و بویراحمد/ این شیوه دیگر جواب نمی دهد


خطر انحراف بیخ گوش تسهیلات اشتغال در کهگیلویه و بویراحمد/ این شیوه دیگر جواب نمی دهد
ثبت نام تسهیلات اشتغال روستائیان و اشتغال فراگیر از طریق سایت کارا آغاز شده است و متقاضیان می توانند با ثبت نام طرح های خود در این سامانه، شانس بررسی و طرح توسط یک کارگروه در اداره کل کار و اموراجتماعی و معرفی به بانک را داشته باشند. به گزارش امید مردم؛ دولت برای ایجاد […]

ثبت نام تسهیلات اشتغال روستائیان و اشتغال فراگیر از طریق سایت کارا آغاز شده است و متقاضیان می توانند با ثبت نام طرح های خود در این سامانه، شانس بررسی و طرح توسط یک کارگروه در اداره کل کار و اموراجتماعی و معرفی به بانک را داشته باشند.
به گزارش امید مردم؛ دولت برای ایجاد اشتغال در کشور ۲ خط ویژه اعتباری را این روزها ایجاد کرده است، تسهیلات اشتغال روستائیان و عشایر که سهم کهگیلویه و بویراحمد از آن بیش از چهار هزار میلیارد ریال است و تسهیلات اشتغال فراگیر که هر دو در صورت مدیریت می تواند به ایجاد اشتغال واقعی در استان مبدل شده و از بار بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد بکاهد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد قول داده بود که شخصا بر پرداخت این تسهیلات نظارت کند اما پروانه نیک مرام، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد، هفته گذشته اعلام کرد که اداره تحت مدیریتش در حال بررسی و ارسال طرح ها به بانک است که از میان بیش از ۹۰ طرح بررسی شده، ۴۲ طرح را تایید کرده اند.
نیک مرام اما هیچ توضیحی نداده است که معیارهای بررسی طرح ها چیست ولی می گوید با توجه به نزدیک شدن به پایان سال سرعت بررسی طرح ها افزایش می یابد که این نشان از اولویت داشتن کمیت طرح ها بر کیفیت آنهاست، عجله اداره کل کار برای بررسی طرح ها و نهایتا تایید ۴۲ طرح در اولین جلسه نشانه های خوبی برای این تسهیلات نیست.
خرد کردن اعتبارات و عدم اجازه دادن به طرح های بزرگ که می تواند هم در روستاها و هم در زمینه اشتغال در کل استان تحولی محسوس ایجاد کند، در واقع انحراف تسهیلاتی است که با خون دل به استان اختصاص یافته و هیچ کارشناس اقتصادی تایید نمی کند که ۴۰۰ میلیارد اعتبار بین طرح هایی تقسیم شود که پیش بینی اشتغال آنها یکی دو نفر است.
نیک مرام در اولین اظهار نظر رسانه ای خود در زمینه تسهیلات اشتغال روستائیان ضمن آنکه از معرفی ۴۲ طرح به بانک خبر می دهد، پیش بینی اشتغال این طرح ها را مجموعا ۳۰۴ نفر عنوان می کند و این یعنی هر طرح به طور متوسط نهایتا ۷ شغل ایجاد می کند که نشان از خرد شدن اعتبارات از همین ابتدای کار دارد.
فراموش نکنیم که در دولت گذشته نیز تسهیلات خوداشتغالی و بنگاه های زود بازده نیز به علت همین خرد کردن اعتبارات کلان و عدم ایجاد شغل از قبل آن مورد انتقادات جدی قرار گرفت و امروز نیز پس از چند دهه آزمون و خطا در همین کهگیلویه و بویراحمد به این نتیجه رسیده ایم که شغل های پایدار در بنگاه های بزرگ است نه بنگاه های کوچک که خطر ریسک تعطیلی و انحراف آنها نیز بسیار بالاست.
اعتبارات اشتغال در صورتی منجر به ایجاد شغل های واقعی می شود که اولا سطح وسیعی از شغل را ایجاد کنند و دوما طرح های نو و بدیعی را ارائه کنند که فردا دوباره درگیر بازار، برند، اختلاف شرکا و غیره نباشند لذا این راهی که در کهگیلویه و بویراحمد برای توزیع اعتبارات اشتغال هم فراگیر و هم روستائیان و عشایر در نظر گرفته شده، منطقی و علمی نیست و لازم است که روند فعلی متوقف و کارگروه بزرگتری که در آن مجموعه ای از مدیران اجرایی و اقتصاددانان علمی حضور داشته باشند، برای توزیع این تسهیلات تشکیل گردد.

شقایق دیوانی- گروه اقتصادیبرچسب ها :