روزنامه‌ی امید مردم
امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 7657
تاریخ انتشار : ۲۰ شهریور, ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۰
تعداد نظرات: ۰

راهی که می روید به ترکستان است/ گفتار درمانی؛ راهکار توسعه استان نیست


راهی که می روید به ترکستان است/ گفتار درمانی؛ راهکار توسعه استان نیست
کهگیلویه و بویراحمد استانی است که این روزها جوانانش در تب داغ رتبه های بالای جدول بیکاری در کشور می سوزند و هر روز معضلات جدیدتری بنام خودکشی و طلاق دامن جوانان  و سرمایه های انسانی این استان را می گیرد و آنها را به لبه پرتگاه سقوط و وداع زودهنگام با زندگی و بهار […]

کهگیلویه و بویراحمد استانی است که این روزها جوانانش در تب داغ رتبه های بالای جدول بیکاری در کشور می سوزند و هر روز معضلات جدیدتری بنام خودکشی و طلاق دامن جوانان  و سرمایه های انسانی این استان را می گیرد و آنها را به لبه پرتگاه سقوط و وداع زودهنگام با زندگی و بهار جوانی  نزدیک می کند. زنگ خطر این وضعیت سالها پیش به صدا در آمد.
به گزارش امید مردم، اما این روزها به مرحله بحران رسیده است به طوری که با وجود سرمایه های زیر زمینی و رو زمینی و نیروی انسانی فراوانی که در این استان وجود دارد هر روز درصد بیکاری در این استان بالاتر رفته و آرامش را از خانواده ها گرفته است. از سوی دیگر بروز و رشد سریع پدیده ها و معضلات اجتماعی نظیر طلاق و خودکشی که یکی از پیامدهای بیکاری می باشد نیز برای مردم این استان قوز بالا قوز شده است.
این وضعیت نامناسب اجتماعی در استان کهگیلویه و بویراحمد در حالی با سرعت به روند خویش ادامه می دهد که متاسفانه مسوولین و متولیان امر از ارائه راهکار عملی برای حل این معضلات و حداقل کاهش سرعت رشد این معضلات، ناتوان و درمانده شده اند.
مدیران و مسوولانی که این روزها در استان مسوولیت گرفته اند و یا به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بر کرسی وکالت تکیه زده اند باید برای این وضعیت به دنبال طرح ، برنامه و پروژه های عملیاتی باشند و از بحث های تئوریک خودداری نمایند. اما آنچه که در این استان مشاهده می شود بیشتر تکیه بر بحث های تئوریکی است که  آبی از این بحث ها برای این مردم و وضعیت نامناسب معیشت آنان گرم نخواهد شد.
اگر خبرها و سخنان مسوولان استانی را  رصد کنیم از جلسات عمومی گرفته تا جلسات با خبرنگاران که به منظور ارایه گزارش کار و رسانه ای کردن خدمات آنها صورت می گیرد به این نکته خواهیم رسید که بیشتر وقت این جلسات به مسایل کلی و بحث های تئوریک اختصاص می یابد و مسوولان و متولیان امر بیشتر به گفتار درمانی اکتفا نموده و با تعریف و تمجید از یکدیگر سعی در تثبیت موقعیت شغلی خود دارند. یکی از مشکلات اساسی و شاید مهم ترین مساله ای که این روزها وضعیت نامناسبی را برای معیشت مردم در استان  کهگیلویه و بویراحمد ایجاد نموده، وضعیت اقتصادی است. این در حالی است که این مردم در استانی زندگی می کنند که از ثروتمند ترین استانهای کشور می باشد اما متاسفانه به دلایل مختلف جای خود را در آخرین رده های توسعه ای در کشور خوش دیده است و انگار قرار نیست تکانی بخورد.
سالهای متعددی است که مقام معظم رهبری با درایت و دوراندیشی خاصی که دارند مساله اقتصاد مقاومتی را مطرح می نماید و آن را به عنوان دستور کار مجلس و دولت برای بهبود وضعیت معیشتی مردم مطرح می نماید اما باید گفت که با این مساله نیز همانند سایر مسایل برخورد گفتار درمانی شده و این امر باعث شده است تا مقام معظم رهبری بارها نارضایتی خود را از وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم اعلام نماید. در حوزه اقتصاد مقاومتی گفتار درمانی دردی را دوا نمی کند چرا که اقتصاد مقاومتی باید برای مردم شغل ایجاد نماید و این امر باعث می شود تا مدیران و مسوولین باید به جای بحث های تئوریک، طرح، برنامه و پروژه عملیاتی ارائه دهند.
حال که مشکل اساسی و مهم استان مساله بیکاری است و همه بر این امر اتفاق نظر دارند، این مساله باید همانند مردم، اولویت مسوولان و نمایندگان باشد چرا که جوانان این استان در تب بیکاری می سوزند و این سرمایه های انسانی است که اینگونه به هدر می رود. یکی از مهمترین راهکارهای برون رفت از این وضعیت ایجاد شرایط لازم برای سرمایه گذاری و اشتغال در استان است که مسوولین استانی باید به صورت جهادی در این زمینه اقدام نمایند و از سوی دیگر نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برای جبران این عقب ماندگی با ارائه طرح و تصویب  قوانین در مجلس شورای اسلامی عزم ملی برای حل این معضل در استان را ایجاد نمایند. نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی باید دولت را متقاعد نمایند که با ارایه لوایح رفع عقب ماندگی استانهای محروم به مجلس شورای اسلامی ، در جهت مرتفع نمودن این درد عظیم تلاش کنند.
همگان نیک می دانیم که وضعیت صنعت و واحد های صنعتی در این استان از مرز هشدار گذشته و آژیر های وضعیت قرمز به صدا در آمده است. تعطیلی ۴۰ درصدی به قول مسوولین دولتی و بالای ۶۰ درصدی به نقل از مسوولین بخش خصوصی تاییدی بر  این مساله می باشد اما تاکنون راهکار علمی و عملی قابل اجرا از سوی مسوولین استانی و متولیان ارائه نشده است.
این در حالی است که مسوولین کشوری که در استان حضور می یابند نیز در جلسات به گفتار درمانی روی می آورند و از ارایه راهکار اساسی برای حل مشکلات و معضلات استان خودداری می کنند و از سوی مسوولین استانی نیز مطالبه گری اساسی صورت نمی گیرد.
نمونه این عدم مطالبه گری سخنان مدیریت ارشد استان در ورزشگاه تختی در حضور ریاست محترم جمهوری بود که یک جمله و حتی کلمه ای راجع به مشکلات و معضلات مبتلا به استان به زبان نیاورد و این فرصت طلایی و مهم که  می توانست در صدر اخبار رسانه های ملی و استانی قرار گیرد به این راحتی از دست رفت.
هفته گذشته بود که معاون بودجه معاونت برنامه ریزی کشور نیز در جلسه کمیته برنامه ریزی گچساران حضور یافت و به تعریف و تمجید از نماینده گچساران پرداخت.
فرهاد دژ پسند در این جلسه دلیل حضورش را شخص آقای تاجگردون و تسویه کردن بدهی خود به ایشان عنوان کرد. وی درادامه به  روند گفتار درمانی  ادامه داد و از وجود ظرفیت های بالقوه در کهگیلویه و بویراحمد  سخن گفت و اینکه این استان با این داشته ها نباید در زمره استانهای محروم قرار بگیرد. هر چند که دژپسند  عدم توجه به نقش واقعی سرمایه های انسانی در مدیریت استان را به عنوان دلیل اصلی عقب ماندگی استان عنوان کرد اما هیچ راهکار اساسی و عملی برای حل این مشکل ارایه نداد تا روند گفتار درمانی در این استان ادامه داشته باشد.
در مرکز استان نیز  معاون عمرانی وزیر کشور میهمان نشست شهرداران استان بود تا با هم فکری و مشورت شاید بتوانند بخشی از مشکلات شهرداری های استان را حل نمایند. اما آنچه که از این جلسات بر روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت تنها ادامه همان روند گفتار درمانی بود به طوری که وقتی بحث برخی از معوقات کارکنان شهرداری های استان مطرح شد به اظهار تاسف ایشان انجامید و گفت: اصلا برای من قابل قبول نیست که معوقاتی از این سال‌ها وجود داشته باشد.
رفت و آمدهای مسوولین کشوری به استان هر چند می تواند زمینه برای بیان دردها و مشکلات استان و انتقال حداقل بخشی از آنها به مرکز باشد اما با این روند نباید انتظار داشت که این استان به این زودی ها رنگ توسعه به خود ببیند و باید گفت که مشکلات و معضلات استان با گفتار درمانی حل نمی شود و این  راهی است که به ترکستان ختم خواهد شد.

——————————–

پوریا بامشاد – امید مردم

——————————–برچسب ها :