روزنامه‌ی امید مردم
امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 7906
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان, ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۹
تعداد نظرات: ۱
معدن فسفات چرام توجیه اقتصادی ندارد؛

لبخندهای استاندار و آماده باش های آقای نماینده فایده ای نداشت


لبخندهای استاندار و آماده باش های آقای نماینده فایده ای نداشت
کهگیلویه و بویراحمد استان زرخیز اما محروم از توسعه ای که هر روز با شعارها و وعده های سرخرمنی عده ای دل به داشته های خود خوش می کند و امید به روزهای توسعه یافتگی را در ذهن خود و جوانانش زنده نگه می دارد. به گزارش گروه اقتصادی روزنامه امید مردم، استانی که شاید […]

کهگیلویه و بویراحمد استان زرخیز اما محروم از توسعه ای که هر روز با شعارها و وعده های سرخرمنی عده ای دل به داشته های خود خوش می کند و امید به روزهای توسعه یافتگی را در ذهن خود و جوانانش زنده نگه می دارد.
به گزارش گروه اقتصادی روزنامه امید مردم، استانی که شاید بتوان گفت  در همه زمینه ها در زمره اولین ها در کشور است اما هر زمان که نامی از رشد و توسعه یافتگی آورده می شود سرش را  پایین انداخته و تا آخرین رده های جدول توسعه یافتگی کشور پایین می رود. استانی که با داشتن بیش از ۲۵ درصد نفت و گاز کشور ، ۱۰ درصد آبهای روان و دارا بودن مقام دوم کشوری به لحاظ پوشش جنگلی و همچنین معادن فراوان زیر زمینی و روزمینی علیرغم انکار و توجیه مسوولین استانی و کشوری رتبه های اول بیکاری را با فاصله از میانگین کشوری از آن خود می کند و هرازگاهی شاهد انتشار خبر ناهنجاریهای اجتماعی از طلاق گرفته تا خودکشی توسط جوانان و نوجوانان این استان گوش هر انسان آزاده ای را می آزارد.
هر چند که با همت مسئولین و تلاش و همراهی دولت می توانستیم تا کنون با بهره برداری و استفاده از منابع خدادادی رشد و توسعه فراوان پیدا کنیم و حداقل به لحاظ درآمد استانی نیازآنچنانی به  بودجه های ملی برای رفع بیکاری و اشتغال نداشته باشیم اما به نظر می رسد ضعف در مدیریت و ناتوانی در چانه زنی برای به بهره برداری رساندن این معادن باعث شده است تا همچنان محروم و نیازمند باشیم.
یکی از این معادن که می توانست نقش مهمی در ایجاد اشتغال و توسعه در استان و بالاخص در شهرستان چرام داشته باشد معدن فسفات چرام بود که از این معدن به عنوان بزرگترین معدن فسفات در کشور یاد می کنند.
معدن فسفات چرام که ذخیره معدنی آن در کوه لار در نزدیکی بناری و در ۱۲ کیلومتری شهرستان چرام قرار گرفته است ، مراحل اکتشافی خود را از سال ۱۳۴۹ تا ۱۳۷۲ به اتمام رساند و پس از آن امکان سنجی فنی و اقتصادی آن شروع شد.
سال ۱۳۹۱ بود که شرکت بین المللی تحقیقات صنعت و معدن (آیرما) فعالیت خود را در این معدن آغاز نمود هر چند که معارضات اجتماعی تاحدود زیادی توانست مانع از انجام عملیات اجرایی این پروژه شود  اما نمایندگان و مدیران استانی در برنامه های گوناگون وعده بهره برداری از این معدن را به مردم می دادند تا حداقل به صورت گفتار درمانی،  امید را در مردم زنده نگهدارند و از سوی دیگر خود را نیز از پاسخگویی در این زمینه نجات دهند.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد در سال ۹۲ و در آغاز ماموریت خود در استان، خبر از امادگی کامل برای تامین منابع تسهیلاتی و زمینه های لازم برای بهره برداری از این معدن را اعلام نمود. در همان روزها بود که آب پاکی بر روی دستان مردم استان و به ویژه مردم چرام ریخته شد و اعلام پایین بودن عیار این معدن و غیر قابل توجیه بودن اقتصادی آن، همگی را در بهت و حیرت فرو برد. هر چند شرکت آیرما  کج دار و مریض به کار خود ادامه می داد اما در بحبوحه انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی بود که عدل هاشمی پور در نطق های انتخاباتی خود از آماده باش های متفاوت در کهگیلویه برای توسعه یاد کرد و معدن فسفات چرام نیز از این اماده باش ها بی نصیب نماند به طوری که در کارزار انتخاباتی این وعده ها توانستند به عنوان برگ برنده عدل هاشمی پور قرار گیرند و با رای و اعتماد مردم به عنوان نماینده راهی بهارستان شود. عدل هاشمی پور در همان روزهای اولیه از کنار گذاشتن شرکت آیرما  و واگذاری ادامه کار این معدن به موسسه اقتصادی کوثر خبر داد. هر چند که این سخنان هاشمی پور با واکنش های تند مدیرعامل آیرما روبرو شد و از تهدید خود توسط کسانی که نخواست نامشان را افشا کند خبر داد اما هاشمی پور همچنان بر کنار گذاشتن ایرما اصرار می ورزید. اما بعد ها معلوم شد که اماده باش نماینده و سخنان او نیز کارساز نشد و واگذاری کار معدن فسفات چرام به موسسه و شرکت دیگری غیر از آیرما از سوی سازمان صنعت معدن و تجارت استان رد شد و اولین حرکت نماینده کهگیلویه با شکست روبرو گردید.
رویای ناتمام مردم چرام بعد از قریب به نیم قرن  با وعده های نماینده نیز آشتی نکرد تا اینکه نعمت زاده وزیر صنعت و معدن به استناد بازدید هوایی که از این معدن به همراه استاندار و نماینده کهگیلویه داشت ، عدم توجیه اقتصادی را عنوان نمود تا رویای بهره برداری از بزرگترین معدن فسفات کشور همچنان ناکام بماند.
آخرین میخ نا امیدی را مجید محنایی معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد در شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت در استان بر تابوت معدن فسفات چرام کوبید و عنوان کرد : این پروژه از نظر وزارت‎ صنعت و معدن توجیه اقتصادی ندارد و در این رابطه کاری از عهده ما برنمی‎آید.
نماینده کهگیلویه که  اولین آماده باش خود را با شکست مواجه دیده و سراب بودن وعده خود در آماده باش معدن فسفات چرام را به خوبی احساس کرده است در واکنش به سخنان آقای معاون ، دوباره وعده دوهفته ای برای جوانان بیکار چرامی و شهرستان کهگیلویه عنوان کرد و گفت: بنده با معاون استاندار صحبت کردم و ایشان گفتند؛ به این صراحت خبر تعطیلی فسفات چرام را اعلام نکردم. هاشمی پور که اولین تیر خود را در اجرای وعده هایش به سنگ خورده دیده است به گفتار درمانی روی می آورد و می گوید: انسان های مایوس و فاقد روحیه اعتماد به نفس یا می گویند نمی شود و فایده ای ندارد و یا می گویند ابزار و پول و شانس نداریم این ها از درگاه خدا مایوس هستند.
نماینده کهگیلویه و چرام در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همه راهها را رفته ام دو هفته مهلت بدهید همه چیز روشن می شود. اما آقای نماینده یا اینکه به خوبی نمی داند که کار اقتصادی در چنین معادنی با مایوس بودن و یا شانس ارتباط ندارد و یا اینکه خود را به آن راه زده است و درصدد ترمیم محبوبیت اجتماعی از دست رفته خود در این پروژه می باشد.
حال مردم استان و بالاخص مردم چرام و کهگیلویه انتظار دارند تا تکلیف این معدن بعد از گذشت تقریبا نیم قرن معلوم شود تا دیگر شاهد وعده های توخالی و کارشناسی نشده افراد با عناوین متفاوت در این زمینه نباشند.

——————————–

پوریا بامشاد – امید مردم

——————————–برچسب ها :


انتشار یافته: ۱
  1. احسن. دست مریزاد.لافهای نماینده برای ما معلوم شد. خدا حافظ عدل هاشمی