روزنامه‌ی امید مردم
امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 12159
تاریخ انتشار : ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰
تعداد نظرات: ۰

عبرت نگیریم تاوان سنگین می دهیم / استاندار باید تصمیم سخت و فوری بگیرد


عبرت نگیریم تاوان سنگین می دهیم / استاندار باید تصمیم سخت و فوری بگیرد
باز هم حادثه ، این بار زمین به خشم آمد و بخشی از استان کهگیلویه وبویراحمد را لرزاند. این بار زمین لرزید تا شاید هشداری برای مدیران و متولیان امر در کشور و به ویژه در این استان باشد. هنوز مردم ایران زلزله های رودبار، منجیل، بم ، کرمانشاه و سرپل ذهاب را از یاد […]

باز هم حادثه ، این بار زمین به خشم آمد و بخشی از استان کهگیلویه وبویراحمد را لرزاند. این بار زمین لرزید تا شاید هشداری برای مدیران و متولیان امر در کشور و به ویژه در این استان باشد. هنوز مردم ایران زلزله های رودبار، منجیل، بم ، کرمانشاه و سرپل ذهاب را از یاد نبردند و پروفایل های سیاهشان تغییر نکرده است که این بار یاسوج لرزید و نزدیک بود تا دوباره پروفایل های مجازی رنگ سیاه به خود بگیرد و ایران تسلیت را بار دیگر به نمایش بگذارند. به گزارش امید مردم ؛  زلزله ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ هر چند که کم قدرت و مدت زمان آن نیز کوتاه بود اما همین لرزش های کوچک نیز باعث گردید تا با پس لرزه هایش تعدادی از هم استانیهایمان را راهی بیمارستان نموده و سایر مردم را نیز در پارک ها و خیابان ها آواره نماید. واقعیت این است که مناطق زاگرس نشین از مناطق زلزله خیز در کشور محسوب می شوند و گسل های زاگرس می تواند زنگ خطری جدی برای ساکنین این مناطق باشد. باید بپذیریم که افزایش جمعیت و توسعه شهرنشینی، آسیب پذیری انسان امروز را در برابر حوادث طبیعی دوچندان نموده است. اما در این میان استان کهگیلویه و بویراحمد شرایط خاص و منحصر به فردی دارد . هر چند که بارها نوشته ایم و مقاوم سازی منازل روستایی و نظارت بر ساخت و سازها و ضعف در زیر ساخت ها و مدیریت ها را یادآوری نمودیم و در برخی موارد نیز متولیان امر به جای پذیرش نقدها و تلاش در جهت رفع معایب، ما را به نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی متهم نمودند و راهی راهروهای دادگستری نمودند اما باید بپذیریم که زلزله های اخیر در بویراحمد و پس لرزه های آن زنگ های هشداری بود که بلند تر از گذشته به صدا در آمدند و نقاط ضعف و آسیب پذیر در این استان را بیش از پیش نمایان کرد. بنابراین باز هم بنا به وظیفه قانونی و شرعی خود نکاتی را یادآوری می نماییم باشد که مورد توجه مسوولان ، متولیان و مردم قرار گیرد.

منازل روستایی:
بخش عظیمی از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد در روستاها قرار گرفته اند. روستاهایی که در بسیاری موارد هم از جنبه جانمایی و هم از جنبه ساخت و سازهای مسکونی در بدترین شرایط ممکن قرار دارند و هر لحظه امکان دارد حادثه ای روی دهد که نتایج آن جبران ناپذیر باشد. ضعف در ساختمان سازی ، نبود زیرساخت های لازم و کافی، عدم مقاوم سازی ، ضعف بنیه مالی روستاییان برای مقاوم سازی منازل مسکونی و …آسیب پذیری این مناطق را در برابر هر حادثه طبیعی دو چندان کرده است به طوری که در زلزله های اخیر در بویراحمد این امر به خوبی روشن شد و مشخص گردید که ارایه آمارهای کاغذی نمی تواند مانع از آسیب پذیری در مقابل زلزله باشد. اعلام مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مبنی بر ارزیابی ۵۰۰۰ واحد مسکونی آسیب دیده در زلزله ۱۲ اردیبهشت یاسوج نشان می دهد که میزان آسیب پذیری منازل مسکونی بالاست. به گزارش تسنیم ابراهیم فرزانه در گفت و گو با خبرنگاران تعداد واحدهای آسیب دیده روستایی را ۳۰۰۰ واحد عنوان کرد که نشان از نامناسب بودن وضعیت مقاومت منازل در روستاهای استان دارد که می تواند در صورت عدم توجه و رفع مشکل خسارات جبران ناپذیری را به بار بیاورد. معاون عمرانی استاندار در روز اول بروز زلزله از آسیب دیدگی ۷۰۰۰ واحد مسکونی خبر داد و میزان اسیب دیدگی را ۱۰ تا ۳۰ درصد عنوان کرد اما فرماندار بویراحمد در خبری که بررروی خروجی خبرگزاری فارس منتشر شد آسیب دیدگی منازل مسکونی در روستاهای ده برآفتاب و اکبر آباد را ۳۰ درصد عنوان کرد و تا لحظه ارسال خبر ۱۲۰ واحد مسکونی در واحد در روستای گنجه ای را غیر قابل سکونت اعلام نمود. این در حالی است که هنوز آمارهای جدید از زلزله های ۸/ ۴ بویراحمد و پس لرزه های آن اعلام نشده است که قطعا این آمار افزایش یافته و عددی بزرگتر را نشان خواهد داد.

منازل شهری:
هر چند که نوساز بودن ساختمان شهری باید این نوید را می داد که در برابر زلزله مقاومت بیشتری را از ساختمان ها شاهد باشیم اما زلزله اخیر در بویراحمد نشان داد که این رویا نیز به واقعیت نپیوسته است. هجوم مردم برای فرار از منازل مسکونی و سپری کردن شب در خیابانها، بلوارها و پارک ها نشان از این بود که ساکنین منازل شهری نیز از استحکام ساختمان های خود اطمینان کافی ندارد و هر آن احتمال می دهند که فاجعه ای رخ دهد. آمارها و گزارشات رسیده از نقاط مختلف شهر یاسوج حکایت از ترک خوردگی و آسیب پذیر بودن منازل شهری دارد به طوری که در برخی از موارد مجتمع های مسکونی را تخلیه نمودند و دیگری نمی توانند با آرامش در این ساختمان ها زندگی کنند و این موضوعی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. یکی از مهمترین دلایل این امر را می توان در عدم رعایت اصول ایمنی در ساخت و سازها ، ضعف نظارت و نامناسب بودن مصالح ساختمانی عنوان کرد چرا که همگان بر غیر استاندارد بودن درصد بالایی از مصالح ساختمانی در این استان اتفاق نظر دارند در حالی که همین مصالح غیر استاندارد در برابر چشمان ناظرین و متولیان امر در ساختمان ها به کار گرفته می شود.
سال ۱۳۹۳ بود که رئیس سازمان نظام مهندسی استان از غیر استاندار بودن بیش از ۷۰ درصد مصالح ساختمانی به کار رفته در مساکن مهر استان خبر داد و خواستار نظارت بیشتر متولیان امر گردید. در تیر ماه ۱۳۹۶ نیز معاون فنی و اجرایی سازمان مدیریت استان کهگیلویه و بویراحمد از غیر استاندارد بودن ۷۳ درصدی واحدهای تولیدی و یا خدماتی مصالح ساختمانی در استان می گوید و معتقد است که طبق بازدیدهای کارگروه مصالح و تجهیزات صنعت ساخت از ۲۹۴ واحد تولیدی یا خدماتی موجود در سطح استان، ۱۷۷ واحد فعال بوده که ۱۲۹ مورد از این واحدهای فعال معادل ۷۳ درصد کل آنها غیراستاندارد است. انتظام سهمگین ۵۵٫۵ درصد واحد های تولید بتن آماده در استان را فاقد مجوز استاندارد اعلام می کند و معتقد است که ۶۲ درصد واحدهای فعال شن و ماسه در استان غیر استاندارد است. وی همچنین ۸۰ درصد واحدهای فعال بلوک پلی استایرن در استان را فاقد مجوز استاندارد می داند. معاون فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد در ادامه ۸۰ درصد واحدهای تولیدی تیرچه ، بلوک و موزاییک در استان را غیر استاندارد می داند و در نهایت انتظام سهمگین نزدیک به ۷۳ درصد واحدهای فعال تولیدی یا خدماتی مصالح را فاقد مجوز استاندارد اعلام می کند. مدیر کل دفتر فنی استانداری نیز در مهر ماه سال ۱۳۹۶ از استاندارد بودن تنها ۱۰ درصد واحدهای تولیدی تیرچه و بلوک در استان خبر داد و خواهان تعیین تکلیف واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی غیر استاندارد در استان شد. حال با این وضعیت آیا باید انتظار داشت که ساختمان های ایجاد شده در استان مقاومت لازم و کافی را داشته باشند .

وضعیت بیمارستانها و مراکز درمانی:
بیمارستان ها و مراکز درمانی از جمله مکان هایی هستند که در مواقع بروز حوادث طبیعی باید مامن و پناهگاهی امن برای بیماران و مصدومان باشند و حتی در بسیاری از موارد توصیه می کنند که چنانچه حادثه طبیعی روی دهد باید در بیمارستانها و مراکز درمانی بمانید و از آنجا خارج نشوید چرا که نحوه ساخت و ایمن سازی آنها به گونه ای طراحی شده است که در مقابل زلزله های با شدت بالا نیز مقاومت داشته و آسیبی نمی بینند. اما آنچه که در زلزله اخیر روی داد نشان داد که مراکز درمانی و بیمارستانی در شهر یاسوج نمی توانند مکانی امن برای بیماران و کادر درمانی باشد.
هر چند که سالهاست که از احداث بیمارستان امام سجاد یاسوج در مسیر گسل های زلزله انتقاد می شود و کارشناسان معتقدند که جانمایی مناسبی برای احداث این بیمارستان صورت نگرفته است و موقعیت مکانی و جغرافیایی، امنیت بیمارستان امام سجاد یاسوج را دچار تردید کرده است. بیمارستان شهید بهشتی یاسوج نیز که سالهاست از احداثش می گذرد و طبیعتا نمی تواند ایمنی لازم را داشته باشدچرا که درهمان ساعات اولیه بروز زلزله تصاویر منتشر شده در خبرگزاری مهر حکایت از بستری نمودن بیماران و تخت های بیمارستانی در فضای باز دارد.
آسیب پذیر بودن مراکز درمانی و بیمارستانی شهر یاسوج در مصاحبه های منتشر شده رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان به خوبی مشهود است، آنجا که رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان از وارد شدن آسیب به بیمارستانها و مراکز درمانی یاسوج در زلزله اخیر خبر می دهد و می گوید: به دلیل این زلزله بخش های مختلف بیمارستان های شهید بهشتی و امام سجاد(ع) یاسوج دچار آسیب جدی شدند .اورنگ ایلامی می گوید دو مرکز بیمارستانی یاسوج، دچار ترک خوردگی و در برخی بخش ها نیز دچار ریزش شده است. حتی خبرها و تصاویر منتشر شده نیز حکایت از آسیب دیدگی بیمارستان افتتاح نشده شهید جلیل یاسوج دارد هر چند که متولیان امر این موضوع را تکذیب کرده اند.

ضعف مدیریت، نبود آموزش، سردرگمی مردم
هر چند که سالهاست ضعف مدیریت در توسعه نیافتگی این استان نمایان شده است و علیرغم وجود پتانسیل های بالقوه استان برای توسعه، شاهد محرومیت و فقر در کهگیلویه و بویراحمد هستیم و موارد ذکر شده در بالا همه نشان از ضعف مدیریت دارد اما ناتوانی مدیریت بحران در استان این روزها بیش از پیش هویدا گردید تا همگان به این باور برسند که مدیریت بحران استان خود بیش از همه نیازمند مدیریت است. کندی و سریع عمل نکردن در امداد رسانی، بی نظمی و عدم هماهنگی میان دستگاههای متولی، عدم توزیع اقلام مورد نیاز حتی آب آشامیدنی و بی نظمی در توزیع اقلام موجود، عدم اطلاع رسانی شفاف و سریع، انتشار اخبار جعلی و شایعه و عدم واکنش سریع مدیریت بحران در استان در کنار نبود امکانات و ضعف برنامه ریزی در چند روز اخیر به خوبی مشهود بود.
از سوی دیگر عدم آموزش صحیح و لازم به مردم برای مقابله با حوادث طبیعی و چگونگی حفاظت از جان خود و خانواده باعث شد تا استرس های ناشی از زلزله دو چندان شود. نامشخص بودن مکان ها اسکان اضطراری و عدم اعلام سریع نشانی آن از سوی مسوولان امر باعث شد تا مردم هراسان از زلزله در خیابان ها سرگردان شده و با ازدحام جمعیت و خودرو ترافیک ایجاد شده مانع از امداد رسانی سریع شود. مردم آموزش ندیده و بی اطلاع در کنار ساختمان ها ، تیرهای برق و درختان در بلوارها می ایستادند و به تشریح وضعیت خود و پیش بینی زلزله می پرداختند این در حالی بود که این مکان ها نا امن بودند اما ضعف در آموزش و اطلاع رسانی باعث شده بود تا سردرگمی مردم بیشتر شود.
حال با این شرایط مسوولیت متولیان امر بیش از پیش و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد نمایان شده است و لازم است تا علی محمد احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در چنین شرایطی تصمیم های سخت و فوری بگیرد و تلاش نماید تا با اصلاح ساختار مدیریتی، آمادگی استان در برابر حوادث طبیعی را بالا ببرد چرا که اگر از خسارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بلایای طبیعی در گذشته و حال درس نگیریم و در گذر زمان آنرا فراموش کنیم باید تاوان بیشتری را در آینده بپردازیم که شاید جبران کردنش خیلی سخت باشد.
برخورد با تولیدکنندگان مصالح ساختمانی غیر استاندارد و تعطیلی این واحدها، توجه به زیرساخت ها، برخورد قاطع و قانونی با کارفرمایان، پیمانکاران و ناظرین متخلف و سهل انگار، توجه به شایسته سالاری و عزل مدیران ناکارآمد،اصلاح ساختار مدیریتی بر اساس تخصص و تعهد، ارایه گزارش واقعی و دقیق از وضعیت استان به مرکز، رسیدگی سریع و عاجل به آسیب دیدگان و نظارت بیشتر بر عملکرد مدیران و بررسی عملی کارکرد آنها از جمله مواردی است که باید بیش از پیش مورد توجه تیم مدیریتی استان قرار گیرد.برچسب ها :