روزنامه‌ی امید مردم
امروز : پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 5677
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۲
تعداد نظرات: ۰
امید مردم از اهدای عضو ناموفق در استان گزارش می‎دهد؛

قصه پرغصه اهدای عضو یاسمن؛از نبود جراح تا تعلل تیم اهدا


قصه پرغصه اهدای عضو یاسمن؛از نبود جراح تا تعلل تیم اهدا
سکانس اول قصه پرغصه یاسمن بیمارستان دهدشت است، نبود پزشک متخصص مغز و اعصاب پدر و مادر یاسمن را نگران‎تر کرده است، مانند تمام روزهای سال بازهم بیمارستان دهدشت و بازهم بیماری با شرایط خاص و بازهم اعزام. به گزارش امید مردم، یاسمن تصادف کرده بود و بیمارستان می‎گفت باید اعزام شود. نگرانی را می‎شد […]

سکانس اول قصه پرغصه یاسمن بیمارستان دهدشت است، نبود پزشک متخصص مغز و اعصاب پدر و مادر یاسمن را نگران‎تر کرده است، مانند تمام روزهای سال بازهم بیمارستان دهدشت و بازهم بیماری با شرایط خاص و بازهم اعزام.
به گزارش امید مردم، یاسمن تصادف کرده بود و بیمارستان می‎گفت باید اعزام شود. نگرانی را می‎شد از چهره تمام اعضای خانواده یاسمن خواند، یاسمن به علت ضربه به مغز باید راهی یاسوج می‎شد. رئیس بیمارستان امام خمینی (ره) دهدشت در پی تماس خبرنگار امید مردم ضمن اینکه نبود جراح مغز و اعصاب در بیمارستان دهدشت را تایید می‎کند، میگوید: این کودک به امید ویزیت و نظر جراح مغز و اعصاب به یاسوج اعزام شد. دکتر سید امیر مولایی می افزاید: این کودک همچنین به امید بستری در بخش آی سی یو کودکان به یاسوج اعزام شد.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کهگیلویه نیز از ماجرا بی اطلاع بود و از پیگیری آن از طریق مسئولان بیمارستان خبر داد. سید غفار شفایی در زمینه پزشک متخصص مغز و اعصاب در کهگیلویه به امید مردم می‎گوید: در این شهرستان جراح مغز و اعصاب وجود ندارد.

مرکز استان بدتر از شهرستان
سکانس دوم ماجرای یاسمن در یاسوج اتفاق می‎افتد، یاسمن به یاسوج میرسد و نگاه نگران و دست‎های به دعا بلند شده خانواده یاسمن مهمترین قسمت این سکانس است، غم‎انگیزتر آنکه شب همان روز حادثه در بیمارستان مرکز استان پزشکان اعلام می‎کنند که از یاسمن قطع امید شده است و به علت ضربه مغزی راهی برای بازگشت وی به زندگی نیست، یاسمن حالا روی تخت بیمارستان مرکز استان زیر دستگاه‎های بخش مراقبت‎های ویژه منتظر یک تصمیم بزرگ از سوی اعضای خانواده‎اش است، پدر یاسمن همان شب رضایت می‎دهد که اعضای بدن دخترش را به نیازمندان اهدا کنند. اردوان جمالی پدر یاسمن به امید مردم در این زمینه می‎گوید: دیشب (جمعه شب/22 آبان) در بیمارستان یاسوج به ما اعلام کردند که یاسمن ضربه مغزی شده و امیدی به بازگشتش به زندگی نیست.
اردوان جمالی با بیان اینکه همان شب رضایت دادیم که اعضای یاسمن به نیازمندان اهدا شود، افزود: همه اعضای خانواده راضی به اهدای عضو بودند و صبح ساعت 8 (روز شنبه/ 23 آبان) آقایان قول دادند که شرایط اهدای عضو را فراهم کنند. وی تصریح کرد: ما استقبال کردیم که اعضا را اهدا کنیم اما گفتند صبر کنید، اوایل ظهر بود که یاسمن را به اتاق عمل بردند تا خون داخل شکمش را تخلیه کنند، بعد از عمل به ما گفتند که باید چند ساعت صبر کنید تا اهدای عضو انجام شود.

یاسمن آسمانی شد؛ اعضای بدنش اهدا نشد
سکانس پایانی اما بسیار غم‎انگیزتر است در حالی که در بین خبرنگاران، خبر اهدای عضو می‎چرخید و همه منتظر بودند که تیتر بزنند: «فرشته سه ساله جان چند نفر را نجات داد»، ناگهان ورق برگشت، ناگهان یاسمن آسمانی شد. پدر یاسمن در پاسخ به این سوال که چرا پیوند اعضای بدن یاسمن انجام نشد، فقط از واژه تعلل استفاده کرد.
یاسمن روح و جسم فرشته گونه‎اش را با خودش برد و کسانی که چشم انتظار اعضایش بودند نیز ناامید شدند اما چرا نشد؟
رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تنها گفت که اهدای عضو غالبا در مرحله مرگ مغزی انجام می‎شود نه پس از مرگ کامل و از ارائه اطلاعات بیشتر به خبرنگار امید مردم خودداری کرد و سیاست سکوت پیشه نمود اما مسئول هماهنگ کننده پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی یاسوج که نامش با همه اهدای عضوها در این شهر گره خورده است و معمولا خبر از اهدای عضو می‎دهد، در زمینه ماجرای یاسمن توضیحاتی داد.
ساسان عباسی با بیان اینکه جراح مغز و اعصاب تشخیص داد که بیمار از نظر بافت مغزی چیزی ندارد، گفت: ساعت 9 صبح شنبه توسط دو جراح ویزیت شد و وجود مایع در شکم تشخیص داده شد که در اتاق عمل شکم را باز کرده و مایع را خارج کردند.
وی می‎افزاید: قانون اهدای عضو این است که باید بعد از بیهوشی 8 ساعت صبر شود و معاینات لازم انجام شود که متاسفانه این بیمار یکی دو ساعت بعد از عمل ایست قلبی داد و پس از 50 دقیقه احیاء قلبی، قلب برنگشت.
مسئول هماهنگ کننده پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی یاسوج علت مرگ را ضایعه به بافت مغزی و خونریزی و پارگی بافت اعلام می‎کند و می‎گوید: اهدای عضو روال قانونی مشخص دارد و بعد از بررسی ارگانها با تیم پیوند اعضای شیراز برای زمان مشخص هماهنگی می‎شود که قرار بود اهدای عضو این بیمار شب یکشنبه (24 آبان) انجام شود.
بههرحال کهگیلویه و بویراحمد در جایگاه خوبی در زمینه عمل نوع‎دوستانه اهدای عضو ایستاده است و به جرات می‎توانیم بگوییم که مردم این استان دلهایی از جنس مهربانی دارند و تا از بیمار مرگ مغزی‎شان قطع امید می‎شود، دل به دریا می‎زنند و اعضای عزیزشان را اهدا می‎کنند. در مرگ یاسمن اما یک سوال بی جواب ماند، چرا تعلل، چرا نجات جان انسانهای دیگر که می توانست به وسیله این فرشته سه ساله باشد، باید گرفتار ویزیت و ساعت و زمان شود، یک شب به صبح می‎رسد، تازه پزشک ویزیت می‎کند، ظهر می‎شود و بعد ازظهر و دیگر برای یاسمن شب نمی‎شود، شب نمی‎شود تا یکی از قانون اهدای عضو بگوید و آن دیگری اصلا از موضوعی با این اهمیت خبری نداشته باشد.
اهدای عضو از جنس احساس و نوع‎دوستی است، پس فرآیند آن نیز باید براساس همین حس نوع‏دوستی باشد، نه اینکه پزشک صبح می‎آید، تیم شیرازی روز بعد و اینجاست که روز بعد هرگز فرا نمی‎رسد تا نوشداروی نجات جان چند نفر پس از بیهوشی به آرامش  ابدی برسد.

 

ماردین مهاجران-امید مردمبرچسب ها :