روزنامه‌ی امید مردم
امروز : پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 5720
تاریخ انتشار : ۷ آذر, ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۷
تعداد نظرات: ۱

آقای استاندار سفر خوش گذشت


آقای استاندار سفر خوش گذشت
  خبر سفر ناگهانی هیات تجاری و اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد به روسیه اگر چه کمی افکار عمومی و رسانه‌ها را شوکه کرد اما خیلی زود و با انتشار عکس مسافران استان امسک روسیه ماهیت آن برملا شد. سفری که اگر به واسطه شنیدن آن کورسوی امیدی برای صادرات زلزله‌زده این استان ایجاد شده بود، […]

 

خبر سفر ناگهانی هیات تجاری و اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد به روسیه اگر چه کمی افکار عمومی و رسانه‌ها را شوکه کرد اما خیلی زود و با انتشار عکس مسافران استان امسک روسیه ماهیت آن برملا شد. سفری که اگر به واسطه شنیدن آن کورسوی امیدی برای صادرات زلزله‌زده این استان ایجاد شده بود، پس از انتشار اخبار و عکس‌های سفر حتی پیش از بازگشت مسافران کهگیلویه و بویراحمد سفر ماهیت آن آشکار شد.

سابقه سفرهای تجاری و اقتصادی در کهگیلویه و بویراحمد سیاه است. سفرهای مسئولان اصناف این استان در سالهای گذشته به نام آشنایی با فعالیت اصناف در مالزی و ترکیه منتج به عکس‌های تفریحی آنها در سواحل مالزی و آفتابگیری در سواحل آنتالیا شد و نه تنها آشنایی با نحوه فعالیت اصناف در شهرهای گردشگری رخ نداد، بلکه در عمل تنها بخشی از سرمایه اتحادیه‌های صنفی به جیب گردش مسئولان آنها رفت.

سفرهای رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن استان به کشورهای خارجی نیز نتوانست دردی از دردهای سه حوزه بازرگانی، صنایع و معادن کهگیلویه و بویراحمد دوا کند و تنها نتیجه‌ای که این سفرها برای استان داشت، این بود که برخی افراد  در جلسات مختلف استان، در مخالفت با برخی از ایده‌ها محکم بر صندلی خویش تکیه بزند و بگوید، من اروپا را دیده‌ام، وگرنه مدیر اروپا دیده اتاق بازرگانی حتی آنچه دیده است را نیز نتوانسته به جان مدیریت صنایع ورشکسته کهگیلویه و بویراحمد تزریق کند.

حالا نوبت استاندار و معاونین وی بود که از این بستر فراهم شده استفاده کنند و تا مدیریتی بر استان دارند سفر خارجی با پول بیت المال را تجربه نمایند. دلایل بسیاری وجود دارد که ما معتقدیم سفر به استان امسک روسیه تنها یک سفر تفریحی بوده است و نام «هیات تجاری و اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد» بر این سفر تنها برای پوشاندن اصل ماجرا است.

سفر دسته جمعی مسئولان استانی

برای اینکه پی ببریم که ماهیت این سفر تا چه اندازه تجاری و اقتصادی بوده است، اول لازم است که ببینیم چه کسانی در این سفر حضور داشتند. در رأس این هیات موسی خادمی استاندار، مجید محنایی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار، علی‌حسن نوروزی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد قرار داشتند، از مسئولان ارشد استانداری که بگذریم، مسئولان جزء استاندرای کهگیلویه و بویراحمد نیز در عکس‌های منتشر شده از سفر خودی نشان می‌دهند که از جمله آنها می‌توان به مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری اشاره کرد. مدیرکل استانی نیز در این سفر حضور پرشور داشتند، مجید علی‌پور مدیرکل امور عشایر، داریوش دیودیده مدیرکل صنعت، معدن و تجارت، جعفر گوهرگانی مدیرکل جهادکشاورزی، ابراهیم کشاورز مدیرکل اموراقتصادی و دارایی، محمود باقری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، همراه استاندار در سفر تفریحی امسک روسیه بودند در کنار همه اینها نیز رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان نقش آفرینی می‌کرد.

حال گذشته از دستاوردهای سفر – در ادامه به آن خواهیم پرداخت- مسافران خود زبان گویای حقیقت هستند. مدیران زیرمجموعه آقای استاندار که همواره در فضای افکار عمومی استان شائبه نفوذ مستقیم نمایندگان در انتصاب آنها وجود داشته است، در حالی وی را در این سفر همراهی می‌کنند که نهادهای تحت مدیریتشان هرکدام به وجهی می‌لنگد و هیچکدام از آنها قدرت درخشش در عرصه بین‌المللی را ندارند.

حضور پروپا قرص مدیران استان نشان می‌دهد که به دنبال فرصت برای یک سفر خارجی رفتن بوده‌اند وگرنه به وقت حساب، حال پس از بازگشت و رفع خستگی سفر وقت آن است که تمام مدیران همراه استاندار بگویند که در مقابل هزینه‌ای که از بیت‌المال برای سفر خارجی بر گرده استان بی‎پول و محروم کهگیلویه و بویراحمد تحمیل کرده‌اند، چه به دست آورده‌اند؟

سفرهای خارجی را حتی اگر برای استان خوب بدانیم- که قطعا اینگونه نیست- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان باید پاسخگو باشد که سفرهای بین‌المللی چه دستاوردی برای استان کهگیلویه و بویراحمد داشته  است؟

اما مهمتر از همه نام هیات تجاری و اقتصادی است که بر این سفر گذاشته شده است، یا ما خبر نداریم و مدیران استان همگی تاجر و کارخانه‌دار هستند و یا مسئولان مدعی مدیریت آکادمیک استان تجارت و اقتصاد را اشتباه برداشت کرده‌اند. به نظر می‌رسد که در این میان سوء تفاهم مهمی پیش آمده است، لذا لازم است که قبل از همه چیز سفر هیات تجاری و اقتصادی را تشریح نماییم.

سفرهایی از این دست در دو حالت قابل انجام است، یا سفر سیاسی اقتصادی است که مقامات سیاسی در سطح ملی به منظور فراهم کردن بستر فعالیت اقتصادی مشترک به یک کشور سفر می‌کنند و در طی آن با مذاکره هر کدام از کشورها تعهداتی را برای تسهیل فرآیند اقتصادی بین دو کشور می‌پذیرند که به علت نقش آفرینی دو مسئول در سطح ملی این تعهدات قابلیت اجرایی پیدا می‌کند که از اینگونه سفرها با نام سفرمسئولان سیاسی به اهداف اقتصادی نیز یاد می‌شود که در برخی موارد صادرکنندگان و تجار مرتبط با دو کشور نیز همراه مسئولان سیاسی سفر می‌کنند و در حضور سیاسیون مشکلات اقتصادی پیش‌روی خود را بازگو می‌کنند و یا سفر تجاری است که طی آن تجار یک کشور برای عقد قرارداد با تجار کشور دیگر به آنجا سفر می‌کنند و دستاورد آن تفاهم‌نامه بین دو تاجر برای همکاری است که هدف از این سفر بیشتر بازاریابی و یافتن یک تاجر طرف قرارداد برای فعالیت اقتصادی صادراتی است.

البته مسئولان از حضور فعال بخش خصوصی در این سفر خبر دادند اما عکس‌های منتشر شده چنین چیزی را تأیید نمی‌کند. باید یادآور شوم که اتاق بازرگانی و صنایع و معادن نماینده بخش صنعت خصوصی استان نیست و البته بیشتر این نهاد را می‌توان نماینده پیمانکاران دانست تا صنعتگران و به جرات می‌توان گفت که نه تنها در مدیریت صنایع استان که در انتقال دردهای صنعتگران به مسئولان نیز این اتاق تاکنون نقشی نداشته است و اغلب چنان گرفتار چنین کارهای نمایشی است که از رسالت‌های اصلی خود در زمینه صنایع استان فاصله گرفته است. حال باید آقای استاندار و اتاق صنایع استان و مدیران صنعت، معدن و تجارت پاسخ دهند که سفر تجاری آنها چه سودی به حال صنعت ورشکسته استان داشت؟

دستاوردهای سفر را اعلام کنید

حتی اگر این سفر با هدف بازاریابی برای صنایع استان انجام شده باشد، که ناگفته پیداست دیگر صنعتی باقی نمانده است که لشکر خدم و حشم مدیریت استان بخواهد برای آن بازاریابی کند تنها به گفته مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی کهگیلویه و بویراحمد 40 درصد صنایع موجود در شهرکهای صنعتی استان غیرفعال هستند و البته مابقی این صنایع نیز زیر ظرفیت فعالیت می‌کنند و تنها چرخ‌هایشان را می‌چرخانند که نام غیرفعال نگیرند، در خارج از شهرکها نیز چنان صنایع عظیمی نداریم که بازاریابی بین المللی بخواهند. درمان مشکلات صنعت استان در خارج از کشور نیست، مشکل همین جا داخل استان و در مدیریت‌هاست. مشکل اصلی صنایع نه بازاریابی بین‌المللی که در مدیریت صنایع کهگیلویه و بویراحمد، موضوعی که نه اتاق صنایع از هول سفر به آن اشاره کرد و نه صنعت، معدن و تجارت حاضر است به آن اعتراف کند.

در واقع صنعتی که تولید ندارد و گرفتار چم و خم ورشکستگی و تعدیل نیروست، بیشتر شبیه به مزاح می‌ماند که لشکری از مدیران را برای بازاریابی برای محصولات تولید نشده‌اش به کشور خارجی بکشانی که شاید با همان هزینه سفر می‌شد یک کارخانه را در استان رونق بخشید.

از سوی دیگر مسئولان صنایع، اتاق بازرگانی، استاندار و دارو دسته اقتصادی‌اش حتما می‎دانند که با کاهش صادرات در سال‌جاری مواجهیم و آمارهای گمرک در برهه‌ای حتی کاهش بیش از 100 درصد را نشان می‌داد و علت آن هم نه در خارج مرزها که در داخل استان است. هنوز استاندار کهگیلویه و بویراحمد نتوانسته سپاهان موکت را به انجام صادارات از کهگیلویه و بویراحمد راضی کند و صادرات این شرکت از استان‌های همجوار انجام می‌شود، بهنوش گچساران نیز صادرات خود را به کشورهای عربی انجام می‌دهد و عمده صادرات استان نیز شرکت سیمان است که باید مشکلات آن حل شود. در زمینه صنایع دستی نبود صادرکننده مشکل استان است نه نبود بازار خارجی و در زمینه میوه نیز مشکلاتی وجود دارد که برخی از آنها ناشی از سیاست‌های دولت واردات میوه به کشور و جلوگیری از صادرات است و حتما نیز مدیرکل جهادکشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیک می‌دانند که در زمینه کشاورزی استان کاری نکرده‌اند که میوه‌هایی با قابلیت صادراتی تولید کنند که در تمام این وضعیت سفر به خارج در اولویت قرار نمی‌گیرد.

آقای استاندار، اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی اگر هنرمندند، برای رفع این مشکلات اقدام کنند. مدیران صنایع، اتاق بازرگانی و جهادکشاورزی نیز اغلب بازماندگانی از دولت قبل هستند که هرچه بر سر صنایع و کشاورزی ما آمده باشد، ناشی از سیاستهای مدیریتی آنهاست و نمی‌توانند آن را به مدیران قبل از خود منتسب کنند و تنها توجیه فعلی نیز از آنها گرفته می‌شود.

اما آقای استاندار پس از بازگشت با رسانه‌ها در زمینه دستاورد سفر شوخی نیز کرد. موسی خادمی اولین دستاورد سفر را آشنایی مدیران با سفرهای خارجی عنوان کرد که باید از آقای استاندار پرسید که مگر پول بیت‌المال فرصت کارآموزی مدیران تحت مدیریت شماست؟ و یا نه سؤال کاربردی‌تر اینکه مگر قرار است مدیران شما مذاکراتی را در سطح مذاکرات هسته‎ای مدیریت کنند که قصد دارید آنها با سفرهای دیپلماتیک آشنا کنید؟

صادرات میوه کهگیلویه و بویراحمد به روسیه واقعیت ندارد

این مزاح استاندار را نادیده می‌گیریم و به سراغ دیگر گفته ایشان در زمینه دستاورد دوم یعنی صادرات میوه کهگیلویه و بویراحمد به روسیه مورد تحلیل قرار می‌دهیم.

احتمالا آقای استاندار هنگامی که در روسیه در بازار میوه قدم می‌زد و انواع و اقسام میوه‎ها را می‌دید با خود می‌اندیشید که حالا وقتی برگشت و احتمالا خبرنگاری از وی پرسید که دستاورد شما در سفر به روسیه چه بوده است، چه بگوید؟ میوه‌ها را می‌دید و با خود اندیشید که بگوید صادرات میوه!

صادارات میوه و محصولات کشاورزی دومین و آخرین دستاورد سفر مسئولان کهگیلویه و بویراحمد به استان امسک روسیه بود که پس از بازگشت از زبان استاندار بیان شد. اما این موضوع به این سادگی شدنی نیست، آقای استاندار تاجر و صادر کننده میوه همراه نداشت تا بگوید، صادرات میوه به کشور توسعه یافته یعنی چه؟

استاندار کهگیلویه و بویراحمد پس از بازدید از میوه‌ها در روسیه باید استانداردهای لازم برای ورود میوه به آن کشور را می‌پرسید و مسئول جهادکشاورزی استان را همان‌جا مؤاخذه می‌کرد که استان ما در استاندارد سازی میوه‌ها در چه جایگاهی ایستاده است؟ شاید هم موسی خادمی از گوهرگانی پرسید اما مانند تمام آمارهای غیرواقعی که از مدیران استان منتشر می‌شود، مدیرکل جهادکشاورزی حرف دلخوشکنکی به استاندار زد که ما توان صادرات میوه داریم. آقای استاندار قطعا در یادشان مانده است که در سالجاری که دولت خواست میوه شب عید را انبار کند بسیاری از سیب‎ها استان در حد استاندارد اعلامی دولت که تنها در زمینه وزن محصول بود، نبودند، چه رسد به استاندارد صادراتی.

آقای استاندار باید به شما بگویم که اگر می‌خواهید میوه صادر کنید، باید از درختان و باغات این استان شروع کنید و آنها را متحول کنید و میوه‌ها را به حد استاندارد برسانید، برای صادرات میوه به کشورهای خارجی به ویژه کشورهای توسعه یافته، میوه‌های تولید شده به روش ارگانیک در اولویت هستند و حال جایگاه ما در استفاده بی رویه از سموم کشاورزی کجاست؟ آقای استاندار تجار میوه شما در کدام جای دنیا ساکن‌اند که در استان کهگیلویه و بویراحمد نیستند، مدیرجهادکشاورزی و یا باغدار که نمی‌تواند میوه صادر کند، آیا تاجر و صادر کننده میوه در استان داریم؟

به نظر شما آیا صرفه اقتصادی صادرات پرتقال از شمال و سیب از اردبیل و تبریز برای صادرکننده بیشتر است یا از کهگیلویه و بویراحمد؟ با تمام این سوالات که پاسخ آنها مشخص است می‌توان گفت که این حرف استاندار تنها برای فرار از واقعیت بوده است و این نیز دستاورد سفر نیست و هرگز به واقعیت نمی‌پیوندد.

بهرحال آقای استاندار، اتاق بازرگانی و مجموعه مشاوران شما برای این سفر زمان خوبی را برای سفر به روسیه به شما پیشنهاد ندادند، سرمای پاییز و زمستان روسیه زبانزد است و ما از شما معذرت می‌خواهیم که سرما نگذاشت به برخی از تفریحات برسید، تجربه‌ای شد برای سفر بعدیتان که در فصول گرم به این کشور بروید که بیشتر خوش بگذرد.

پیمان فرامرزی- امید مردمبرچسب ها :


انتشار یافته: ۱
  1. مشکل ما مته به خشخاش گذاشتنمونه.بزرگنمایی خورده ریزهامونه
    آخه استان ما چی کم داره که استادارمون سفرخارجی نره؟ تفکرایستا روربروز مارا به عقب برمیگردونه.دیگه وقتش نیست ما هم تفکر نوین وپویا داشته باشیم؟