روزنامه‌ی امید مردم
امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 7921
تاریخ انتشار : ۱۸ آبان, ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۴
تعداد نظرات: ۰
در جلسه پیگیری مشکلات کارگران سد چم شیر عنوان شد؛

عدم تزریق به موقع اعتبارات،زنگ خطری بزرگ برای سد چم شیر


عدم تزریق به موقع اعتبارات،زنگ خطری بزرگ برای سد چم شیر
جلسه رسیدگی به مشکلات سد چم شیر و اعتصاب کارگران سد با حضور سرپرست دفتر بازرسی استانداری کهگیلویه و بویراحمد، معاون اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان، فرماندار گچساران، رئیس اداره کار شهرستان گچساران، مدیراجرائی کارفرمای توسعه آب و نیروی ایران و مدیران ادارات آبفای شهرستان و معاون دادستان شهرستان در سالن فرمانداری […]

جلسه رسیدگی به مشکلات سد چم شیر و اعتصاب کارگران سد با حضور سرپرست دفتر بازرسی استانداری کهگیلویه و بویراحمد، معاون اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان، فرماندار گچساران، رئیس اداره کار شهرستان گچساران، مدیراجرائی کارفرمای توسعه آب و نیروی ایران و مدیران ادارات آبفای شهرستان و معاون دادستان شهرستان در سالن فرمانداری گچساران برگزار شد.
به گزارش گروه اجتماعی روزنامه امید مردم، سرپرست دفتر بازرسی استانداری کهگیلویه و بویراحمد که برای بررسی اعتراض کارگران سد چم شیر به گچساران آمده بود، در این نشست گفت: این جلسه برای پیگیری مطالبات کارگری سد چم شیر و امنیت شغلی و حقوقی کارگران برگزار شده و وظیفه داریم مشکلات را بررسی کرده و از عمده مشکلات برجسته که همان مبحث حقوق معوقه کارگری است، گزارشی تهیه و به استانداری ارسال نمائیم.
عبدالمجید یزدان پناه  با بیان اینکه پس از بررسی و تهیه گزارش نهائی، جهت ارائه راهکار برای حل مشکلات ذکر شده توسط مسئولین سد، این گزارش به اطلاع استاندار کهگیلویه و بویراحمد می رسد، خاطرنشان کرد: پس از اتمام جلسه به همراهی مسئولین سد از محل بازدید کرده و مشکلات کارگران را از زبان خودشان شنیده و موارد را پس از موشکافی مکتوب و با استاندار محترم در میان می گذاریم تا به وزیر نیرو منتقل کنند.
وی تصریح کرد: امنیت شغلی و حقوقی کارگران معترض سد چم شیر بسیار مهم است و تجمع ۴۰۰ نفری کارگران به نمایندگی از دو هزار  نیروی کار این سد که یک پروژه مهم ملی محسوب می شود، مورد رسیدگی قرار می گیرد.
اگر یکماه حقوق مسئولان سد پرداخت نشود، کارگران را درک می کنند
معاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان نیز در این  نشست گفت: دلیل تجمع کارگران سد چم‌شیر شهرستان گچساران، عملکرد نادرست مسوولان این سد در پرداخت حقوق و مزایای کارگرانی است که ماه‌ها بدون حقوق و مزایا مشغول به کارند.
پروانه نیک‌مرام با بیان اینکه کوتاهی در پیگیری مطالبات کارگری پروژه ،عامل اعتراض صنفی کارگری سدچم شیر گچساران است، اظهارداشت: اگر یک‌ماه حقوق شما مسوولان سد هم پرداخت نشود آن‌ وقت کارگران را درک خواهید کرد.
معاون اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد افزود: باید هر کارگاه بالای ۳۵ نفر کارگر، شورای اسلامی کارگری داشته باشد  و نماینده کارگری انتخاب کند تا چنین مواردی در سطح کلان اتفاق نیفتد.
نیک‌مرام با اظهار تاسف از بی‌توجهی مسوولان سد چم‌شیر گچساران در این ارتباط خاطرنشان کرد: تنها جایی که تاکنون پس از چهار سال فعالیت مداوم، شورای اسلامی کارگری ندارد سد چم‌شیر است.
وی گفت: از اردیبهشت ۹۵ تاکنون سه شرکت در یاسوج به ما معرفی شدند و مشکلات‌شان رفع شد اما پس از شش‌ماه این نخستین نشست رسمی رسیدگی به مشکلات کارگران سد چرم شیر است، چرا که باوجود بازدیدها و مکاتبات متعدد، هیچ‌کدام از مسئولان این سد درباره تشکیل شورای اسلامی و انتخاب نماینده کارگران اقدامی انجام ندادند.
معاون اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد با یادآوری این نکته که در هیچ نقطه این استان چنین مشکل کارگری وجود نداشته است، افزود: کارگران به قراردادهای یک‌ماهه کاری در کنار کار مداوم معترض هستند و امنیت شغلی ندارند.
تعدیل ۲۲۰ کارگر سد یک فاجعه است
نیک مرام در خصوص تعدیل ۲۲۰ کارگر این پروژه که تحت استخدام شرکت کولهام بوده‌اند، گفت: این اتفاق اگرچه بیانگر وخامت وضعیت مالی است اما در مسائل روابط کار یک فاجعه تلقی می‌شود.
معاون اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد  با اشاره به اینکه مستندات نشان می دهد که دریافتی این کارگران مربوط به معوقات سال ۹۴ است، افزود: باید مسئولان مربوطه سد لیستی بنویسند و مزایای درست را ذکر کنند.
وی با بیان اینکه تشکیل نشدن شورای کارگری کوتاهی اداری است، خاطرنشان کرد: اینکه هر بار گزارشی مکتوب و امضا شود اما اجرایی شدن آن خاک بخورد به هیچ عنوان قانونی نیست.
معاون اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه طبق قانون باید علت طولانی شدن معوقات مزدی این کارگران بررسی شود، افزود: توضیحاتی که در جلسه داده شد بدون ذکر پیشنهاد و راهکار  از سوی مسئولان سد چم‌شیر ارائه شده و منطقی نیست و به نظر من علت‌های دیگری هم دخیل بودند.
وی گفت: من نماینده دولت هستم و وظیفه دارم با دادخواست کارگران، طبق قانون دولتی پیگیر مزایای آنان باشم.

مکاتبات با مسئولان اجرائی سد چم شیر بدون پاسخ مانده است
معاون اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان بر لزوم وجود تشکل های کارگری در سد چم شیر تاکید کرد و گفت: طبق ماده ۱۳۱ قانون باید در سد چم شیر تشکلات کارگری وجود داشته باشد و این در حالی است که مکاتبات ما تا کنون با مجموعه مسئولان این سد بدون پاسخ مانده است .
نیک مرام با بیان اینکه  در تجمع کارگری سد چم شیر در سال ۹۲ ، معترضان تقاضای بازدید لیستهای پرداختی را در زمینه حداقل پرداخت داشتند، اظهار کرد:  در بررسی ها  مشخص شد که لیستها با پرداختهای حداقل بوده که طبق ماده ۴۱ قانون اصل پرداختها باید زیر حداقل نباشد.
وی با اشاره به اینکه تفاوت حقوقهای دریافتی را می توانستیم زیر سوال ببریم اما طرح طبقه بندی مشاغل را مطرح کردیم، بیان کرد: این طرح با مخالفت عوامل کارگاه مواجه شد و تعطیلی زودرس را بهانه اجرائی نشدن طبقه بندی مشاغل قرار دادند.
معاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان نماینده شهرستان های گچساران و باشت را پیگیر مسائل مربوط به این کارگران دانست و ادامه داد: اداره کار در ارجاع چنین مواردی به مراکز قانونی اختیاراتی دارد اما ما در کنار رفع موانع کارگری تعامل خود را اثبات کردیم.

مشکلات کارگران با تشکلات کارگری حل نمی شود
سرپرست کارگاه چم شیر نیز در این نشست گفت : باید موضوع اعتصاب کارگران چم شیر ریشه یابی شود، تنها به دنبال مقصر نباشید به عنوان سرپرست کارگاه چم شیر دوست دارم مشکلی در پرداخت حقوق نباشد ، قطعا پروژه های زیادی را دیده اید باید دید خواسته های ایده آل در عمل محقق می شوند یا خیر.
محمدرضازادمقدم افزود: اگر پروژه چم شیر پیشرفتی داشته به دلیل صبر و حوصله کارگران این سد و همکاران من در این بخش بوده است. در یک بازه زمانی پنج الی شش ساله، بالغ بر ۹۵ درصد در اعداد و ارقام پیشرفت محاسباتی داشته است برای حل مشکل باید به ریشه مشکل بپردازیم به عنوان پیمانکار کار کردم و کارفرمای من در تامین نقدینگی تلاش فراوانی داشته و بخشی از هزینه تا کنون پرداخت شده است امید است با کمک مسئولین و دولت محترم، در پرداخت مابه تفاوت سوخت پروژه که از منابع داخلی قرار بر تامین آن بود، معوقات دولت به پروژه محقق شود.
وی خطاب به معاون اداره کار کهگیلویه و بویراحمد گفت: در ارتباط با تشکیل شورای کارگری حرف شما درست است. در مقاطع مختلف به این موضوع پرداخته شده و در زمان آقای کرمی مسئول اسبق اداره کار شهرستان گچساران، قول پیگیری جدی را دادند اما به مراتب با پیشرفت پیگیری، درتعیین تعداد افراد، کسی از این قضیه استقبال خوبی نکرد.
زادمقدم خاطرنشان کرد: تک تک کارگران را به اسم می شناسم، مشکلاتشان را می دانم تنها دغدغه ام به عنوان کارفرما پیدا کردن راهکاری مناسب برای حل مشکل است و تلاش می کنم موضوعات مورد توجه تشکلات را محقق نمایم اما  حتی یک ماه عدم پرداخت پول  ومشکلات کارگری با تشکلات هم حل نخواهد شد.

عدم تزریق مناسب اعتبارات زنگ خطر بزرگی است
معاون اجرائی کارفرمای شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران نیز در این نشست گفت: اگر تزریق اعتبار به موقع صورت گیرد تا سال آینده پروژه چم شیر به بهره برداری می رسد، اما اگر این تزریق اعتبارات به تعویق بیفتد، این امر نیز به تاخیر می افتد.
محمدرضا فاضل اظهار داشت: اعتبار مورد نیاز ماهیانه کارگاه چم شیربرای پرداخت حقوق کارگران و خرید تجهیزات ماهیانه کارگاه و اغذیه هزینه ای بالغ بر ۲۰ الی ۲۵ میلیارد تومان است و اگر این مبلغ همچنان در قالب ۱۰ الی ۱۱ میلیارد تومانی پرداخت شود دوباره دچار افت شدید پرداختها خواهیم شد.
وی افزود: اگر پرداختها به موقع صورت گیرد هیچ عمل خلاف قانونی نه از جانب کارگر و نه از جانب کارفرما صورت نمی گیرد.
فاضل ادامه داد: فروردین ماه  سالجاری کمبود اعتبار باعث تعدیل نیرو در شرکت کولهام شد و این دغدغه بزرگ ما از عدم پرداخت حقوق ها در کنار عدم تزریق مناسب اعتبارات زنگ خطر بزرگی است، تاکنون پیشرفت فیزیکی خوبی داشتیم و طبق برنامه زمانبندی شده دوست داریم پروژه با آبگیری نهائی برسد و این اصرار به موقع انجام کار را تکلیف می دانیم و نگران پیشرفت کار هستیم.

توپ را در زمین دیگری نیندازید
فرماندار گچساران نیز در حمایت از حقوق کارگران بومی وغیر بومی و شهروندان گچسارانی گفت: با عدم توجه به بخش قانونی تشکیل شورای کارگری از سوی مدیران اجرائی سد چم شیر، توپ را در زمین دیگری نیندازید.
عبدالرحیم رحیمی افزود: اگر بر اداره کار استان هم نقدی وارد است چرا در این ۵ سال فعالیت پروژه سد چم شیر تا کنون درخواستی برای برگزاری جلسه و یا اجبار کردن برای اجرائی شدن امر تشکلات کارگری از دستگاههای فرمانداری نشده است واعتراضی نداشتید، بعد از مشکل پرداخت حقوق، شانه خالی کردن از اجرای مصوبات قانونی کم کاری محسوب می شود ، چرا کارگاهی با این عظمت تا کنون نماینده کارگری در جامعه ی کار نداشته است، اینها به نفع شما عوامل اجرائی سد  است.
وی بیان کرد: از حق کارگران شهرستان و حتی غیربومی این پروژه دفاع می کنم و تقاضا برای رسیدگی شکوائیه کارگران با اجرای قانون در رسیدگی به امور به سرانجام خواهد رسید. فرماندارگچساران خاطرنشان کرد: به بالاترین مقام عالی استان در مورد مشکلات سد چم شیر اطلاعات جلسه ارجاع داده خواهد شد تا برای رسیدگی بیشتر به سمع و نظر وزیر محترم نیرو برسد.

———————————

نرگس احمدپور – امید مردم

———————————برچسب ها :