روزنامه‌ی امید مردم
امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 11661
تاریخ انتشار : ۲۷ بهمن, ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۸
تعداد نظرات: ۶

وقتی یک آزمون هم نمی توانیم برگزار کنیم/ مضحکه خاص و عام شدیم


وقتی یک آزمون هم نمی توانیم برگزار کنیم/ مضحکه خاص و عام شدیم
چشم سه هزار نفر به آزمون استخدامی علوم پزشکی یاسوج بود. سه هزار خانواده دست به دعا برداشته بودند و برای فرزندانشان دعا می کردند و سه هزار تحصیلکرده امیدوار بودند که منبع درآمدی بیابند اما ته ماجرا اتفاقی رقم خورد که نه تنها امید سه هزار خانواده را ناامید کرد که یک استان را […]

چشم سه هزار نفر به آزمون استخدامی علوم پزشکی یاسوج بود. سه هزار خانواده دست به دعا برداشته بودند و برای فرزندانشان دعا می کردند و سه هزار تحصیلکرده امیدوار بودند که منبع درآمدی بیابند اما ته ماجرا اتفاقی رقم خورد که نه تنها امید سه هزار خانواده را ناامید کرد که یک استان را مضحکه خاص و عام کرد.
به گزارش امید مردم، آوازه آزمون امروز دانشگاه علوم پزشکی یاسوج حتی به شبکه های خارجی هم رسید و حتی کج سلیقگی و بی برنامه گی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از رسانه های معاند خارج نشین هم به کل دنیا مخابره شد تا همه بدانند که تراز مدیریتی در این استان چقدر است که حتی توان برگزاری یک آزمون استخدامی را هم ندارند.
چند هفته ای بود که جنب و جوش و شور وشوقی در استان پر از بیکار کهگیلویه و بویراحمد به راه افتاده بود، همه جا سخن از آزمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی بود و اما هیچکس پیش بینی نمی کرد که سه هزار و ۴۰۰ نفر برای تصدی ۱۸۲ شغل ثبت نام کند. آئین نامه منتشر شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی به عنوان شرایط آزمون چندان بی ایراد هم نبود و لااقل در حوزه بومی گزینی دستورات بالادستی را رعایت نکرده بودند و خودتفسیری از تعریف بومی ارائه کرده بودند اما بهرحال کورسوی امیدی در میان این همه موج ناامیدی برای بیکاران تحصیل کرده ای بود که پشت صف انتظار به امید رقابتی عادلانه و پیروزی در امتحانی پر از رقیب ایستاده بودند. مسئولانی هم در استان بودند که به این آزمون می نازیدند و تصور می کردند که بعد از سالها حاشیه درخصوص استخدام های طایفه ای و فله ای این بار می توانند پرچم افتخار بالا ببرند و اعلام کنند که بالاخره راهی یافته ایم و کاری کرده ایم و آنقدر در شور و شوق و رویا غرق شدند که یادشان رفت نظارت کنند، یادشان رفت مدیران ما حتی نمی توانند یک آزمون برگزار کنند، یادشان رفت که کوچکترین اشتباه در آزمونی برای سه هزار نفر یعنی به باددادن آبروی یک استان و حتی کل کشور.
حالا اما نوبت آزمون رسیده بود، صبح جمعه ۲۷ بهمن ماه، موعد آزمونی نفس گیر بود سه هزار نفر با شوق و شور و امید شب قبل از آزمون را به صبح رسانیدند و آماده شدند تا به محل آزمون بروند و چه خانواده هایی که حین امتحان فرزندانشان در محوطه دانشگاه ها نشسته بودند و امید رقابتی سالم و بی حاشیه داشتند. آزمون عمومی هم برگزار شد اما خبری از آزمون تخصصی نبود و به گفته معاون پشتیبانی دانشگاه علت به هم خوردن آزمون همین تاخیر بود اما در فضای مجازی علت های مختلفی برای اعتراض شرکت کنندگان عنوان می شد.
لو رفتن سوالات، حذف بخشی از رشته های آزمون حین برگزاری، تلاش سیاسیون برای اعمال نفوذ، تقلب های آشکار حین برگزاری آزمون و دهها دلیل دیگر – در حد شایعاتی که کسی آنها را تایید نکرد- در فضای مجازی و حین بالاگرفتن اعتراضات برای اعتراض شرکت کنندگان بیان می شد. هر چند معاون دانشگاه علوم پزشکی قصد داشت که موضوع اعتراضات را یک دسیسه جلوه دهد و آن را به گردن عده ای معدود بیاندازد اما فیلم ها و عکس های منتشر شده نشان می دهد که دامنه اعتراض به آزمون از چند نفر خارج است و تقریبا عده زیادی حتی اجازه خروج رحیم استوار از بین معترضین را نمی دهند.
استوار، معاون دانشگاه علوم پزشکی تلاش می کند با یک فرافکنی نرم، مساله را به چند معترض پلاکارد دار نسبت دهد و بدین ترتیب دانشگاه را مبرا کند و با این جمله که نیروهای شرکتی قبلا بدون آزمون به کار گرفته می شدند، منت بگذارد که ما خواستیم عدالت را رعایت کنیم اما مگر هم در قانون به صراحت تاکید نشده که هرگونه به کارگیری نیرو باید با آزمون باشد و دستگاه های دولتی مگر جز رعایت عدالت و اجرای قانون وظیفه ای دیگر دارند.
آزمایشگاه دنا به عنوان یک نهاد خصوصی کوچک چند سال پیش برای استخدام نیروهای مورد نیازش آزمون برگزار کرد که البته تعداد شرکت کنندگان آن حدود دو هزار نفر هم عنوان می شد اما حتی یکی از مشکلاتی که امروز برای دانشگاه علوم پزشکی پیش آمد برای یک آزمایشگاه کوچک پیش نیامد و این یعنی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی باید اعتراف کنند که نمی توانند یک آزمون استخدامی برگزار کنند و باید از یک آزمایشگاه درس نحوه برگزاری آزمون بیاموزند.
و اما چند سوال که در توضیحات دانشگاه علوم پزشکی به حواشی پیش آمده امروز مغفول ماند.
مگر نباید در مراکز آزمون مخزن سوالات وجود داشته باشد و سوالات آزمون پیش از شروع فرآیند در آنجا قرار گیرد و پلمب شود؟ معاون دانشگاه گفته است که سوالات با سی دی رمز دار از تهران آمده بود اما این سوالات در کجا تکثیر می شد و از چه طریق قرار بود که به محل آزمون برسد که ۴۵ دقیقه به گفته خود آقای معاون تاخیر داشت؟ مسئولان تکثیر و انتشار سوال چه کسانی بودند و نحوه انتقال به چه صورت بوده است؟ معاون دانشگاه در گفتگو با ایسنا می گوید که داوطلبان راس ساعت ۸ سوالات عمومی را پاسخ داده و تحویل داده اند و ساعت ۹ و نیم اعلام شده که سوالات تخصصی با ۴۵ دقیقه تاخیر می رسند در واقع از ساعت ۸ صبح تا ۹ و نیم و ۴۵ دقیقه بعد از آن چه اتفاقی رخ داده که سوالات به مرکز آزمون نرسیده اند، این زمان حتی برای رسیدن سوالات از شیراز هم کفایت می کند؟ خود آقای استوار در همان گفتگو می افزاید که پاسخ به سوالات تخصصی قرار بود ساعت ۹ به اتمام برسد اما ۹ و ۳۰ دقیقه تازه اعلام می کنند که با ۴۵ دقیقه تاخیر می رسد، در حالی که ساعت ۸ هم آزمون عمومی به پایان رسیده، این تناقض ها در گفته های معاون دانشگاه چگونه باید حل شود؟
این آزمون به علت شبهاتی که دارد، قطعا باید ابطال شود و نهادی بی طرف برگزاری آزمون جدید را برعهده بگیرد و البته ناگفته نماند که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مقصر اصلی حوادث امروزند اگرچه می دانیم کسی استعفا نمی دهد، اما رئیس جوان این دانشگاه که در دوران مدیریت کوتاهش تاکنون حواشی بسیاری پیرامون این دانشگاه بوده است باید از کلیه داوطلبان، خانواده های آنها و مردم استان عذرخواهی کند.

پیمان فرامرزی- امید مردمبرچسب ها :


انتشار یافته: ۶
  1. فقط می تونم بگم شرم آوره. مسئولان دانشگاه علوم پزشکی همه باید عزل می شدند

  2. حیثیت دانشگاه برباد رفت.

  3. اقای استوار در مورد زمان ازمون هم حقیقت را نگفته اند اولا ساعت ازمون ۹ صبح بود که در کارت ها هم درج شده ساعت ازمون ۹ صبح, ثانیا ازمون عمومی ساعت ۹:۳۰ برگزار شد. و بعد از اون از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۱:۳۰ ما در محل امتحان منتظر سوالات تخصصی بودیم که متاسفانه بعد از یک ساعت انتظار اعلام کردن سوالی وجود ندارد و اقای استوار هم سوار بر ماشین با سرعت زیاد و خطرناک که احتمال زیر گرفتن هم بود از بین جمعیت عبور کرد. در ضمن فضای ازمون مثل فضای سالن فوتبال بود پر از سروصدا و شلوغی پر از تقلب, بدون نظارت

    • سلام.جناب استوار به واقع دارن به شعور چند هزار نفر توهین میکنن.اول همه آزمون های استاندارد ساعت ۷:۳۰شروع میشه،سوالات در بسته بندی های مخصوص تحویل متقاضی میشه،فاصله بین دو دفترچه کمتر از ۵دقیقه اس.اما اینجا آزمون ساعت ۹تازه میخواست شروع بشه،بعد دفترچه عمومی رو که فله ای تحویل دادن که حتی پر از غلط املایی بود.بعد ساعت۱۰:۳۰دفترچه عمومی رو جمع کردن،وتا ساعت۱۱:۳۰خبری از دفترچه اختصاصی نبود،بعدشم که کسی جوابی نداد،حالا جز بی برنامگی و حق خوری چیزه دیگه ای هم بوده؟

  4. جای بسی تاسف است اونوقت ادعاب مسلمانی شان کوش دنیا را کر کرده !

  5. این هم باب شده که تا میام از حقمون دفاع کنیم،میگن اینا هدف سیاسی دارن.