روزنامه‌ی امید مردم
امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 12241
تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد, ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
تعداد نظرات: ۰

یک سوزن به خود یک جوالدوز دیگران / بود و نبود شورای شهر تاثیری ندارد


یک سوزن به خود یک جوالدوز دیگران / بود و نبود شورای شهر تاثیری ندارد
ماجرا از آنجا آغاز شد که علی اکبری تبار در مانور دستگاه‌ها و سازمان‌های وابسته به شهرداری یاسوج در سالروز آزادسازی خرمشهر، از پیشنهاد استعفای مسوولین پرده بردار نمود به صوت تلویحی ادارات و مدیریت ارشد استان را تهدید به تعطیلی و توقف فعالیت های شهرداری کرد و کیوان آشنا عضو دیگر شورای شهر نیز […]

ماجرا از آنجا آغاز شد که علی اکبری تبار در مانور دستگاه‌ها و سازمان‌های وابسته به شهرداری یاسوج در سالروز آزادسازی خرمشهر، از پیشنهاد استعفای مسوولین پرده بردار نمود به صوت تلویحی ادارات و مدیریت ارشد استان را تهدید به تعطیلی و توقف فعالیت های شهرداری کرد و کیوان آشنا عضو دیگر شورای شهر نیز با گفتار ملایم تر و آرام تر مدیران استانی را به کم لطفی متهم نمود. اما این آغاز ماجرایی بود که رئیس شورای شهر در نشست کارگروه بانوان و خانواده بیان کرد و به قول خودش مهر انقضا و پایان اعتبار به سکوت خویش زد تا به تهدید مسوولین استانی بپردازد. آنجا که هدایت اکبری، مستعمین را مختار می گذارد تا سخنانش را به عنوان تهدید حساب کنند و از تصمیم برای عدم ارایه خدمات به ادارات کل و در صورت عدم اختصاص اعتبار به شهرداری یاسوج از صرف نظر از ارایه خدمات سخن می گوید. تهدیدهای شورای شهر در تعطیلی تنها کار باز مانده از خدمات شهرداری یعنی جمع آوری زباله ها در حالی عنوان می شود که بسیاری از شهروندان از همین حداقل کار شهرداری نیز رضایت چندانی ندارند. این در حالی است که اگر به فلسفه وجودی شورای شهر نگاهی بیاندازیم و نه به صورت کاملا حرفه ای که به صورت عامیانه نیز وظایف و حدود قانونی اختیارات شورا را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که بود و نبود شورای شهر یاسوج تاثیری در پیشرفت کارها و برنامه های توسعه شهری ندارد.
شورای شهر در قانون مکلف به انجام تکالیفی شده است که از آن می توان به عنوان راهبردهای مشخص شده و اختیارات شورا در جهت توسعه شهری یاد کرد اما این اعضای شورای شهر هستند که باید پاسخ دهند بعد از گذشت یک سال کدام یک از وظایف قانونی خویش را انجام داده اند.
همگان با ما هم عقیده خواهند بود که بحران آسیب های اجتماعی همانند طوفانی با سرعت بالا در کشور و به تبع آن در استان کهگیلویه و بویراحمد در حال مانور دادن است و نارسایی ها و کمبودهای اجتماعی ، فرهنگی ، آموزشی ، بهداشتی و … ا زمهمترین عوامل بروز آسیب های اجتماعی عنوان می شود و یکی از مهمترین وظایف شورای شهر « بررسی و شناخت کمبودها ، نیازها و نارساییهای اجتماعی ، فرهنگی ، آموزشی ، بهداشتی ، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرحهاو پیشنهادهای اصلاحی و راه حلهای کاربردی در این زمینه‌هاجهت برنامه‌ریزی و ارائه آن به مقامات مسئول ذیربط» است. اعضای محترم شورای شهر که با رای مردم و به عنوان عضو پارلمان شهری انتخاب شده اند به مردم گزارش دهند که در این زمینه چه اقداماتی انجام داده اند و به چه نتایجی رسیده اند. از دیگر وظایف شورای شهر که در قانون نیز بر آن تاکید شده است « نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورا و طرحهای مصوب در امور شهرداری و سایر سازمانهای خدماتی در صورتی که این نظارت مخل جریان عادی این امور نگردد.» می باشد . حال شورای شهر یاسوج با استناد به کدام ماده قانونی می خواهد جلوی ارایه خدمات به ادارات کل در مرکز استان را بگیرد و بسترهای ناآرامی و نارضایتی را در میان شهروندان و ادارات فراهم نماید. رئیس شورای شهر یاسوج باید پاسخ دهد که نظارت اعمال شده برای شورا بر حسن اجرای مصوبات شورا نیز در شرایطی می تواند قانونی باشد که مخل جریان عادی وظایف سازمانهای خدماتی شهرداری نگردد.
اگر جلوتر برویم و به وظایف شورا نگاهی دیگر بیاندازیم متوجه خواهیم شد که قانون گذار همکاری با مسئولین اجرایی و نهادها و سازمانهای مملکتی در زمینه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، اقتصادی و عمرانی بنا به درخواست آنان را از وظایف شورا اعلام می کند و در هیچ جای قانون اختیار عدم ارایه خدمات به شهروندان و ادارت کل را به شورای شهر نداده است.
حال که اعضای شورای شهر درنظر دارند تا مسئولین و ادارت کل را به چالش بکشند که اگر در روال قانونی آن صورت گیرد کاری نیکو و پسندیده است فرصت آن فرا رسیده است تا اعضای شورای شهر به مردم پاسخ دهند که در مدت یک سال که از عمر شورا گذشته است به غیر از انتخاب شهردار به کدام یک از وظایف قانونی خود عمل کرده اند و آیا اعضای شورا هنوز توانسته اند خود را به عنوان نماینده مردم در پارلمان محلی باور کنند. رئیس شورای شهر باید پاسخ دهد که کدام فعالیت فرهنگی را در راستای بهبود وضعیت فرهنگی و اجتماعی در مرکز استان انجام داده اند. مگر نه این است که شورا و شهرداری همان یک همایش روز و هفته یاسوج در اردیبهشت را نیز نتوانسته اند برگزار کنند و از نگهداری پارک بانوان استان عاجز مانده است.
حال که شورای شهر یاسوج قصد دارد تا دیگران را به گود نقد و چالش بکشاند بهتر است اول به خود یک سوزن بزند و سپس جوالدوزها را برای دیگران آماده نمایند.

پوریا بامشاد – امید مردمبرچسب ها :