روزنامه‌ی امید مردم
امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 7892
تاریخ انتشار : ۱۲ آبان, ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۲
تعداد نظرات: ۰

کارگران سد چم شیر بر تحصن دوباره اصرار می کنند


کارگران سد چم شیر بر تحصن دوباره اصرار می کنند
معاون اجرائی کارفرمای شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران:«۶۰۰ میلیارد تومان » اعتبار برای تکمیل پروژه سد چم شیر گچساران مورد نیاز است. به گزارش امید مردم ؛ صبح روز دوشنبه تجمع بیش از  ۴۰۰ نفر از کارگران شرکت سابیر به نمایندگی از ۲هزار جمعیت کارگری سد چم شیر شهرستان گچساران ،دراعتراض به عدم […]

معاون اجرائی کارفرمای شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران:«۶۰۰ میلیارد تومان » اعتبار برای تکمیل پروژه سد چم شیر گچساران مورد نیاز است.

به گزارش امید مردم ؛ صبح روز دوشنبه تجمع بیش از  ۴۰۰ نفر از کارگران شرکت سابیر به نمایندگی از ۲هزار جمعیت کارگری سد چم شیر شهرستان گچساران ،دراعتراض به عدم پرداخت شش ماه حقوق دریافتی خود ، مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

به گزارش امید مردم  از گچساران در پی این تجمع ، جلسه ای با حضور معاون فرماندار گچساران ، بخشدار مرکزی، مسئول حراست فرمانداری، محمدرضا فاضل  و زادمقدم (سرپرست کارگاه چم شیر) و بیست نفر از کارگران معترض در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

معاون اجرائی کارفرمای شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت:بیش از شش ماه از آخرین پرداخت حقوقی کارگران شرکت سابیر و دیگر شرکتهای تابعه سد چم شیر گچساران می گذرد.

محمدرضا فاضل گفت: برای پرداخت ماهیانه حقوق کارگران سد چم شیر اعتباری بالغ بر۵ الی  ۶ میلیارد تومان وجهت خرید لوازم جانبی و پیشرفت کار سد چم شیربدون وقفه ، ماهیانه ۲۰ الی ۲۵میلیارد تومان بودجه مورد نیاز است و این رقم اعلام شده رقم کف محسوب می شود.

فاضل گفت:این درحالی است که ماهیانه تنها ۱۰ میلیارد تومان هزینه برای پرداخت حقوق ۲۰۰۰ کارگر این مجموعه و پیمانکاران و تهیه موارد مورد نیاز در دست عوامل مالی و اجرایی است.

وی افزود:فروردین ماه سال ۹۵ با پرداخت مبلغی جهت خرید آرماتور و به دلیل بدقولی شرکت مورد معامله تا حدودی کار به وقفه برخورد ، عدم تخصیص اعتبار موجب تاخیر در پرداخت حقوق کارگران سد شد که یکی از شرکتهای پیمانکاری سد چم شیر (شرکت کولهام) بیش از ۳۰۰ کارگر خود را پس از تسویه حقوق از لیست کاری خارج کرد. با اینکه ماهیانه ۱۰ میلیارد تومان در حساب کاری موجود است ، تنها یک فقره خرید کاری ۵ میلیارد تومان است و این موجب نوسان پرداختی حقوق کارگران است.

وی گفت:برای پرداخت حقوق  مجموعه ۵۸۰ نفری سابیر تنها ۲ میلیارد اعتبار نیاز است و به احتساب خرید جنس و مایحتاج کاری و لوازم جانبی و …مشکل پرداختهای کارگری به سمت و سوی تعویق سوق داده شد.

فاضل گفت:آخرین پول و اعتبار فاینانس چینی هم واریز شده و از این تاریخ به بعد به کمک دستگاههای دولتی نیازمندیم. این مبلغ در حساب چینی هاست و حقوق سه ماه مجموعه کارگران هم برآورده نخواهد شد ، ۸۰ میلیارد تومان بدهی سابیر به کارگران ،بازار و خریدهای جانبی در سال ۹۵ می باشد وبه همین میزان شرکت سابیر مطالبه دریافت نشده دارد. وی افزود: راهکار این مشکل تخصیص اعتبار و تزریق به موقع بودجه است ،پولی که از طریق سهم فاینانس واریز شده بعد از تبدیل شدن برای پرداخت بدهی ها به پیمانکاران بومی شرکتها  برای پرداخت یکماه حقوق از۶ماه حقوق معوقه است.

وی ادامه داد: از آغاز پروژه تا کنون بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه شده که برای ادامه روند کار نیاز به ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار داریم که از این مبلغ تنها ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه خرید سازه هاست .

معاون اجرائی کارفرمای شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با تاثر گفت:ما علاقمند دردسر کارگران نیستیم ، اگر تامین اعتبار نشود علاوه بر بدهی کلان به کارگران ، سد به موقع آبگیری نخواهد شد .

سرپرست کارگاه و پروژه چم شیر گفت:این روزها جمله ای از امام جمعه شهرستان گچساران در سفردکتر لاریجانی به گچساران و در اشاره به میزان فقر بر جامعه کنونی گچساران در سایتها منتشر شده مبنی براینکه مردم نان قرضی به خانه می برند  که میزان بردباری وسازگاری مردم با فقر را نمایان می کند،فقر تنها در مجموعه کارگری چم شیر غالب نیست.

محمد رضا زادمقدم افزود: علیرغم تلاش ما برای پرداخت حقوقها به دلیل خارجی بودن منابع مالی و فاینانس چینی ،این تزریق اعتبار طولانی شد و موجبات اعتراض کارگری را فراهم آورده است.

وی گفت: مجموعه سد چم شیر با همه مشکلات موفق به اجرای ۶۲ هزار متر مکعب بتن ریزی در مهرماه جاری شد و این جای تقدیر از کارگران و مهندسین پروژه دارد و این جلب رضایت در کنار پرداخت حقوق معوقه اثر بهتری دارد هرچند عدم جذب به موقع اعتبارات می تواند تکرار  تجربه شرکت کولهام باشد.

پس از اظهارات عوامل مهندسی چم شیر یکی از کارگران از خواسته کارگران و مطالباتشان پرده برداشت.

 

پروژه ملی؛ رفتار میلی

«هیچ شکم سیری حال گرسنه را درک نمی کند ، پروژه ملی است اما با کارگران میلی رفتار می شود».

سجاد عبدالهی به نمایندگی از کارگران معترض گفت: بیش از شش ماه از پرداخت حقوق معوقه ۵۸۰ کارگر شرکت سابیر می گذرد و این در حالی است که علاوه بر تعطیلات بدون پول نوروزی ، مهرماه کودکان با شرمندگی پدران کلید خورده است.

عبدالهی در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد کارگران افزود: سقف حقوق کارگران سابیر در سال ۹۴ معادل ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است و این ارقام معوقه تغییر افزایش درآمد ۱۴ درصدی حقوق ۹۵ را هم شامل می شود که عدم پرداخت آن سبب قانون شکنی پرسنل کاری می شود و ما از تکرار ریزش نیرو در این پروژه به شدت نگران هستیم.

وی گفت: تحمل سختی کار در گرمترین روزهای سال و البسه و کفش نامرغوب و تغذیه نامناسب و عدم وجود آب شرب در کارگاه هیچ کارگری را به ستوه نیاورد اما دست خالی شرمندگی به بار آورده است.

علی علیزاده  دیگر کارگرشرکت سابیر در عنوان کردن مشکلات کارگران بومی و غیر بومی این مجموعه گفت:اختلاف حقوق ها برای ما متفاوت است از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان است ۳۰۰ نیروی غیر بومی مثل ما حقوق دریافت نکرده اند. نمی دانم عوامل مهندسی اجرائی سد ماهیانه های خود را چگونه تحویل می گیرند، اما من با داشتن یک سه قلوی چهارساله مشکلات این قشر ضعیف را لمس می کنم ، قشری که جز کارگری هیچ منبع مطمئن مالی ندارند و عدم امنیت حقوقی و شغلی در برابر زحمات آنان بسیار ناامیدکننده است .

«مجموعه سد چم شیر با تعامل  و نظارت فرمانداری ، اداره کار باید پیگیر پرداخت حقوق کارگران در کوتاه مدت باشند».

معاون سیاسی فرماندار گچساران در این جلسه گفت: بر اساس گفته نمایندگان منتخب ، کارگران شرکت سابیر به عدم پرداخت چندین ماه حقوق خود معترض هستند و این نیازمند توجه ویژه ای است ، خواسته کارگران به حق است و شرکت موظف است ظرف یکهفته حقوق یک ماه معوقی را پرداخت نماید. سجادپور گفت: فرمانداری،اداره کار و مجموعه سد چم شیر باید پیگیر روند پرداخت حقوق کارگران معترض باشند.

در ادامه این جلسه رئیس اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان گچساران گفت:باید کارگران سد ،تشکلات کارگری داشته باشند ، این تشکلات دارای شرایط خاصی است و با ۱۰ نفر عضو ثبت می شود و اعضا از منتخبین کارگری خواهند بود. بیژن مهدی پور گفت: با سیاست انتخاب نیروی کار توسط عوامل پروژه سد چم شیر مخالفم زیرا در بحث جذب نیرو چه متخصص و چه غیر متخصص از فرزندان بیکار گچسارانی نهایت استفاده را نداشتند. روزانه ۲۰۰ پدر و مادر پیر ، خانواده معظم شهدا و عزیزان بیکار در تردد به اداره کار از عدم جذب فرزندان بومی در شرکتها و پروژه های داخلی معترض هستند. وی افزود:اگر کارگران بومی تهدید به اخراج شوند با تمام نیرو از آنان حمایت می کنم حتی اگر مجبور به تحصن در برابر ورودی پروژه شوم اعتراض کارگران به حق است و هیچ کارگری در برابر اعتراض به عدم دریافت حقش محق اخراج نخواهد بود. این در حالی است که کارگران معترض همچنان بر تحسن خود در روزهای آتی پافشاری دارند.

ن- احمد پور – گچسارانبرچسب ها :