روزنامه‌ی امید مردم
امروز : پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 9083
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند, ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۵
تعداد نظرات: ۳

تجدیدی دیگر در کارنامه مدیران استان/ بخش خصوصی مورد نظر یافت نشد!


تجدیدی دیگر در کارنامه مدیران استان/ بخش خصوصی مورد نظر یافت نشد!
یکی از ابتکارات خوب دولت برای به سرانجام رساندن پروژه های عمرانی، واگذاری این پروژه های نیمه تمام به بخش خصوصی بود اما در استان این طرح نیز همچون بسیاری از طرح های دیگر دولت نیمه تمام و عقیم ماند تا کارنامه مسئولان استانی در همه زمینه ها پر از خالی باشد. به گزارش گروه […]

یکی از ابتکارات خوب دولت برای به سرانجام رساندن پروژه های عمرانی، واگذاری این پروژه های نیمه تمام به بخش خصوصی بود اما در استان این طرح نیز همچون بسیاری از طرح های دیگر دولت نیمه تمام و عقیم ماند تا کارنامه مسئولان استانی در همه زمینه ها پر از خالی باشد.
به گزارش گروه اقتصادی روزنامه امید مردم، دولت تدبیر و امید پس از روی کار آمدن، شروع به انتقاد از وضعیت پروژه های عمرانی در کشور کرد و دولتمردان آمارهایی از پروژه های نیمه تمام در کشور ارائه کردند که از یک طرف نجومی و از طرف دیگر تکمیل آنها به توسعه بسیاری از مناطق و از جمله مناطق محروم می انجامید.
دولت در اولین بودجه بندی خود، سیاست انقباضی را پیش گرفت و دست پروژه های عمرانی از اعتبارات خالی ماند، اینجا بود که چانه زنی برای دریافت بودجه و تخصیص نزدیک به اختصاص، موضوعی مهم می شد که مطابق آن استان هایی که توان مدیریتی بیشتری برای اخذ بودجه داشتند، بی شک سهم بیشتری هم از بودجه نصیب خود می کردند.
در بسیاری از جلسات که استاندار کهگیلویه و بویراحمد با مدیران استانی داشت نیز بر این نکته تاکید می شد که مدیران چانه زنی استانی را رها کنند و برای جذب و تخصیص بودجه به مرکز بروند و دست به دامان وزرا و روسای سازمان های مرکزی خود شوند، اتفاقی که علی رغم هشدارهای موسی خادمی نمی افتاد و پروژه های عمرانی یکی پس از دیگری به تعطیلی کشیده می شد و همچنان استانداران موفق استان های برخوردار و مدیران با تجربه و توانمند آنها سهم بیشتری از تخصیص ها داشتند و سهم استان اگرچه در اختصاص بودجه در نظر گرفته می شد اما فصل سنجیدن میزان تخصیص که می رسید تا سهم استان از دریای اعتبارات تنها یک قطره بوده و بس.
مدیران استانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد که به رغم وابستگی به نمایندگان تمام هم و غمشان را صرف راضی نگهداشتن آنان کرده بودند، تعطیلی پروژه های عمرانی یکی پس از دیگری بغل گوششان را نمی دیدند و ماجرا طوری شد که در ابتدای آغاز به کار استاندار کهگیلویه و بویراحمد و پس از قریب به سه سال همچنان حدود ۱۸۰۰ پروژه عمرانی نیمه تمام در استان وجود دارد که تعطیلی و بی پولی برخی از آنها حتی کارگران آن را به مقابل فرماندری ها و استانداری کشاند اما مدیران استانی علیرغم هشدارهای استاندار در سالن جلسات استانداری به چانه زنی می پرداختند تا جایی که نتوانستند گره های ایجاد شده در کارها را باز نمایند.
آخرین ابتکار دولت برای تکمیل طرح های عمرانی نیمه تمام که به قول خود استاندار کهگیلویه و بویراحمد به سمت آثار باستانی شدن می رفت واگذاری آنها به بخش خصوصی بود اما تیم مدیریت ارشد استان انگار همچنان دغدغه هایی مهمتر از طرح های عمرانی داشت! و امروز و پس از چندین ماه از اعلام دولت هنوز هیچ طرح عمرانی ای به بخش خصوصی واگذار نشده است.
هشدارهای بی نتیجه استاندار به مدیران و نبودن سرمایه گذار بخش خصوصی رویایی در استان، دو عامل اساسی برای عدم توفیق در واگذاری طرح های عمرانی بود. مسئولان این استان سراب  بخش خصوصی برای خود تراشیده اند تا بدین وسیله زمان بخرند و با ادعای واگذاری طرح ها به بخش خصوصی این پروژه ها را از همان  اعتبارات قطره ای هم محروم کنند اما فارغ از اینکه در این میان چند مشکل اساسی وجود دارد. اولین و اساسی ترین مشکل این است که مدیران این استان نه پای کار برای جذب اعتبار هستند و نه برای واگذاری طرح و پیدا کردن سرمایه گذار وقعی قائلند. زور موسی خادمی هم به مدیرانش به واسطه اینکه مدیران وابسته به نهادهای قدرت دیگری غیر از قوه اجرایی هستند، نمی رسد و به همین علت است که بارها شنیدیم که خادمی به این دستگاه و آن دستگاه هشدار می داد و بعضا التماس می کرد که سریع تر پروژه هایتان را برای واگذاری به بخش خصوصی آماده کنید اما در عمل هیچ تحرکی دیده نمی شد.
دومین مشکل برای واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی، نبود سرمایه گذار در استان است. سرمایه گذاران غیر بومی به استان هایی می روند که نازشان خریدار داشته باشد نه اینکه در استانی که هر مدیری سازی بزند و در نهایت پس از چم و خم های فراوان به مدیران بانکی استان برسد که تابع دستورات استانی نیستند و در مقابل دستور هیچ مقام استانی و دستورالعمل هیچ نهاد کشوری سر اطاعت خم نمی کنند. بانک هایی که فرقی ندارد دولتی باشند یا خصوصی شده، تمام عزمشان برای عدم تبعیت از مصوبات مدیران استانی جزم است.  از مدیرانی که به آردی که گفته می شد با پول عشایر خریده شده هم رحم نکردند و برای توقیف آن اقدام قضایی نمودند؛ مگر می توان انتظار ساختن با بخش خصوصی را داشت. با این اوصاف  مگر سرمایه گذاری دیوانه باشد که خود را درمیان این جزیره و این تافته جدا بافته از بخش نامه ها و دستورهای ستادها بیاندازد. جایی که مصوبه استاندارش برای یک مدیر بانکی (به گفته خود اعضای ستاد تسهیل استان در جلسات) پشیزی ارزش ندارد.
قاطبه مردم بومی استان هم وضعیت مالیشان در حد متوسط و متوسط به پایین است و تنها بخش خصوصی ای که می ماند یا آنهایی هستند که امتحان پس داده اند و مشغول کارهایی بزرگتر از اتمام طرح های نیمه تمامند و یا پیمانکارانی هستند که اتفاقا نمایندگان استان خیلی سنگ آنها را به سینه می زنند و حتی در جلسه معاون اول رییس جمهور دو نماینده کهگیلویه و بویراحمد برای حقوق پیمانکاران از دولت، یقه جر دادند. این گروه کسانی هستند که به لطف پروژه های عمرانی در استان به نان و نوا رسیدند و بر شاسی بلندها سوار شدند، به نظر نمایندگان و مسئولان استانی که خیلی هم مدافع وصول حقوق پیمانکاران هستند، باید راهی برای جلب مشارکت همین گروه اخیر در پروژه های عمرانی بیابند.
سومین مشکل سودده نبودن طرح هایی است که در استان برای واگذاری به بخش خصوصی مهیا شده است، بخش خصوصی بیش از همه چیز به دنبال سود است و تکمیل فلان تالار فرهنگی یا فلان موزه چه سودی می تواند برای خواب سرمایه  بخش خصوصی به ارمغان بیاورد و هزینه فرصت های از دست رفته سرمایه گذار را چه کسی قرار است، بپردازد.
مسئولان استانی و در راس آنها مدیر ارشد استان به این امید که شب بخوابند و صبح از خواب بیدار شوند و بخش خصوصی پیدا شود و تازه اگر بتواند از سد ده ها نگهبان و دربان مقابل درب های استاندار و مدیران استان عبور کند،  به آنها اعلام کند که آماده سرمایه گذاری در استان است، روزگار می گذرانند و البته طبق آمار خودشان تاکنون حتی یک پروژه را هم نتوانسته اند به بخش خصوصی واگذار کنند و در این سراب خود تراشیده برای خود دست و پا می زنند و از آن سوی اعتبارات دولتی را هم همچنان استان هایی که مدیران موفق و توانمند دارند، می بلعند.

**پیمان فرامرزی – امید مردم
pfaramarzi.omid@gmail.comبرچسب ها :


انتشار یافته: ۳
  1. اگه واقعا سودآوره طرح های عمرانی – استاندار و حاج زارعی و سردار هاشمی و دکتر تاجگردون که همه شون هم وضعشون خوبه شراکتی یکی از طرح ها رو بخاطر توسعه استان به اتمام برسونن

  2. اینا فقط به فکر استخدام نیروی شرکتی ان

  3. ای درود بر شرفتون که از هیچ کس و هیچ چیز نمی ترسید


  • error: Content is protected !!