روزنامه‌ی امید مردم
امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 5669
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان, ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۲
تعداد نظرات: ۲
بازی باخت باخت برای نماینده؛

آقای نماینده شترسواری دولا دولا نمی شود


آقای نماینده شترسواری دولا دولا نمی شود
سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به کهگیلویه و بویراحمد چنان حاشیه‎ساز شد که حاشیه‎هایش بر متن می‎چربید، حاشیه‎هایی که این سفر بی‌دستاورد را به جنجالی سیاسی، فکری و رسانه‎ای تبدیل کرد و حتی قبل از خروج وزیر از استان، داد خیلی‌ها را درآورد. به گزارش امید مردم، سفر وزیر کار به کهگیلویه و […]

سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به کهگیلویه و بویراحمد چنان حاشیه‎ساز شد که حاشیه‎هایش بر متن می‎چربید، حاشیه‎هایی که این سفر بی‌دستاورد را به جنجالی سیاسی، فکری و رسانه‎ای تبدیل کرد و حتی قبل از خروج وزیر از استان، داد خیلی‌ها را درآورد.

به گزارش امید مردم، سفر وزیر کار به کهگیلویه و بویراحمد نیز مانند دیگر مسئولان کشوری که در چند مدت اخیر به استان آمدند از گچساران آغاز و با همراهی نماینده گچساران و باشت برای رفع تکلیف در مرکز استان خاتمه یافت و این اقدام این بار فضای رسانه‎ای را تحت تأثیر قرار داد و افکار عمومی را به شدت ملتهب کرد، کار چنان بالا گرفت که نماینده بویراحمد و دنا که پیشتر برای دیدن مسئولان کشوری لحظه شماری می‌کرد، به استقبال آقای وزیر در گچساران نرفت و در شورای اداری تشکیل یافته در آنجا به نشانه اعتراض حضور پیدا نکرد.

تیم رسانه‎ای نماینده بویراحمد و دنا با بی دقتی تمام و با انتشار اخباری مبنی بر اینکه غلام‌محمد زارعی به این شیوه سفر مسئولان کشوری به کهگیلویه و بویراحمد انتقاد دارد، فضا را برای از چاله درآمدن و به چاه افتادن نماینده بویراحمد و دنا فراهم و عملا شرایط را برای ضربه فنی شدن توسط حریف گچسارانی‎اش مساعد کردند.

زارعی که انگار شیوه تعامل با نماینده گچساران و باشت در سفرهای قبلی مسئولان به این طریق، وی را عاصی کرده بود، این بار شمشیر را از رو بست و در واقع سفر وزیر کار به کهگیلویه و بویراحمد عرصه وزن‌کشی سیاسی دو نماینده استان شد، موضوعی که از اردیبهشت ماه سالجاری با حضور نوبخت در گچساران جنجال آن آغاز شده بود و در طی این مدت دولتمردان اغلب از گچساران پای به کهگیلویه و بویراحمد می‌گذاشتند و زارعی در تمام این مدت سعی کرد که این موضوع را طبیعی جلوه دهد و حتی در سفر نوبخت، لیدرهای نماینده بویراحمد و دنا وضعیت جوی را عامل آغاز سفر معاون رئیس جمهور از گچساران می‎دانستند. اما در سفر وزیرارتباطات به کهگیلویه و بویراحمد این موضوع بسیار پررنگ شد و در سفر اخیر وزیر کار جو افکار عمومی بویراحمد و دنا زارعی را وادار کرد که پای به رقابتی بگذارد که بازنده آن باشد. هر چند که شاید وی نمی‎داند در این انتقادها که رسانه‎های حامی نماینده بویراحمد آن را پررنگ کردند، اولین اقرار را در زمینه ضعف خود در رقابت سیاسی و ایجاد ارتباط با دولت داشته است.

زارعی عامل تفرقه یا مدافع وحدت

بعد از اینکه زارعی دست به تحریم جلسه شورای اداری گچساران و جشن کارگری در آن شهر زد، خود را برای جنجال در مراسم یاسوج و در نشست تشکل‎های کارگری آماده می‎کرد. نشستی که در سخنرانی آن به تناقض گویی های بسیاری دچار شد. نماینده بویراحمد و دنا البته نشان داد که خواننده پروپاقرص امید مردم است، چرا که پس از سفر وزیر ارتباطات به گچساران و سپس یاسوج، مساله عرف سیاسی و تحریک احساسات قومی مردم را مطرح کردیم و به مسئولان استانی از بر هم زدن روال معمول در سفرهای استانی هشدار دادیم. غلام‎محمد زارعی نیز در نشست یاسوج رویه معمول را سفر از مرکز استان به سایر شهرستان‎ها دانست و بر هم زدن رویه معمول را از بین بردن انسجام و نوعی شکاف در جامعه استان عنوان کرد.

اما تاجگردون نیز پس از این سخنان واکنش تندی نشان داد و مساله خط‎کشی و نفاق بین مردم را مطرح کرد و با تأکید بر این اینکه این روند ادامه پیدا می‌کند، گویندگان این سخن که چرا سفر وزیر از گچساران آغاز شده است را عاملان تفرقه عنوان کرد که بدین ترتیب قدرت‎‎نمایی نماینده گچساران و باشت که فعلا دولتمردان نیز برای وی در مسابقه سیاسی توپ می‎زنند و یار دوازدهم و سیزدهم و… برای این نماینده هستند با خطای زارعی در بیان سخنانی بدون بنیه قوی سیاسی، بیشتر و بیشتر شد.

جدال سیاسی بی‌معنایی در سفر این وزیر بین نمایندگان استان آغاز شد که در فضای انتخابات نیز هیچ رقابتی با یکدیگر ندارند و هرکدام نماینده منطقه‌ای هستند اما این جدال سیاسی دامنه‌دار چرا ماههاست که فضای سیاسی استان را متشنج کرده است، سوالی که نمایندگان استان محروم کهگیلویه و بویراحمد باید به آن پاسخ دهند که چرا و به چه علت وقتی که مردم برای خدمت و توسعه استان در اختیار آنها گذاشته‎اند؛ صرف بازی‎های سیاسی می‎کنند.

از یار مانده و از دوست رانده

نکته مهم در تحلیل عملکرد نماینده بویراحمد و دنا که در طول دو سال اخیر و در این جلسه نیز شاهد آن بودیم، این بود که این نماینده سعی دارد خود را به هر نحوی شده به دولت بچسباند که البته عملکرد کابینه دولت حداقل در سفر استان نشان می‎دهد که آنها تمایلی به حضور زارعی در جمع همفکران خود ندارند.

نماینده بویراحمد و دنا در سخنرانی اخیر در حضور وزیر کار دوباره خود را با اعتدالی خواندن، این رویه سیاسی را مشی قلبی خود دانست، مشی که برای اثبات آن و اثبات طرفداریش از دولت به رای اعتماد‌ها و استیضاح‎ها متوسل شد و آنگونه که از این سخنرانی پیدا بود، حالا که دولت دست رد بر سینه اعتدال زارعی زده است، خود این نماینده قصد داشت که به گونه‌ای چهره‌ای حامی دولت از خود بسازد که البته با بررسی سابقه سخنان زارعی در طول دوران نمایندگی‎اش این موضوع پررنگ تر می شود بطوریکه پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، زارعی به شدت معتدل شد و در هرجا که فرصتی دید، تلاش کرد تا خودش را به دولت تدبیر و امید گره بزند. شاید به این علت که عدم توفیق وی در ایجاد ارتباط با کابینه دولت، تنها راهی که به زعم خودش می‎توانست وی را به دولتمردان نزدیک کند، تاکید و اصرار بر مشی اعتدال بود، چیزی که اثری از آن در سالهای ابتدایی نمایندگی‎اش دیده نمی‎شد. شاید هم این اصرار زارعی بر اعتدالی بودن به علت نداشتن خط و مشی سیاسی مشخص است و اکنون با پیروزی اعتدال در جریان انتخابات، اشتباه سیاسی محافظه‌کاری را در شرایطی که سابقه مشی سیاسی وی کاملا مشخص است، برگزیده باشد اما آنچه که مشخص است این است که افکار عمومی امروز زارعی را به عنوان خط تدبیر و مشی اعتدال نمی‌شناسد و از سوی دولت نیز به این اعتدال گزینی زارعی پاسخ مثبت داده نشده است.

زارعی در جمع تشکل‎های کارگری که برای انتقاد از عملکرد دولت و دیگر نماینده استان پشت تریبون رفته بود، گرفتار تناقض گویی‌های بیشماری شد، ضمن اینکه زبان به تقدیر از دولت گشود اما از بی‌تدبیری آنها در سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد نیز سخن به میان آورد. زارعی در این جلسه هم از عملکرد دولت تقدیر می‎کرد و هم از آن نگران بود، هم دولت را دارای تدبیر می‌دانست و هم از بی‌تدبیری آنها ناراحت بود. نماینده بویراحمد و دنا هم دولت را نقطه امید مردم می‌دانست و هم آنها را مایه ناامیدی مردم کهگیلویه و بویراحمد خواند!

این سخنان نشان می‌داد که ظاهرا زارعی از این نقش بازی کردن به دنبال برجسته سازی خود است، مگر می‌شود هم از دولت نگران بود و هم از آنها خوشحال، در این تناقض گویی زارعی اولا تصمیم گرفته بود که به جوی که در افکار عمومی بویراحمد در قهرمان سازی نماینده گچساران شکل گرفته پایان دهد و خود را به عنوان منتقد و حامی و طرفدار به قول خودش اکثریت مردم استان نشان دهد و هم اینکه به یکباره بر تمام تلاش‌هایی که برای ایجاد رخنه‌ای برای ارتباط بین خودش و دولت انجام داده است، آب پاکی نریزد و دولتمردان را هم از خود نرنجاند.

بازی باخت-باخت

نماینده بویراحمد و دنا بازنده اصلی انتقاد خود از عملکرد دولت در سفر به استان است. این نماینده قطعا نمی‌داند که در زمینه حضور مسئولان کشوری و وزرا در حوزه انتخابیه‌اش عملکردی به مراتب ضعیف‌تر از نماینده گچساران دارد، هر چند معتقدیم که آوردن مسئولان کشوری به تنهایی دستاوردی ندارد اما سفر چند مسئول اخیر نشان داد که کلنگ‌ها و طرح‌هایی اگر در وزارتخانه‌شان برای استان دارند، در گچساران و باشت بر زمین می‌زنند و افتتاح می‌کنند و دست‌خالی به یاسوج می‌آیند، این را اگر آقای زارعی نداند، مردم خوب می دانند که نماینده بویراحمد و دنا در بسیاری از شاخص‌ها در این زمینه عملکرد موفقی نداشته است.

از سوی دیگر، چسبیدن نماینده مردم بویراحمد و دنا به دولت هیچ خیر و سودی را عاید این مردم نکرده است، آقای زارعی به واسطه این‎همه طرفداری از دولت و تدبیر و امید که بعضا از خود کابینه دولت نیز بیشتر است، نتوانسته ظرفیتی برای توسعه بویراحمد و دنا ایجاد کند که معتقدیم اگر به جای طرفداری روند سوال و پیگیری و نظارت را در پیش می‌گرفت، حداقل در بخش صنایع شاید به موفقیت‌هایی دست می‌یافتیم.

آنچه که مشخص و روشن است، این است که نماینده بویراحمد و دنا پیش از همه چیز باید تکلیفش را با خودش روشن کند و خط و مشی سیاسی‎اش را پیدا کند چرا که «شتر سواری دولا دولا نمی‎شود». اگر تیم رسانه‎ای آقای زارعی دلخوش به کف و سوت‎های سالن جلسه به علت انتقاد زارعی بود، مردم دو شهرستان بویراحمد و دنا دلخوش به سیاست‎های غیر اصولی این نماینده مجلس نیستند، چرا که این سیاست‌ها رسما مرکز استان را مقابل گچساران قرار داد و معلوم نیست که این رقابت بین بویراحمد و دنا و گچساران و باشت را چرا آقای زارعی آغاز کرد. این رقابت ایجاد شده ناشی از سیاست‎های زارعی و اطرافیانش بود که مدتها پیش و احتمالا بر سر شهرستان شدن مارگون و در پی یک خطای نماینده گچساران و اطرافیان آنها شکل گرفت و دامنه‎دار شد که البته اگر نگاهی واقع‌بینانه به ماجرای این رقابت داشته باشیم از همان آغاز به کار دولت تدبیر و امید، لیدرهای نماینده بویراحمد قصد داشتند که به نوعی بین این شهرستان‎ها ایجاد رقابت شود و پس از کلنگ زدن بی‌اعتبار راه‌آهن یاسوج اقلید، طرفداران زارعی شکل شدیدتری به رقابت دادند.

حال نتیجه آن سیاست غیر معقولانه‎ای که در طول این دو سال توسط آقای زارعی و یاران گرمابه و گلستانش کلید خورد و تاجگردون نیز بدون توجه به عواقب سیاست‌های غیرمسئولانه وارد این بازی شد، آنچه که مشخص است این است که زارعی بازی‎ای را که خود و اطرافیانش آغاز کرده بودند و بسیاری در زمین آن توپ می‌زدند و نمی‌دانستند، باخت و حالا پس از برهم خوردن وجهه سیاسی‎اش، به تمثال کودکی که با مادر قهر می‌کند و به دامان وی باز پناهنده می‌شود؛ پس از انتقاد از دولت به حالت التماس باز دست به دامان دولت شد و از وزیر کار تقاضا کرد که در هیات دولت میانجی شود و رویه رفتن مسئولان به گچساران را تغییر دهند.

پیمان فرامرزی - امید مردمبرچسب ها :


انتشار یافته: ۲
  1. عزتی دیگر نمانده زمانه وارونه شده

  2. اخ سی زارع بمیرم طفلکی هرکاری ایکنه کسی بازیش نیه