روزنامه‌ی امید مردم
امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 6777
تاریخ انتشار : ۱ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۸
تعداد نظرات: ۲

نشستن در پارک‌های یاسوج گران تمام می‌شود/ حق ورودی پارک‌های یاسوج غیرقانونی است


نشستن در پارک‌های یاسوج گران تمام می‌شود/ حق ورودی پارک‌های یاسوج غیرقانونی است
شهرداری یاسوج برای ورودی پارک‌ها در این شهر مبالغ بالایی را تعیین کرده است که فاقد مصوبه کمیسیون نظارت بر سازمان‌های صنفی است و از نظر تعزیرات و صنعت، معدن و تجارت غیرقانونی است. به گزارش امید مردم، شهر توریستی و گردشگری یاسوج در گرمای طاقت فرسای جنوب، خنکای سایه‌ساران بلوط و جاری آبهای روانش […]

شهرداری یاسوج برای ورودی پارک‌ها در این شهر مبالغ بالایی را تعیین کرده است که فاقد مصوبه کمیسیون نظارت بر سازمان‌های صنفی است و از نظر تعزیرات و صنعت، معدن و تجارت غیرقانونی است.

به گزارش امید مردم، شهر توریستی و گردشگری یاسوج در گرمای طاقت فرسای جنوب، خنکای سایه‌ساران بلوط و جاری آبهای روانش زبانزد است. این روزها با فرارسیدن فصل گرما رونق خود را باز می‌یابد و گردشگرانی از استان‌های مختلف و به ویژه جنوب کشور مهمان این شهر می‌شوند.

توسعه نیافتگی اماکن تفریحی خارج از شهر موجب هجوم گردشگران به پارک‌ها و فضاهای داخل شهر یاسوج شده است که در این میان دو پارک ساحلی و آبشار، بسیار بیشتر از ظرفیت خود پذیرای این گردشگران می‌شوند. مردم خود شهر یاسوج نیز با غروب آفتاب راهی این دو مکان می‌شوند و گویی تنها دو نقطه در این شهر خاص تفریح و گردشگری است و آن دو مکان نیز جز پارک ساحلی و پارک آبشار یاسوج نیست.

شهرداری یاسوج از توسعه فضای سبز و ایجاد پارک جدید در شهر عاجز مانده است و پارک‌هایی چون پارک ولایت همچنان تلی از خاک است و نتوانسته است وارد چرخه گردشگری در شهر یاسوج شود و پارک بانوان هم علی‌رغم اینکه از وعده‌های اصلی شورای شهر و شهردار بود باید پیش از اینها به بهره‌برداری می‌رسید اما همچنان در سرنوشتی نامعلوم به سر می‌برد.

این عدم توسعه فضاهای تفریحی درون شهری، موجب افزایش استقبال از دو پارک موجود شده است. حال شهرداری این فرصت را مغتنم شمرده و علی رغم عدم توسعه و افزایش خدمات در این پارک‌ها حق ورودی پارک را افزایش داده و با واگذار کردن آن به بخش خصوصی هزینه‌هایی از دو تا سه هزارتومان از هر خودرو برای ورود به پارک دریافت می‌شود. هزینه‌هایی که باید علاوه بر تایید شواری شهر از فیلتر کمیسیون نظارت بر سازمان‌های صنفی نیز بگذرد و مجوز این کمیسیون را نیز دریافت کند که در حال حاضر به گفته اعضای شورا حق ورودی پارک ساحلی مجوز شورا را ندارد و حق ورودی تمام پارک‌های یاسوج نیز از کمیسیون نظارت عبور نکرده‌اند.

رئیس شواری شهر یاسوج: حق ورودی پارکها غیرقانونی است

رئیس شواری شهر یاسوج  اقدام شهرداری یاسوج در افزایش حق ورودی پارک‌های این شهر بدون تایید کمیسیون نظارت را غیر قانونی می‌خواند.

هدایت امیری می‌افزاید: دریافت حق ورودی پارک‌ها باید به گونه‌ای باشد تا مردم و گردشگران توان پرداخت آن را داشته باشند.

وی از بررسی این موضوع در اولین جلسه شورای شهر خبر می‌دهد و می‌گوید: دریافت حق ورودی پارکینگ و حق ورود به پارک باید به گونه‌ای باشد که مردم بتوانند آن را بپردازند و افزایش آن نیز در قبال افزایش خدمات باید صورت بگیرد.

شورای شهر خبر ندارد!

علی اکبری‌تبار، یکی از اعضای شورای شهر یاسوج، از حق ورودی پارک ساحلی اظهار بی اطلاعی می‌کند و  می‌گوید: شورای شهر در جریان حق ورودی پارک آبشار قرار دارد که مبلغ ورودی این پارک دو هزار تومان تعیین شده است.

وی با بیان اینکه شورا مصوب نکرده است که سه هزار تومان به عنوان حق ورودی پارکینگ پارک ساحلی دریافت شود، می‌افزاید: این ورودی‌ها برای کمک به شهرداری در راستای نگهداری، حفظ و حراست از پارک‌هاست که شهرداری دریافت آن را به بخش خصوصی واگذار کرده است.

این عضو شورای شهر نیز از پیگیری و بررسی موضوع در جلسه شورای شهر خبر می‌دهد و می‌گوید: برای چند دقیقه نشستن در پارک ساحلی نباید مبالغ بالایی به‌عنوان ورودی از مردم دریافت شود چرا که این کار موجب آسیب دیدن چهره گردشگری شهر می‌شود.

تعزیرات: چیزی به ما ابلاغ نشده است

روال قانونی در این زمینه به گفته مسئولان این است که شهرداری پیشنهاد خود در زمینه قیمت‌گذاری ورودی پارک‌ها و فضای سبز را به کمیسیون نظارت بر سازمان‌های صنفی ارائه و این سازمان در زمینه قیمت‌ها تصمیم‌گیری می‌کند و نتیجه این کمیسیون به تعزیرات حکومتی جهت نظارت ارسال می‌شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه سال گذشته قیمت‌گذاری کمیسیون به تعزیرات حکومتی استان ابلاغ شد، می‌گوید: در سال‌جاری چیزی در این زمینه به ما ابلاغ نشده است.

رضا زیرایی با بیان اینکه کمیسیون قیمت‌گذاری در صنعت، معدن و تجارت استان تشکیل و در این زمینه تصمیم‌گیری می‌شود، می‌افزاید: مبنای کار ما کمیسیون هست و براساس مصوبه کمیسیون نظارت اگر گرانفروشی صورت بگیرد برخورد می‌کنیم که معمولا هر سال این مصوبه کمیسیون ابلاغ می‌شود اما امسال در زمینه پارک‌ها و فضای سبزی هنوز چیزی به ما ابلاغ نشده است.

اقدام شهرداری غیرقانونی است

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد نیز با بیان اینکه تاکنون شهرداری پیشنهاد قیمت خود در زمینه حق ورودی پارک‌ها و فضای سبز را به کمیسیون نظارت بر سازمان‌های صنفی ارائه نکرده است، می‌گوید: این اقدام شهرداری غیرقانونی است.

داریوش دیودیده می‌افزاید: به شهرداری اخطار داده‌ایم که اگر به موقع مراجعه نکنند از طریق حوزه بازرسی و تعزیرات به عنوان متخلف معرفی‌ می‌شوند.

سه هزار تومان ورودی یک پارکینگ!

در حالی در پارک ساحلی یاسوج مبلغ سه هزار تومان به عنوان حق‌ورودی پارکینگ دریافت می‌شود که در قبال این مبلغ خدمات خاصی ارائه نمی‌گردد. پارکینگ پارک ساحلی یاسوج، یک زمین خالی روباز است که به علت عدم وجود مکان دیگری برای پارک خودرو در اطراف پارک ساحلی، اغلب مردم مجبور به استفاده از آن و پرداخت حق ورودی می‌شوند.

یک شهروند یاسوجی که حق ورودی پارکینگ پارک ساحلی را بالا می‌دانست در این زمینه گفت: حتی پارکینگ‌های طبقاتی شهرهای بزرگ نیز چنین مبالغی دریافت نمی‌کنند.

علمدار سعیدی افزود: بعضا حضور یک خانواده در این پارک بیشتر از نیم ساعت نمی‌شود اما مجبور است که مبلغ بالایی بابت حق پارکینگ بپردازد.

وی تصریح کرد: در این پارک هیچ خدمت خاصی ارائه نمی‌شود و مبلغ سه هزار تومان برای ورودی آن بسیار بالاست.

یکی دیگر از شهروندان یاسوجی که بهمراه خانواده به این پارک آمده بود، حق ورودی سه هزار تومانی را اجحاف در حق شهروندان و گردشگران دانست و تصریح کرد: در شهر یاسوج تنها همین یک پارک وجود دارد که مردم بتوانند به همراه خانواده و مهمانان خود در آن حضور یابند که منبع درآمدزایی شده است.

رضا حسینی اظهار کرد: سه هزار تومان بابت حق ورودی پارک پرداخت کردم اما معلوم نیست که این پول به جیب چه کسی می‌رود. شهرداری دریافت این وجوه را به بخش خصوصی واگذار کرده و بخش خصوصی نیز سوددهی و جبران پول‌هایی که به شهرداری پرداخته را بر گرده مردم گذاشته است

مدیرعامل پارک‌ها و فضای سبز : قانونگذار برای ما شواری شهر است نه کمیسیون نظارت

اما مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز یاسوج دریافت سه هزارتومان حق ورودی در پارک ساحلی را تکذیب و آن را هزار و ۵۰۰ تومان به همراه حق ساعات اضافه خواند.

الهام آذرگشسب با بیان اینکه اگر سه هزارتومان برای ورودی پارکینگ پارک ساحلی دریافت می‌کنند، تخلف است  می‌گوید: حق ورودی این پارک ۱۵۰۰ تومان و به ازای هر ساعت اضافه ۲۰۰ تومان است.

وی با بیان اینکه این موضوع را به بخش خصوصی واگذار کرده‌ایم در پاسخ به این سوال که چرا دوبرابر نرخ اعلامی شما برای حق ورودی پارک ساحلی دریافت می‌شود تنها به ذکر این نکته که «نباید این کار را انجام دهند» اکتفا کرد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز یاسوج در پاسخ به این سوال خبرنگار تسنیم که مگر نباید قیمت‌گذاری حق ورودی پارک‌ها از طریق کمیسیون نظارت بر سازمان‌های صنفی تعیین شود، گفت: کمیسیون نظارت چی هست؟، عوارض ما را تنها شورای شهر مصوب می‌کند و قانون‌گذار ما تنها شواری شهر است و نرخ عوارض پارک‌های یاسوج در دفترچه بهای خدمات شهرداری مصوب شورای شهر وجود دارد.

آذرگشسب افزود: همیشه نرخ عوارض پارک‌ها توسط شورای شهر مصوب شده و روال سال‌های گذشته نیز همین بوده است.

وی تصریح کرد: هزارو ۵۰۰ تومان برای ورودی پارک ساحلی مبلغ بالایی نیست و قرار نیست که پارکینگ خدمات خاصی داشته باشد.

در این میان دریافت مبالغ بالا و عدم نظارت دقیق بر فعالیت بخش خصوصی در دریافت حق ورودی در پارک‌های شهر یاسوج بیشترین آسیب را متوجه وجهه گردشگری این شهر خواهد کرد. علاوه بر اینکه عدم طی فرآیند قانونی در قیمت‌گذاری موجب نارضایتی مردم و گردشگران می‌شود، در روزهای پیش‌رو که شاهد هجوم گردشگران به یاسوج خواهیم بود؛ دریافت مبالغ بالا به عنوان حق ورودی پارک‌ها به آینده گردشگری این شهر لطمه می‌زند.
——————————–
گزارش از پیمان فرامرزی

——————————–برچسب ها :


انتشار یافته: ۲
 1. ورودی چشمه میشی بگو !!!!ورودی پارک اسکان !!!! هیچکاری هم انجام نشده .هزینه چادر هر شب ده هزارتومن!!!!!

 2. مگه تنها مشکل کشور و شهر ما همینه؟
  خانه از پایبست ویرانه برادرجان!
  مگه این همه عوارض که شهرداری می گیره و خیابانها خصوصا خیابانهای مناطق حاشیه شهر مثل شهرک ها و زیرتل و بنسجان و جاده های روستایی اطراف یاسوج و … داغون تر کننده خودروهای داغون ساخت داخلی نیست؟
  مگه نه این که در کشورهای دارای دموکراسی اگه چند دقیقه برق- گاز و یا آب و هر خدمات شهری دیگری قطع بشه خسارت اون روی قبض ماه آینده کسر خواهد شد اما ساعت ها در هفته قطع برق خصوصا در مناطقی مثل زیر تل (سکونت خودم) داریم که باعث خسارت به وسایل برقی شده اما هیچ پاسخگویی نیست!! تازه وقتی زنگ می زنی به اتفاقات برق به خاطر راحت کردن خودشون اشغال می کنن! آخه بگو ادم حسابی شاید نه فقط شکایت علیه قطع برق باشه شاید برق گرفتگی و جون کسی در خطر باشه!
  داروخانه ها رو سر می زنی مبلغ هنگفتی بابت توضیح چگونگی مصرف دارو از مشتری می گیرن اما دریغ از یک کلمه توضیح!
  شکایت کی رو به کی بکنیم؟
  مطب پزشکان سر می زنی قیمت ها ویران کننده سلول های خاکستری مخت می شه!
  بیمه درمانی بیشتر خدمات پرخرج رو تقبل نمی کنه!
  بیمه طلایی همین طور!
  اما کافیه بری و شکایت بساط پهن کن خیابون ها رو کنی فرداست که طرح جمع اوری شون با خشونت تمام اجرا می شه فقط چون ظعیف تر از دیگرانند!
  هیچ جایی هیچ نظارتی نیست!
  هیچ مسئولی مسئولیت نمی پذیره!
  بازم بگم؟
  ولش کن بابا به کی بگیم؟ ….


 • dena
  pars
 • error: Content is protected !!