روزنامه‌ی امید مردم
امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 11830
تاریخ انتشار : ۷ اسفند, ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۸
تعداد نظرات: ۰

عریان برای تغییر می آید/ آیا سوابق رئیس جدید، دانشگاه یاسوج را متحول می کند/ عریان و چند چالش


عریان برای تغییر می آید/ آیا سوابق رئیس جدید، دانشگاه یاسوج را متحول می کند/ عریان و چند چالش
چندی پیش خبر تغییر رئیس دانشگاه یاسوج رسانه ای شد و دکتر احمد عریان طی حکمی از سوی وزیر جایگزین محمودرضا رحیمی در دانشگاه یاسوج شد تا بدین ترتیب سکان هدایت دانشگاه جوان و البته مادر کهگیلویه و بویراحمد به دست کسی بیفتد که کارنامه ای درخشان در حوزه علمی و البته اجرایی دارد. به […]

چندی پیش خبر تغییر رئیس دانشگاه یاسوج رسانه ای شد و دکتر احمد عریان طی حکمی از سوی وزیر جایگزین محمودرضا رحیمی در دانشگاه یاسوج شد تا بدین ترتیب سکان هدایت دانشگاه جوان و البته مادر کهگیلویه و بویراحمد به دست کسی بیفتد که کارنامه ای درخشان در حوزه علمی و البته اجرایی دارد.
به گزارش امید مردم، نام «احمد عریان» برای مردم استان کهگیلویه و بویراحمد کمی ناشناخته است اما در میان مدیریت های دانشگاهی عریان نامی پرآوازه است. شاید مدیریت این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز بر دانشگاه خلیج فارس بوشهر یکی از علت های نام نیکوی احمد عریان در سمت های اجرایی حوزه وزارت علوم باشد.
اگر در میان سوابق اجرایی احمد عریان به جستجو بپردازیم، مهمترین آن ریاست دانشگاه خلیج فارس بوشهر است که در سال ۱۳۷۹ که این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز سکاندار آن شد، دانشگاهی نوپا و تازه شکل گرفته بود به طوریکه در سال ۱۳۸۴ که عریان از این دانشگاه خداحافظی می کند و به شیراز باز می گردد، دانشگاه خلیج فارس با گذشته خودش اصلا قابل قیاس نبود.
ریاست دانشکده دامپزشکی، مدیرگروه پاتوبیولوژی، عضویت در هیات امناهای دانشگاه های هرمزگان، بوشهر و یاسوج، معاونت تحصیلات تکمیلی و پژوهشی دانشگاه شیراز بخشی از سوابق اجرایی دکتر احمد عریان است که با حکم وزیر علوم و براساس شناختی که از دانشگاه هایی در تراز دانشگاه یاسوج دارد، قرار است بر صندلی ریاست این دانشگاه تکیه بزند.

چالش های عریان
دانشگاه یاسوج هم مانند دانشگاه خلیج فارس بوشهر نوپاست و انتظار می رود که دکتر احمد عریان با شناخت کامل از وضعیت دانشگاه یاسوج به ریاست این دانشگاه پاسخ مثبت داده است. علی رغم اینکه در زمان روسای قبلی انتقادات جدی هم به وضعیت دانشگاه و هم به وضعیت مدیریت این نهاد وارد بود و به موقع نیز از سوی رسانه ها تذکر داده شده اما لازم است که از روسای سابق این دانشگاه و من جمله دکتر محمودرضا رحیمی که از سال ۹۴ ریاست این دانشگاه را بر عهده داشت تقدیر کرد.
حال ریاست دانشگاه یاسوج به مرد با سابقه ای سپرده شده است اما او برای مدیریت در دانشگاه یاسوج با چالش های جدی مواجه است.
اولین چالش عریان در دانشگاه یاسوج احتمالا در حوزه ارتقای کمی و کیفی این دانشگاه خواهد بود. دانشگاه یاسوج هرچند این روزها به عنوان دانشگاه مادر استان معرفی می شود اما در همان سطوح ابتدایی تربیت دانشجو مانده است و هنوز به دانشگاه های نسل جدیدتر با پژوهش های کاربردی ارتقا نیافته و این مساله را حالا باید عریان حل کند. او حتما می داند که دانشگاه یاسوج با عظمتش هنوز در خدمت استان قرار نگرفته و جزیره ای است که در آن نه پژوهش های اعضای هیات علمی و دانشجویان براساس نیازهای استان است و نه این دانشگاه می تواند به استان کهگیلویه و بویراحمد برای توسعه کمک کند.
دومین چالش رئیس جدید در حوزه ساختار اداری و استخدامی است. بهرحال بخواهیم یا نخواهیم مباحث زیادی پیرامون نوع استخدام نیروهای شرکتی، بازدهی عملکرد بخش های اداری دانشگاه و دخالت سیاسیون از بیرون در امور دانشگاه وجود دارد حالا عریان این حواشی را به ارث می برد و اینجاست که انتظار می رود تجربه مدیریتی وی به کارش آید و بتواند در دوران مدیریت خودش این مساله پرحاشیه را حل کند و یکبار برای همیشه به آن خاتمه دهد.
سومین چالش احمد عریان در حوزه نمایندگان مجلس خواهد بود. هرچند برخی تحلیلگران دوست دارند که انتصاب رئیس جدید را به خواست نماینده گچساران ربط دهند اما کارشناسان بی طرف انتصاب عریان را محصول شکراب شدن رابطه علی محمد احمدی استاندار و محمود رضا رحیمی در پاییز امسال می دانند و از عدم دخالت نمایندگان در انتصاب وی خبر می دهند اما این انتصاب به مذاق نماینده بویراحمد و دنا خوش نیامده و غلام محمد زارعی در خبری اعلام کرده بود که در حال تدوین متن استیضاح وزیر علوم است این سخنان از زبان نماینده ای بیان می شود که استیضاح وزیر راه و شهرسازی در پی سقوط هواپیمای یاسوج را چندان نمی پسندد و می گوید که نباید قصاص قبل از جنایت کرد و حتی در متن استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دلیل همان سقوط هواپیمای یاسوج اثری از امضای زارعی دیده نمی شود اما خبری که از وی منتشر می شود حکایت از عزم جزمش برای استیضاح وزیر علوم دارد.
رئیس جدید در بحث نمایندگان دو دانشکده نفت و گاز گچساران و صنعت و معدن چرام را هم دارد که هر دو نماینده این حوزه ها خواستار استقلال آن هستند و این عریان است که باید تصمیم بگیرد چگونه با سه نماینده استان تعامل کند.
بهرحال رئیس جدید با سوابقی مدیریتی که دارد و تعاریفی که از وی درباب تحول می شود، بعید است که نتواند این چالش ها را از پیش رو بردارد. به نظر می رسد که احمد عریان برای تغییر می آید، تغییر سبک وشیوه مدیریتی دانشگاهی، تغییر ارتباط دانشگاه با جامعه، تغییر ساختار اداری دانشگاه و در مجموع تحول در دانشگاه یاسوج و امید است که او بتواند همچون ریاست دانشگاه خلیج فارس بوشهر، دوره ای ماندگار در حوزه ریاست دانشگاه یاسوج برجای بگذارد.

پیمان فرامرزی- امید مردمبرچسب ها :