روزنامه‌ی امید مردم
امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 7813
تاریخ انتشار : ۴ آبان, ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۰
تعداد نظرات: ۰

نگذارید که اموال عمومی در زیر پای اربابان قدرت به حراج گذاشته شود/ افشـاگری کنیـد


نگذارید که اموال عمومی در زیر پای اربابان قدرت به حراج گذاشته شود/ افشـاگری کنیـد
اعضای شورای اسلامی شهر یاسوج در پنجاه و دومین نشست علنی خود به کلیات طرحی رای دادند که براساس آن شهرداری یاسوج برای تامین آسفالت مورد نیاز شهر مجاز به خرید کارخانه سنگ شکن و آسفالت است. بنابه گفته مدیر روابط عمومی شهرداری یاسوج، کارخانه آسفالت مذکور در زمینی به مساحت ۱۰ هزار مترمربع، به […]

اعضای شورای اسلامی شهر یاسوج در پنجاه و دومین نشست علنی خود به کلیات طرحی رای دادند که براساس آن شهرداری یاسوج برای تامین آسفالت مورد نیاز شهر مجاز به خرید کارخانه سنگ شکن و آسفالت است. بنابه گفته مدیر روابط عمومی شهرداری یاسوج، کارخانه آسفالت مذکور در زمینی به مساحت ۱۰ هزار مترمربع، به ارزش ۴۰ میلیارد ریال در حومه یاسوج واقع شده و دارای امکاناتی نظیر آب، برق، گاز طبیعی و ماشین آلات پیشرفته و تاییدیه از اداره استاندارد و پروانه بهره برداری از اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان می باشد.
به گزارش امید مردم، رئیس شورای شهر یاسوج که قبلا شایعه سهام دار بودنش در این کارخانه پخش شده بود و حتی در جلسه شورای شهر نیز به آن اشاره شد، از مدافعین اصلی این طرح می باشد هر چند که رئیس شورای شهر بنا به گفته فروغی فر عضو دیگر شورای شهر به سهام دار بودن خود در این کارخانه در زمان گذشته اعتراف کرده است اما در حال حاضر سوگند یاد کرده است که هیچ سهمی در این کارخانه ندارد، از مدافعین اصلی و موافقین صددرصدی خرید این کارخانه و مصوبه خرید بوده است.
هدایت اکبری که در حال حاضر ریاست شورای شهر یاسوج را بر عهده دارد ، خرید کارخانه آسفالت را نیاز فعلی شهر دانسته و معتقد است که کارخانه قبلی شهرداری یاسوج فرسوده و از رده خارج است. وی در اظهار نظری عجیب که از سوی روابط عمومی شهرداری منتشر شده است نزدیک بودن فصل سرما را دلیل حیاتی بودن خرید این کارخانه اعلام می کند و معتقد است که با توجه به اینکه فصل سرما نزدیک است تامین آسفالت مورد نیاز معابر شهری یاسوج نیاز حیاتی است. اکبری که بحث سهام دار بودنش در کارخانه در صورت صحت می تواند ایرادات و اشکالات فراوانی را به این مصوبه شورا وارد نماید به تعریف و تمجید از این کارخانه پرداخته و می گوید:« این کارخانه قادر است هرساعت ۱۲۰ تن آسفالت تولید کند که بخشی در معابر و پروژه های شهری مورد استفاده قرار می گیرد و بخشی هم قابل عرضه به خریداران است». رییس شورای شهر یاسوج  برای تایید کارخود و به تصویب رساندن این مصوبه به نظر کارشناسان رسمی دادگستری اشاره می کند و می گوید:  کارشناسان رسمی دادگستری پس از بررسی بر کیفیت آسفالت تولیدی و مفید فایده بودن کارخانه مهر تایید زدند. رئیس شورای شهر یاسوج در ابتدای این جلسه گزارشی از روند خرید این کارخانه شن و ماسه ارائه داد و گفت: در تاریخ ۱۶ آذر سال قبل موضوع مناقصه خرید کارخانه سنگ شکن و آسفالت برای شهرداری یاسوج در یکی از روزنامه های محلی انتشار یافته و قرار شد که ظرف مدت ۲۰روز متقاضیان اقدام کنند. هدایت اکبری گفت:با توجه به اینکه کارخانه شن و ماسه متعلق به شهرداری  فرسوده بود و شهرداری برای پیشبرد کارهای خود نیاز به این کارخانه داشت درخواست داد و بحث کارخانه تولیدی سنگ شکن و آسفالت مطرح شد که در جلسه شورای شهر نیز به تصویب رسید. اکبری به ادامه روند این مناقصه اشاره کرد و بیان کرد : در مناقصه فقط یک شرکت حضور پیدا کرد چرا که  فقط همین کارخانه، کارخانه آسفالت دارد و در جلسه دیگر نیز بنا به درخواست آقای فروغی فرد قرار شد  از کارخانه بازدید میدانی صورت گیرد که این مهم نیز با حضور اکثر اعضای شورای شهر انجام پذیرفت. اکبری گفت :در زمان ریاست آقای امیری در شورای شهر یاسوج استعلامی از طرف شورای شهر به اداره کل صنعت ، معدن و تجارت ارسال شد و جوابیه آن به صورت محرمانه به شورا رسید و تمامی مدارک این کارخانه تایید شد و در جلسه دیگری نیز که در شورا مطرح شد اعضا نیز با خرید کارخانه موافقت کردند.

رئیس شورای شهر قبلا سهامدار کارخانه بوده است
عضو دیگر شورای شهر یاسوج  مرتضی فروغی فرد بود که  از بروز ذهنیت های خود در این معامله پرده برداشت و بیان کرد: خرید کارخانه سنگ شکن از ضروریات شهرداری بوده و به همین دلیل با خرید کارخانه موافقت شد.
وی افزود:  فرایند هایی صورت گرفت که دو ذهنیت برای من بوجود آورد. یکی اینکه اعلام شده بود که یکی از اعضای شورای شهر در این کارخانه سهیم است که در جلسه ای رییس شورا  ضمن تایید اینکه قبلا در این کارخانه سهیم بوده است، سوگند یاد کرد که هیچ دخل و تصرفی در کارخانه برنده شده در مناقصه ندارد.
فروغی فرد به دومین ذهنیت خود که فرار گروهی از اعضای شورای شهر در جلسه خرید کارخانه  شن و ماسه اشاره کرد و تاکید کرد: بنده ذهنیت داشتم که شفاف سازی شود چرا که عزیزانی که تاکنون موافق خرید این کارخانه بودند الان مخالف هستند و دقیقا نمی دانم چرا در برخی از جلساتی که برای این کارخانه تشکیل می شود برخی از اعضا از جلسات فرار می کنند.
فروغی فرد که تحت تاثیر مصاحبه سعید پایدار عضو دیگر شورای شهر مبنی بر خرید کارخانه مشابه با یک میلیارد تومان قرار گرفته بود پیشنهاد تاخیر یک هفته ای برای رای گیری را مطرح نمود.
رییس شورای شهر که عزم خود را جزم کرده بود تا این موضوع را از تصویب شورای شهر بگذراند با بیان اینکه شهرداری سیکل کاری را انجام داده و پنج کارشناس خوشنام قیمت گذاری کرده اند  مالک اصلی کارخانه مورد نظر را معرفی نمود و گفت:  بنده اعلام می کنم اگر با این کیفیت و قیمت کارخانه ای مشابه با کارخانه اقای رمضانی پیدا شد بنده اولین نفر مخالف خرید کارخانه آقای رمضانی که برنده شده اند می شوم.

امکان خرید کارخانه مشابه با یک چهارم قیمت
سعید پایدار که از مخالفین این خرید بود، ضمن تایید اینکه خرید کارخانه سنگ شکن و اسفالت جهت تامین درامد های پایدار شهری به عنوان یک اصل در مدیریت شهرداری لحاظ شده است گفت: اعضای شورای شهر مطابق با سوگندی که یاد کردند کار خود را انجام می دهند موارد اعلام شده توسط اقای اکبری مورد تایید است. سعید پایدار که در شب قبل از جلسه مصاحبه رسانه ای داشته و مخالفت خود را با خرید این کارخانه اعلام کرده بود و معتقد بود که با هزینه ای کمتر می توان کارخانه های مشابه تاسیس کرد . پایدار که یک چهارم این مبلغ را عنوان می کرد در این جلسه به دفاع از مصاحبه و گفته های خویش پرداخت .
این عضو شورای شهر که معتقد است که این لایحه قبلا رای نیاورده است و قاعدتا باید رد و بایگانی شود گفت: این ششمین جلسه ای است که به این منظور تشکیل می شود و شورای شهر باید در خصوص طرح های سرمایه گذاری عدالت و انصاف را رعایت کند. پایدار در میان گفته هایش از برخی لابی ها در شهرداری و شورای شهر پرده برداشت و گفت: من اعتقاد دارم که فرصت های خوبی برای شهر و شهرداری پیش آمده و بنا به دلایلی پشت درهای شورای شهر مسکوت مانده است و شاید هم به این دلیل باشد که افراد سرمایه گذار هستند که  در شورا و شهرداری اشخاصی ندارد که برایشان پیگیری کنند مثلا می توانم به طرح کمپوست و پارک جنگلی اشاره کنم که  فرصت های خوبی پیش آمد که شورای شهر خیلی ورود نکرد و من می گویم شورای شهر باید در خصوص طرح های سرمایه گذاری عدالت و انصاف را رعایت کند. سعید پایدار که همچنان بر مخالفت خود با این طرح ادامه می داد بر گفته های خویش پافشاری کرد  و گفت: برای اولین بار نیست بلکه سومین بار است که می گویم  با یک میلیارد تومان می توان خرید کرد . وی افزود: شهرداری یک نهاد غیر دولتی است که مورد توجه دولت است چند سال گذشته در زمان شهرداری آقای بهرامی در محل دو پشته دشت روم امتیازی را برای شن ماسه گرفتن که می توان با اعتبارات بانکی و کمک های بلاعوض به شهرداری جهت تجهیز این فضا کمک گرفت. این عضو شورای شهر قیمت گذاری کارخانه را در زمان تحریم دانست و گفت: توجه به اینکه بخش زیادی از این دستگاهها خارجی هستند در مقطعی که بحث تحریم در میان بود قیمت گذاری شد و با توجه به لغو تحریم می شود اکنون خیلی مناسب تر خرید کرد.
وی ادامه داد: چرا شهردار یاسوج ۴ تا ۵ میلیارد هزینه کند در صورتی که می تواند  با ۲۰ درصد از این مبلغ وام های خوبی دریافت کرد و شهرداری یاسوج با توجه به نیاز کنونی و با توجه به هزینه های دسترسی و هزینه های جاری می تواند با گذاشتن این پول در بانک از سود آن،  نیازهای خود را در این بخش تامین کند. پایدار در ادامه با اعلام مخالفت خود با این طرح گفت: بنا به این دلایل اعلام می کنم این طرح توجیهی و کارشناسی شده نیست. سعید پایدار که شاید دست شهردار را نیز در این طرح می دید با نگاه انتقادی خطاب به شهردار گفت: چرا شهردار محترم نسبت به سایر طرح های اقتصادی که صاحبان آنها نفوذی در شورای شهر ندارد همین سرعت و دقت، رایزنی و پیگیری را انجام نمی دهد؟ که اگر این شکل عمل می کرد قطع یقین بخش زیادی از مسایل مالی مرتفع می شد.

فروش با ترک تشریفات
سرافراز اردشیری عضو دیگر شورای شهر بود که مخالفت خود را با این طرح اعلام نمود و با مطرح کردن ایرادات قانونی این معامله را غیر قانونی می دانست . اردشیری در این جلسه با بیان اینکه شما گفتید در یک روزنامه اعلام کردیم در صورتیکه قانون صراحت دارد در سه روزنامه اعلام شود و وقتی که در یک روزنامه اعلام شود امکان داره طرف ذینفع همه روزنامه ها را یکجا بخرد دوم اینکه چون بیشتر از شش ماه گذشته است وجاهت قانونی ندارد،سوم اینکه بقیه کارخانه دارها اعلام کردند ما اطلاعی پیدا نکردیم و شما گفتید به همه اعلام کردیم. اردشیری در ادامه با بیان اینکه در نامه شهرداری ترک تشریفات برای این معامله مطرح شده است گفت: در نامه شهرداری آمده است با ترک تشریفات و اگر برنده داشته چرا شهرداری ترک تشریفات را قید کرده است. این  عضو شورای شهر با بیان اینکه تعدادی از کارخانه دارها اعلام کرده اند که با قیمت کمتری حاضرند کارخانه خود را به شهرداری بفروشند گفت: آیندگان بر ما نفرین خواهند کرد. این عضو شورای شهر یاسوج نیز شهردار را در انجام  این معامله مصر می داند و می گوید: شهردار یاسوج چه اصراری دارد که حتما باید این کارخانه خریداری شود چرا ما نباید صلاح مردم و شهرداری را در نظر بگیریم مگر بنا بر اینست که هر کسی آشنا داشت کارش براحتی انجام گیرد ،بقیه مردم باید چکار کنند.

تصویب شد!
اما با تمام این وضعیت و سخنانی که بیان گردید خرید کارخانه شن و ماسه و آسفالت اقای رمضانی به تصویب رسید.
حال زمان آن فرا رسیده است تا دستگاههای بازرسی، اطلاعاتی و ناظرین  شورای حل اختلاف شوراهای شهر و روستا و دادستان شهر که مدعی العموم می باشد آستین ها را بالا زده و با تحقیق و تفحص جدی پرده از برخی ابهامات و اشکالات و شاید پشت پرده های این معامله بردارند و در راستای احقاق حق این مردم نهایت دقت و تلاش خویش را بکار گیرند و نگذارند که اموال عمومی و حقوق عامه مردم در زیر پای اربابان قدرت به حراج گذاشته شود.

—————————–

پوریا بامشاد- امید مردم

—————————–برچسب ها :