روزنامه‌ی امید مردم
امروز : پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 5687
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان, ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۱
تعداد نظرات: ۰
گفتگوی امید مردم با مربی شنای کهگیلویه و بویراحمد

اگر مسئولان سلیقه‌ای عمل نکنند؛ می‌توانیم به اوج بازگردیم


اگر مسئولان سلیقه‌ای عمل نکنند؛ می‌توانیم به اوج بازگردیم
مهرداد جهانبخش متولد 1347 شهرستان دوگنبدان است که از سال 1354 تاکنون در رشته شنا و واترپلو در سطح استانی و ملی فعالیت می‌کند. قهرمانی‌های وی همراه با تیم واترپلو استان در دهه 60 هنوز در خاطر علاقه‌مندان به رشته شنا در این استان باقی مانده است. به گزارش امید مردم، وی علاوه بر این […]

مهرداد جهانبخش متولد 1347 شهرستان دوگنبدان است که از سال 1354 تاکنون در رشته شنا و واترپلو در سطح استانی و ملی فعالیت می‌کند. قهرمانی‌های وی همراه با تیم واترپلو استان در دهه 60 هنوز در خاطر علاقه‌مندان به رشته شنا در این استان باقی مانده است. به گزارش امید مردم، وی علاوه بر این در عرصه مربیگری این رشته نیز فعالیت کرده و بابک فرهودی قهرمان ملی رشته شنا شاگرد دوران مربیگری اوست. جهانبخش هم‌اکنون عضو هیات شنای استان و همچنین غریق نجات استخر خلیج فارس یاسوج است. خبرنگار امید مردم با این مربی شنا و واترپلو گفتگویی را انجام داده است که ماحصل آن را در زیر می‌خوانید.

* لطفا خودتان را معرفی بفرمائید
مهرداد جهانبخش، متولد 1347 شهرستان گچساران (دوگنبدان) هستم و دیپلم الکترونیک را از هنرستان فنی آیت الله طالقانی همین شهرستان دریافت نمودم.

* شنا را از چه سالی  و چگونه شروع کردید؟
از سال 1354 با مربیگری برادر بزرگم، عبدالکریم جهانبخش، یادگیری شنا را در استخر روباز گچساران آغاز کردم که ایشان نجات غریق استخر بود. البته این استخر به علت روباز بودن تنها چهارماه در فصل گرما فعالیت داشت که به طور غیرحرفه‌ای تا سال 1359 هرتابستان در این استخر فعالیت داشتم.

* فعالیت حرفه‌ای شما از چه سالی آغاز شد؟
سال 59 توسط شخصی به نام فرهنگ ثابت قدم، شروع به تمرینات حرفه‎ای شنا نمودم و در سال 1360 تیم کهگیلویه و بویراحمد برای اولین بار در مسابقات رسمی قهرمانی کشور که در تهران برگزار شد، شرکت کرد که من نیز در کنار شناگرانی چون فرید رمضانژاد، محمدرضا کمالی، انوشیروان کمالی، تورج اعتصادی، کیانوش بختیاری و محمود شیبانی در این مسابقات حضور داشتم  و مربی تیم استان نیز برادرم عبدالکریم جهانبخش بود.

*  اولین بار چه کسانی توانستند برای شنای استان، مقام کسب کنند؟
بعد از اولین شرکت در مسابقات قهرمانی کشور، کسانی به عضویت شنای استان درآمدند و بعضا مقام کشوری نیز کسب کردند، اما اولین شخص در این زمینه در تاریخ شنای استان آقای انوش کمالی بود که در مسابقات تبریز در سال 1362 توانست مقام کسب کند.

* اولین قهرمانی شما در کدام مسابقات بود؟
اولین مقام قهرمانی اینجانب در واترپلو در سال 1365 بود که تیم استان مقام سوم کشور را کسب کرد و این اولین تیم اعزامی کهگیلویه و بویراحمد بود که مقام کشوری به دست می‌آورد و به مقام سوم کشوری رسیدیم.

* قهرمانی‌های دیگر شما در چه زمینه‌هایی بود؟
سایر قهرمانی‌های اینجانب در مسابقات مناطق نفت خیز کشور، 100 در 4 امدادی، 100 متر کرال پشت، واترپلومناطق نفت‌خیز و قهرمانی کارگران کشور در رشته پروانه و کرال سینه می‌باشد.

* از چه زمانی به مربی‌گری روی آوردید؟
بعد از اینکه مربی کارآزموده ما از شهرستان گچساران به شیراز رفت و شخص دیگری مانند او با تجربه نبود، تصمیم به مربی‌گری گرفتم و سایر افراد را آموزش می‌دادم به عنوان بازیکن مربی هم شنا و هم واترپلو به افراد کم سن‎تر و کم تجربه‌تر از خودم آموزش می‌دادم که از جمله موفق‌ترین این افراد می‎توان به بابک فرهودی، رضا باشت باوی، هادی باشت باوی، شهرام حافظی، محمدرضا کمالی، افشین مهرگان، فرشید کاشانی، انوش کمالی، حمیدرضا بلوری، مهرداد شش بلوکی، مهران شش بلوکی، مهرزاد شش بلوکی، حمیدرضا یوسفی و کیوان ثانی اشاره کرد. که بابک فرهودی بهترین شناگر تاریخ شنای ایران است.

* از دهه شصت واترپلو و تیمتان در مسابقات مناطق نفت‌خیز بگویید.
سالهای متمادی در دهه شصت قهرمان بلامنازع واترپلو مناطق نفت خیز بودیم. من و هادی باشت باوی را بهترین دفاع سانت ایران می‌نامیدند و علت آن این بود که من و هادی سالها در کنار هم بازی کرده و کاملا با بازی هم آشنا بودیم.
در سال 1366 مربی تیم ملی، یک مربی روسی بود که با تیم روسیه قهرمان المپیک شده بود که از ایشان تجربیات و علوم زیادی را در زمینه واترپلو کسب نمودیم. حتی در یک مسابقه تیم ملی واترپلو که در ترکیه بود، با هزینه شخصی خودم به دنبال تیم به آنجا رفتم و بازی‌ها را از نزدیک دیدم.

* عضو کدام باشگاه‎ها بودید؟
از سال 1369 تا 1370 عضو باشگاه عقاب تهران و از سال 1371 تا 1372 نیز عضو باشگاه شنای ایران خودرو تهران بودم.

* بهترین خاطره شما از شنا
بهترین خاطره من در مسابقات قهرمانی کشور بود که در مقابل اصفهان 10-10 مساوی بودیم و در یک دقیقه پایانی بازی پنالتی به نفع ما گرفته شد و ما همه خود را برای پیروزی و راهیابی به فینال آماده کرده بودیم ولی محمدرضا کمالی پنالتی را گل نکرد و اصفهان از فرصت استفاده کرد و نتیجه را 11-10 به نفع خود تغییر داد و بازی را برد. ما نیز برای بازی رده بندی مقابل تیم آذربایجان قرار گرفتیم که این تیم را 12-4 شکست دادیم و با اقتدار در جایگاه سوم ایستادیم.

* مهمترین مشکلات ورزش شنا در کهگیلویه و بویراحمد چیست؟
از مسئولین انتظار داریم که وقت تمرین به ما بدهند ولی متاسفانه وقتی کسی در مزایده، استخری را می‌برد، فکر می‌کند که این استخر ارث پدری‌اش است در حالی که استخر دولتی است و طبق قانون باید به هیات شنا وقت تمرین بدهند، متاسفانه رئیس اداره ورزش و جوانان شهر سی سخت پس از دو ماه هنوز به ما وقت تمرین نداده است که این نقض صریح قانون است. تیم شنا باید در استخر تمرین کند.

* کهگیلویه بویراحمد آیا در زمینه واترپلو و شنا پتانسیل‌های لازم را دارد؟
ما در استان علم کافی را برای تشکیل باشگاه شنا و واترپلو داریم و توانایی رقابت در سطح بالا نیز در این رشته‌ها در استان وجود دارد اما متأسفانه مسئولین ورزشی خواسته‌های ما را نمی‌شنوند. راهکار تشکیل یک باشگاه شنا و واترپلو در یاسوج و سی سخت گرفتن وقت تمرین در استخر است. حتما در آینده در سطح ایران و جهان حرف‌های قابل قبولی برای گفتن خواهیم داشت و همانگونه که ما نسلی را ساختیم که بابک فرهودی را تقدیم استان و ایران کرد بازهم می‌توانیم به اوج برگردیم اگر مسئولین استان افراد متخصص را در راس کار بگذارند و سلیقه‌ای فعالیت نکنند.

* در مورد بابک فرهودی بفرمائید ؟
در سال 1367 وقتی به پدر بابک فرهودی گفتم که که بابک قهرمان ایران می‌شود، ایشان خندیدند و مرا مسخره کردند. هنگامی که من و رضا باشت باوی شنا را با بابک فرهودی شروع کردیم، رئیس وقت شرکت نفت افراد غیر شرکتی را به استخر راه نمی‌داد که البته من به توصیه برادرم کسانی که ورزشکار بودند را به دلیل اینکه در آن زمان استخر دیگری وجود نداشت، به این استخر راه می دادیم که آقای سعید غلامی و آقای محمد حبیبی که بعدها در شرکت نفت نیز سمت‌هایی برعهده گرفتند از جمله این افرادی بودند که من به استخر شرکت نفت راه دادم.
در سال 1367 و 1368 در مسابقات انتخابی مناطق نفت‌خیز مانع شرکت بابک شدند که من از قانون خط آزاد استفاده کردم و او را شرکت دادم که به علت کم تجربه بودن عقب افتاد و شکست خورد که تجربه‌ای برای او شد که با رعایت نکاتی در مسابقات عقب نیفتد که همین عامل موفقیت‌های بعدی او بود.

* حرف پایانی
با توجه به وجود استعدادها و پتانسیل‌های موجود در سطح استان بازهم می توانیم شناگرانی همچون بابک فرهودی را به جامعه ورزشی کشور معرفی نمائیم به طوریکه علاوه بر موفقیت در مسابقات بتوانند رکوردهای جدیدی را نیز به نام استان ثبت کنند که این امر مستلزم همراهی و همکاری بیش از پیش مسئولین ورزشی استان می باشد. و در پایان الحمدلله رب العالمین

 

گفت‌وگو از رضا صادقی‌زاده-امید مردمبرچسب ها :