روزنامه‌ی امید مردم
امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 7849
تاریخ انتشار : ۸ آبان, ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۵
تعداد نظرات: ۰

کارخانه سنگ شکن و آسفالت دلی بجک؛ پاشنه آشیل آقای استاندار


کارخانه سنگ شکن و آسفالت دلی بجک؛ پاشنه آشیل آقای استاندار
چند سالی است که احداث کارخانه شن و ماسه و آسفالت برای شهرداری یاسوج موضوع مناقشه شهرداری و شورای شهر بود. در دوران تصدی اقای بهرامی شهردار اسبق شهر یاسوج  با توجه به فرسوده بودن کارخانه شن و ماسه شهرداری یاسوج، به گزارش امید مردم،  این موضوع به جد مطرح بود تا جایی که شهرداری […]

چند سالی است که احداث کارخانه شن و ماسه و آسفالت برای شهرداری یاسوج موضوع مناقشه شهرداری و شورای شهر بود. در دوران تصدی اقای بهرامی شهردار اسبق شهر یاسوج  با توجه به فرسوده بودن کارخانه شن و ماسه شهرداری یاسوج، به گزارش امید مردم،  این موضوع به جد مطرح بود تا جایی که شهرداری و شورای شهر تصمیم عاقلانه ای گرفتند و قرار شد تا اخذ زمین از منابع طبیعی در منطقه دو پشته دشت روم احداث این کارخانه را آغاز نمایند هر چند که به قول آقای بهرامی مجوز ساخت و راه اندازی کارخانه سنگ شکن و اسفالت شهرداری را در منطقه دو پشته دشت روم دریافت شده است و مجوز آن صادره شده است.
اما بعد از رفتن بهرامی از شهرداری موضوع خرید و راه اندازی سنگ شکن و آسفالت برای شهرداری یاسوج وارد فاز جدیدی گردید و شهرداری اقدام به انتشار آگهی برای خرید کارخانه را در یکی از روزنامه های محلی استان نمود.
انتشار آگهی روزنامه که  تقریبا یکسال پیش انجام شده بود با شرکت تنها یک کارخانه دار همراه گردید تا ابهامات جدیدی را برای این مناقصه میلیاردی شهرداری یاسوج ایجاد نماید. از همان روزهای اول این ماجرا بود که شائبه و ابهام سهامدار بودن یکی از اعضای شورای شهر در این کارخانه منتشر گردید هر چند که بعدها این عضو شورا سهامدار بودن خود در گذشته در این کارخانه را تایید می کرد اما معتقد بود که سهامش را واگذار نموده است و هیچ گونه دخل و تصرفی در این کارخانه ندارد.
البته در این جا باید گفت که مالک این کارخانه از بستگان و نزدیکان این عضو شورای شهر می باشد. مصوبه خرید کارخانه سنگ شکن و آسفالت برای شهرداری بعد از شش بار مطرح شدن در  شورا( به قول یکی از اعضای شورای شهر) سرانجام در هفته گذشته به تصویب رسید تا  ابهامات جدیدی را در این مسیر آغاز نماید.
هر چند که شهردار و رئیس شورای شهر (همان عضو سابق که شائبه سهامدار بودنش مطرح شده بود) به جد و مصرانه به دنبال تصویب این لایحه و طرح در صحن علنی شورا بوده اند و بر قانونی بودن آن تاکید می نمایند اما برخی از شخصیت های حقیقی و حقوقی در برابر این مصوبه مقاومت نموده و با اظهار نظرهای خود این امر را خلاف مصالح و منافع شهروندان و ظلم به آنان عنوان می نمایند و برای حل موضوع پیشنهاد های متفاوتی را ارائه می نمایند.

خرید کارخانه سنگ شکن و آسفالت دلی بجک توجیه اقتصادی ندارد
 برای رضا خدا تجدید نظر کنید
محمد بهرامی شهردار اسبق یاسوج در نامه ای که برای رسانه ها ارسال نموده است انجام این معامله راموجب ضایع شدن منافع شهرداری و مردم عنوان کرد و با بیان اینکه خرید چنین کارخانه ای با این قیمت اصلا توجیه اقتصادی ندارد از شهردار و اعضای شورای شهر خواست تا برای رضای خداوند و بنا بر رسالت خود که همانا حفاظت از منافع مردم است، در این باره تجدید نظر کنند. محمد بهرامی که سابقه و تجربه شهرداری یاسوج را به همراه دارد از شهردار خواست تا خود اقدام به ساخت کارخانه نماید چرا که به لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه خواهد بود. وی دریافت زمین رایگان از منابع طبیعی و یا خرید ارزان قیمت زمین، استفاده از تسهیلات بانکی ارزان قیمت و نو را از پیشنهادات خود عنوان کرد و گفت: سازندگانی را سراغ دارد که حاضرند با دریافت ۱۵ درصد هزینه، احداث کارخانه را برای شهرداری انجام داده و مابقی هزینه را پس از تکمیل و راه اندازی کارخانه، آنهم در چند مرحله و به صورت اقساطی دریافت نمایند.

مخالفت فرماندار با خرید کارخانه سنگ شکن آسفالت دلی بجک
فرماندار بویراحمد نیز بعد از تصویب خرید کارخانه سنگ شکن و آسفالت توسط شهرداری  به این مصوبه شورای شهر واکنش نشان داد و مخالفت خویش را با این مصوبه اعلام نمود. محمد کاظم نظری در واکنش به واگذاری کارخانه آسفالت و سنگ شکن دلی بجک به شهرداری یاسوج مخالفت خویش را با این مصوبه اعلام نمود و معتقد است که نوع واگذاری باید مطابق قانون باشد.

امور مالیاتی وارد گود شود
و در ادامه ماجرا برخی از مالکین کارخانه های شن و ماسه در یاسوج که تا کنون داد ورشسکستگی شان گوش فلک را کر کرده بود استین بالا زده و در اقدامی هماهنگ نسبت به این قیمت گذاری اعتراض نمودند و این قیمت گذاری را اجحاف در حق خود دانسته اند به طوری که برخی از آنان معتقد بودند که در ظرف یک تا سه سال می توان این مبلغ را از فروش به دست آورد که جا دارد متولیان امور مالیاتی در این زمینه وارد گود شده و با اخذ مالیات قانونی و منطقی از این صاحبان کارخانه که درآمدهای میلیاردی دارند نسبت به اظهار نظر ورشکستگی آنان واکنش نشان دهند.

خرید این کارخانه
ظلم مضاعف به شهروندان است
اما عظیم شفیعی نژاد که خود را از باسابقه ترین کارخانه دار شن و ماسه  و همچنین عضو خانه معدن استان معرفی می کند معتقد است که خرید کارخانه با قیمت اعلام شده ظلم مضاعفی به شهروندان تلقی می شود. وی قیمت کارخانه خود را که یکی از بهترین و باکیفیت ترین کارخانه های موجود می داند را یک میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از استاندار ، فرماندار و شهردار تقاضا دارم برای احقاق حق مردم مکانی را در اختیار شهرداری قرار دهند تا به واسطه وام هایی که هیات محترم دولت به استان واگذار کرده است شهرداری بتواند با خیال راحت در این حوزه صاحب کارخانه شود. وی خرید این کارخانه را به ضرر شهر و شهرداری عنوان کرد و گفت: خرید کارخانه در دلی بجک هم بار ترافیکی به دنبال خواهد داشت و هم با توجه به دوری راه و وجود فصل سرما برای شهرداری ضرر دهی خواهد داشت. شفیعی نژاد اعلام کرد: حاضر هستم مشابه همین کارخانه را و حتی با کیفیت بهتر را که از کارخانه سیمان خریداری کرده ام ، ظرف ۶ ماه و با مسافت کمتر با ۵۰۰ میلیون تومان نقد و ۱ میلیارد تومان به صورت تسهیلات یکساله و یا هم دریافت ملک در اختیار شهرداری قرار دهم.

این مصوبه بدون تایید استاندار
فاقد وجاهت قانونی است
هر چند که شهردار یاسوج کلیه مراحل این معامله را قانونی دانسته و وجود هر گونه شائبه غیر قانونی در این معامله را رد کرد اما این مصوبه شورای شهر را نیازمند تصویب در هیات دولت عنوان کرد و گفت:  با توجه به سقف بالای معامله نیازمند تایید استاندار و تایید وزارت کشور و تصویب هیات دولت است و تا این مراحل را طی ننماید فاقد وجاهت قانونی است و قابل اجرا نمی باشد.

سنگ شکن و اسفالت دلی بجک،
پاشنه آشیل آقای استاندار
با این وضعیت شهرداری یاسوج توپ را به زمین آقای استاندار  و هیات دولت انداخته تا در صورت تایید این مصوبه، خود و اعضای شورای شهر موافق این معامله را در نزد افکار عمومی تبرئه نماید. حال با این شرایط موضوع خرید کارخانه سنگ شکن و آسفالت دلی بجک به پاشنه آشیل استاندار بومی استان تبدیل شده است و باید منتظر چگونگی رهایی از این پاشنه آشیل را به انتظار نشست.

 

——————————–

 پوریا بامشاد – امید مردم

——————————–برچسب ها :