روزنامه‌ی امید مردم
امروز : پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 1868
تاریخ انتشار : ۷ مرداد, ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۰
تعداد نظرات: ۳
عضو شورای شهر یاسوج:

بیمارستان صحرایی بهتر از بیمارستان امام سجاد یاسوج است


بیمارستان صحرایی بهتر از بیمارستان امام سجاد یاسوج است
وضعیت اسف بار بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج ماههاست که مورد انتقاد است و صد البته که صدای بیماران به جایی نرسید و فریاد رسانه ها نیز با «پنبه در گوش گذاشتن» دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد همراه شد تا جایی که چند ماه است که آسانسور این بیمارستان خراب است و انگار نه انگار که حدود 170 بیمار در این مرکز آموزشی درمانی بستری است و همه روزه نیز حجم عظیمی از مراجعات به بیمارستان امام سجاد وجود دارد.

آدمی که جانش به لبش برسد به بیمارستان می رود، اما آدمی که بیمارستان جانش را به لب برساند به کجا باید برود. وضعیت اسف بار بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج ماههاست که مورد انتقاد است و صد البته که صدای بیماران به جایی نرسید و فریاد رسانه ها نیز با «پنبه در گوش گذاشتن» دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد همراه شد تا جایی که چند ماه است که آسانسور این بیمارستان خراب است و انگار نه انگار که حدود 170 بیمار در این مرکز آموزشی درمانی بستری است و همه روزه نیز حجم عظیمی از مراجعات به بیمارستان امام سجاد وجود دارد.
اما تحمل این رنج ها هنوز جان را به لب نرساند و تحمل و صبوری بیماران که حتی «هتلینگ» هم نمی خواستند، ستودنی بود اما گچ . سیمان، آلودگی محیطی، کار کارگران بالای سر بیماران، تخریب در و پنجره های بیمارستان، وجود لایه ای از گرد و خاک سیمان و گچ بر روی ابزارها و وسایل و فضای تنفسی بیمارستان، تل نخاله های ساختمانی چند ماهه در محوطه این مرکز درمانی، نبود آسانسود، خرابی ویلچرها و تخت های روان، نرسیدن طرح تحول سلامت به بیمارستان امام سجاد یاسوج، حمل بیمار از میان نخاله های ساختمانی و تکه شیشه ها و پاره آجرها و هزاران مورد دیگر جان قریب به 170 بیمار بستری در این بیمارستان را به خطر انداخته است.
اینبار فریاد مظلومیت بیماران بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج از سوی هدایت امیری، عضو شورای شهر مطرح شد و انتقادهای وی بود که خبرنگاران را به این بیمارستان کشاند. تصویر ابتدایی محوطه بیمارستان است جایی که نخاله های ساختمانی فضای بین ساختمان اصلی اتفاقات و درمانگاه سرپایی را گرفته بود و به گفته شاهدان عینی چند ماه است که این نخاله ها در فضای بیمارستان وجود دارد.
اولین بازدید ما از درمانگاه سرپایی بود. درمانگاهی که به وسیله نخاله ها احاطه شده بود و مردم برای رسیدن به آن مجبور بودند قدم میان تکه شیشه و پاره آجر، گچ ها و سیمان ها و بتن ها بدارند.
عضو شورای شهر یاسوج با بیان اینکه شواری شهر با توجه به وظیفه قاننی خود حق اظهار نظر در امورات شهری، اجتماعی و فرهنگی و عمرانی را دارد گفت: بیمارستان صحرایی بهتر از بیمارستان امام سجاد (ع) است.
هدایت امیری افزود: بیماری که نمی تواند راه برود باید طبقات مملو از گچ و سیمان بیمارستان را بدون آسانسور طی کند و برای نمونه آزمایش خون راهروهای ساختمان اصلی را پائین بیاید و به درمانگاه سرپایی در محوطه بیمارستان برود.
این عضو شواری شهر که یکی از بستگان خود را در بیمارستان بستری کرده بود در زمینه امکانات بیمارستان گفت: ویلچری که توانستیم در این بیمارستان پیدا کنیم خراب بود و به سمت جلو حرکت نمی کرد و باید آن را به عقب می کشیدی و با همین وسیله خراب بیمار را پائین آوردیم آن هم برای یک خونگیری که باید توسط خود پرسنل بیمارستان انجام می شد.
ضعف مدیریت بیداد می کند
غیر بهداشتی بودن فضای بیمارستان، ضعف مدیریت و گرد و خاک سیمان و گچ در داخل اتاق های بستری درد مشترک تمام بیماران این بیمارستان بود. یکی از بیماران می گفت که روزانه سرو صداها و گرد و خاک ها آرامش را از وی ربوده است. یک همراه بیمار نیز گفت: در بخشی که بیماران تنفسی بستری هستند بیشترین گرد و خاک وجود دارد و سوال من از مسئولان بیمارستان این است که گرد و خاک برای بیمار تنفسی مشکل ساز نیست؟ این همراه بیمار افزود: به جای اینکه در بیمارستان با دارو و سرم سرکار داشته باشیم با دوغاب سیمان و گچ روبرو هستیم.
امیری، عضو شورای شهر یاسوج نبود نظارت و ضعف مدیریت را مهمترین عامل بروز مشکلات در بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج ذکر کرد و گفت: چگونه است که در یک بیمارستان چند طبقه آسانسور چندماه خراب است و همراه بیمار باید مریض را از راهروها به سختی بالا و پائین کند، آیا در طول این چند ماه کسی به مسئولان علوم پزشکی نگفته است این آسانسور خراب است.
وی با بیان اینکه بهانه کار عمرانی برای کثیف بودن فضای بیمارستان هیچ توجیهی ندارد اظهار داشت: بیمارستان باید نماد پاکیزگی باشد در حالی که در این بیمارستان علاوه بر اینکه گرد و خاک، درمان بیماران را به خطر است زباله هایی در سطح بیمارستان مشاهده می شود که بیشتر آنها مربوط به پرسنل اعم از دستکش ها، لباس ها و غیره است.

جان انسان ارزشی ندارد
این عضو شواری شهر گفت: گرد و خاک بیماری های ریوی و تنفسی را تشدید می نماید در حالی که در بخش هایی که این بیماران بستری هستند گرد و خاک ها بیشتر است و این یعنی برای جان انسان ارزشی قائل نیستند.
امیری خاطر نشان کرد: پرسنل موظف به انجام کارهای بیمار از جمله نمونه گیری خون، انتقال به آزمایشگاه، تهیه دارو و… می باشد که در طرح تحول نظام سلامت نیز بر آنها تاکید شده است نه اینکه همراه بیمار را موظف کنند برای یک نمونه گیری چندین بار بیمار را با ویلچر خراب بالا و پائین کند و همراه بیماری شیشه حاوی نمونه خون را جابجا کند.
وی افزود: در صحبتی که با مسئولان بیمارستان داشتم اظهار داشتند که اعتباری آمده و اگر جذب نشود برگشت می خورد فلذا به سرعت و با فوریت کار تعمیر بیمارستان آغاز شده است.
امیری بیان داشت: چرا باید در شرایطی که به سختی بودجه عمرانی تخصیص داده می شود مسئولان دانشگاه علوم پزشکی جذب اعتبار را در دقیقه نود قرار دهند و مشکلات برگشت اعتبار و سرعت در کار به بیماران تحمیل کنند.

آسانسور همیشه خراب بود
در این میان یکی از مسئولان بیمارستان گفت: آسانسور همیشه خراب بود و بحث امروز و دیروز بیمارستان نیست.
مسئول امور حقوقی بیمارستان امام سجاد (ع) افزود: به اندازه 5 آسانسور پول خرج این آسانسور کردیم اما درست نشد که نشد و حالا قرار است شرکتی از شیراز آن را کاملا عوض کند.
این مسئول با بیان اینکه کمبود نیرو عامل بسیاری مشکلات در این بیمارستان است، اظهار داشت: این بیمارستان برای 97 تخت نیرو دارد اما در حال حاضر قریب به 170 تخت دارد که همین مشکل ساز شده است.
وی با بیان اینکه بیمارستان های ما حتی در سطح شیراز هم نیست تصریح کرد: نباید توقع مردم از این بیمارستان بالا باشد و نگاهی اروپایی به درمان در این بیمارستان داشته باشند.
آری یکی از مسئولان بیمارستان سطح توقع مردم را بالا می داند، این تفکر خطرناک در حوزه درمان در استان کهگیلویه و بویراحمد به سرعت در حال گسترش است چرا که تیم بهداشت و درمان سعی دارند نواقص کار خود به نوعی بر گردن بیماران بیاندازند تا با این شیوه از زیر بار مسئولیت کنار بروند مثلا در دو مرگ اخیری که اتفاق افتاد: اول زن بارداری بود که به علت نبود پزشک در بخش لوداب بویراحمد فوت کرد و مسئولان دانشگاه علت مرگ را برگردن همراهان بیمار انداختند که در یکی از مراکز درمانی پزشک وجود داشته اما همراهان بیمار به داخل مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نکرده اند فلذا آنها مقصرند و در مورد دوم نیز که همین چند روز گذشته رخ داد در واقع دانشگاه از ضرب و شتم پزشک توسط همراهان بیمار فوت شده استفاده کرد تا سرپوشی بر بررسی علت مرگ بگذارد. این تفکر که اگر بیمار درمان نیابد مقصر خود بیمار است فضای درمانی استان را مسموم کرده است. چه فرقی بین درمان در کوچکترین نقطه کهگیلویه و بویراحمد با قلب اروپا وجود دارد، بیمار باید درمان شود و اگر درمان وی از قدرت بشر نیز خارج است تیم سلامت باید تلاش خود را بکند و این توجیه اصلا نمی تواند قابل قبول باشد که چون استان محروم است بگذاریم جان انسانی به خطر بیافتد. طرح تحول نظام سلامت نیز همین را می گوید، طرحی که در عمل در کهگیلویه و بویراحمد تنها در حوزه فرانشیز اجرا شد اما بخش مهم آن در کیفیت بخشی به درمان آرام آرام به فراموشی سپرده شد تا مسئولان علوم پزشکی راحت باشند.
در واقع می توان گفت که بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج بیش از آنکه محلی برای درمان باشد محلی است که بیماری ها را تشدید می کند و با ممانعت از حضور خبرنگاران، فرافکنی مشکلات و غیره نمی توان بر آن سرپوش گذاشت. بیمارستان محل درمان است و باید از هرگونه آلودگی برکنار باشد اما آیا این بیمارستان آلوده نیست. فضای تنفسی بیمارستان، فضای عفونی بیمارستان، محوطه بیمارستان و… هرکدام منابعی از آلودگی هستند که چشم های مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بر روی این واقعیات بسته شده است آیا اگر جان انسانی در این بیمارستان به خطر بیافتد و خدایی ناکرده مرگی دیگر رخ دهد بازهم مسئولان این دانشگاه می توانند علت را خود بیماران و همراهان آنها ذکر کنند.
ناگفته نماند که پس از اعلام علنی حضور خبرنگاران در این بیمارستان، نگهبانان بیمارستان در به در به دنبال خبرنگاران می گشتند تا دوربین های آنها اخذ کنند و از هرگونه عکاسی ممانعت ورزند در واقع آنها دستور داشتند که چشم (دوربین های رسانه های بیدار) را باید بست تا نکند ضعف هایشان در بازی با جان انسان ها آشکار شود. انشاء الله خداوند منان کار هیچکدام از خوانندگان گرامی این مقال را به بیمارستان موکول نکند و خداوند سبحان خودش یاریگر بیمارانی باشد که در این بیمارستان بستری اند و انشاء الله صحت را به آنها عطا نماید.

13930506000612_PhotoL

13930506000613_PhotoL

13930506000614_PhotoL

13930506000615_PhotoL

13930506000616_PhotoLبرچسب ها :


انتشار یافته: ۳
  1. عالی بود . رسانه ها باید به داد مردم برسند. رسانه ها هستند که می توانند مسوولان را به پاسخگویی وادار کند. افرین به این رسانه ها .

  2. خداوکیلی وضع بیمارستان از این که نوشین هم بدتره . مسوولین که پاسخ نمی دهند فقط توجیح می کنند و گرنه وضع نباید این طور باشه

  3. کاش فقط این مشکلات بود از همه بدتر اخلاق بسیار زننده کارکنان بیمارستان با بیمارانه