روزنامه‌ی امید مردم
امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 12161
تاریخ انتشار : ۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۳
تعداد نظرات: ۰

زلزله، نهادهای علمی کشور را خفه کرده است/ اساتید دانشگاه کجا هستند؟


زلزله، نهادهای علمی کشور را خفه کرده است/ اساتید دانشگاه کجا هستند؟
سالانه میلیاردها تومان پول بیت المال صرف سرپا نگه داشتن دانشگاه هایی می شود که باید علم تولیدی آنها و منابع انسانی موجود در آن به درد کشور بخورد و اگر گرهی از مشکلات باز نکرد، حداقل در هنگام بروز مشکل راه تئوری گره گشایی را بیان کنند. به گزارش امید مردم، اعضای هیات علمی […]

سالانه میلیاردها تومان پول بیت المال صرف سرپا نگه داشتن دانشگاه هایی می شود که باید علم تولیدی آنها و منابع انسانی موجود در آن به درد کشور بخورد و اگر گرهی از مشکلات باز نکرد، حداقل در هنگام بروز مشکل راه تئوری گره گشایی را بیان کنند.
به گزارش امید مردم، اعضای هیات علمی دانشگاه ها، در دریافت حقوق و مزایا در بهترین سطح قرار دارند تا خدای ناکرده به سطح رشد علمی کشور خدشه ای وارد نشود اما آیا این اعضای هیات علمی جز گیر دادن به افعال در اوراق امتحانی در مسائل مهم کشور هم تاثیرگذارند؟
تنها بحث زلزله در چند مدت اخیر در کشور نشان می دهد که پاسخ این سوال منفی است. الان مدت چند ماه است که زلزله سفرهای استانی خود را آغاز کرده و پس از کرمانشاه تقریبا با قدرت های متفاوت بسیاری از استان های کشور از جمله پایتخت را که البته بهترین دانشگاه های کشور نیز در آنجا حضور دارند، به خود درگیر کرده است و حالا چند روزی است که یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد را می لرزاند اما در طول این چند ماه اساتید عمران، زلزله، زمین شناسی و سایر رشته های مرتبط کماکان مثل سابق به تولید مدرک پرداختند و هیچ خبری از حتی یک نظریه و تحلیل علمی نیست.
امروز دقیقا بیش از یک هفته است که یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد می لرزد اما از نهادهای علمی هیچ خبری نیست و همین سکوت دانشگاهیان سبب شده است که بازار شایعات داغ شود و هرچه هم رسانه ها و مدیران اجرایی تلاش می کنند، جو شایعات نمی خوابد اینجاست که فقدان نهادهای علمی و تحلیل های علمی آشکار می شود، در واقع در نبود یک نظریه اقناع کننده علمی بازار شایعه داغ می شود و رسانه هم در مساله ای مانند زلزله این قدرت را ندارد که با تحلیل های ساده مردم را قانع کند.
اساتید دانشگاه این روزها جایشان در بسیاری از مسائل اجتماعی خالی است، در اقتصاد، در جامعه شناسی، در روانشناسی و… اما در زلزله بیشتر احساس می شود چون هم جمعیت بیشتری را درگیر می کند و هم شایعه پیرامون این مساله به صورت جدی آسیب زاست لذا نیاز است که کسانی که بودجه بیت المال دقیقا برای چنین مواقعی حقوق گرفته اند وارد میدان شوند و با استفاده از آنها به اقناع مردم پرداخت و حتی یک پیش بینی از وضعیت آینده گسل ها و زلزله ها ارائه داد.

آترین پارسا- گروه اجتماعیبرچسب ها :