روزنامه‌ی امید مردم
امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 9097
تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند, ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۰
تعداد نظرات: ۳
به همت خانواده بزرگ امید مردم محقق شد؛

بخشی از موفقیت های امید مردم در سال دهم


بخشی از موفقیت های امید مردم در سال دهم
روزگاری که ارتباطات به گستردگی امروز نبود و رسانه های ارتباط جمعی فقط در کاغذ و بوی مرکب و چاپ خلاصه می شد و چند شبکه ای هم از صدا و سیما آن هم نه در کل استان و نه به صورت دیجیتال که به صورت آنالوگ و در بخش هایی از استان؛ به عنوان […]

روزگاری که ارتباطات به گستردگی امروز نبود و رسانه های ارتباط جمعی فقط در کاغذ و بوی مرکب و چاپ خلاصه می شد و چند شبکه ای هم از صدا و سیما آن هم نه در کل استان و نه به صورت دیجیتال که به صورت آنالوگ و در بخش هایی از استان؛ به عنوان تنها راههای اطلاع رسانی رسانه ای به حساب می آمد. آن هنگام ارتباطات رو به فزونی بود اما اطلاع رسانی به گستردگی امروز نبود. دسترسی به اخبار و اطلاعات دشوار و رسانه داری بسیار سخت و دشوارتر می نمود. آن هنگام بسیاری از مردم و مسئولان انتشار روزنامه در استان کهگیلویه و بویراحمد را که در زیرساخت های ارتباط عمومی از جمله حمل و نقل، وسایل نقلیه، چاپ، و دسترسی به مناطق مختلف محروم بود، را غیر ممکن می دانستند.
۱۰ سال پیش در چنین روزهایی در همان شرایط سخت ارتباطی «امید مردم» کهگیلویه و بویراحمد متولد شد و البته بازهم عده بسیاری از انتشار روزنامه در این استان ناامید بودند. آن هنگام استفاده از رایانه به گستردگی امروز نبود و طراحی و چاپ روزنامه به واقع هم اگر نگوییم غیرممکن، صعب و سخت بود. توزیع که حدیث مفصلی داشت، رساندن روزنامه به دست مشترکان و مردمی که تشنه اطلاعات بودند، از فرآیند چاپ و توزیع سخت و سخت تر بود به ویژه اینکه نشریه ای بخواهد هر روز منتشر شود و هر روز استانی به صعب العبوری مناطق کهگیلویه و بویراحمد را پوشش دهد. این ناممکن با تلاش خانواده ای به نام امید مردم و با تمام نداشته ها ممکن شد و البته تا سالها پس از انتشار امید مردم هیچ کس به علت دشواری های مسیر حتی جرات نمی کرد که درخواست مجوز روزنامه بدهد. دومین روزنامه کهگیلویه و بویراحمد دقیقا ۷ سال پس از تولد امید مردم مجوز می گیرد و البته در شرایطی به مراتب بهتر از گذشته.
امید مردم به عنوان اولین روزنامه استان کهگیلویه و بویراحمد نشان داد که محرومیت در سطح اقتصادی، راه، جاده، چاپ، آب و برق زمینه ساز محرومیت فرهنگی نیست و مردم با فرهنگ استان علی رغم تمام نداشته ها اما در زمینه فرهنگ یک سر و گردن بالاترند و استعدادهای انسانی این استان هم نشان دادند که رابطه شان با روزنامه و نشریه کوک کوک است که اگر مردم استان مشتاق به روزنامه خوانی نبودند انتشار امید مردم در همان روزهای اولیه متوقف می شد.

جشن تولد ۱۱ سالگی
این روزها امید مردم در آستانه جشن تولد ۱۱ سالگی با خانواده چند هزار نفری خود قرار دارد، خانواده ای که یک دهه تمام با اولین روزنامه استان زیسته اند و هر روز صبح با هر طلوع آفتاب به دانایی و آگاهی لبخند زده اند. خانواده امید مردم در یک دهه گذشته فراز و نشیب های گوناگونی را تجربه کرده اند و یک دهه خاطره همراهی در تاریخ روزنامه نگاری استان به ثبت رسیده است. اینجا و در آستانه ۱۱ ساله شدن جا دارد که هم از آنهایی که پیش از ما به امید مردم آمدند، قلم زدند، تلاش کردند تا امروز امید مردم، امید این مردم باشد، تشکر کنیم و هم از مشترکانی که ۱۰ سال خاطره مشترک با امید مردم دارند هم به پاس این همراهی تقدیر نماییم.
این روزها که شمارش معکوس برای تحویل سال ۱۳۹۵ آغاز شده و با این تحویل قریب به یک دهه از فعالیت روزنامه در استان می گذرد، فرصت را غنیمت شمردیم که برخی از موفقیت های امید مردم در سالی که رو به پایان است را برای خانواده بزرگ این روزنامه منعکس نماییم.

چندرسانه امیدمردم
تحویل سال ۱۳۹۴ برای امید مردم آغاز تحول و نوآوری بود، امید مردم از همان آغاز بر پایه نوآوری مدیرانش شکل گرفته بود و هیچگاه رخوت و سکون را در طول این ده سال فعالیت بر نتابید اما سال ۱۳۹۵ تصمیم بر دگرگون سازی بود،  تحولی که از همان ابتدا قرار بود بر اساس نظر مخاطبان و هزاران مشترک روزنامه شکل بگیرد.
در حالی که برخی مدیران رسانه ای که در طول این سالها مردم را نسبت به رسانه ها بی اعتماد کرده اند، ناقوس پایان عمر نشریات کاغذی را سر داده بودند اما خانواده امید مردم اعم از مدیرمسئول، پرسنل و مشترکان، نظر دیگری داشتند، پس اولین گام محکم بر داشته شد و برای ارتقای امید مردم چند موضوع اساسی در دستور کار قرار گرفت. اولین کاری که باید انجام می گرفت، حضور در دنیایی بود که بخش اعظمی از مردم، روزگار امروزشان را در آن می گذرانند، امید مردم باید به موبایل افراد می رفت و البته رفت. تیم مستقلی موظف بود تا راه ارتباط مجازی با جامعه را بررسی کند و امکان فروش نسخه های دیجیتال، پی دی اف و سایبر شدن ارتباطات را بررسی کند و البته گام به گام محقق شد و گام آخر هم فروش پیامکی روزنامه و مطالب آن بود.
کار دوم را بخش خبری و محتوایی روزنامه قرار بود، انجام دهند، آنها باید روزنامه را به مدرن ترین حالت ممکن از دیدگاه کارکردی می رساندند. روزنامه ها از مدت ها پیش و در رقابت با غول های صوتی و تصویری و بعد از آن  غول شبکه های اجتماعی از حالت خبررسانی خارج شدند و با تحلیل ماندگاریشان را تضمین کردند. امید مردم کهگیلویه و بویراحمد هم باید همچون ابتدای کار که با روزنامه شدن در ساختار رسانه ای استان تحول ایجاد کرد، حالا در نحوه روزنامه نگاری استان هم تحول آفرین می شد. در همین راستا به دستور مدیرمسئول اعضای تیم خبری روزنامه منصوب شدند و سردبیر و دبیران خبری به صورت حضوری و دورکاری، کار خود را آغاز کردند که نتیجه آن امروز پیام های گسترده مشترکان روزنامه مبنی بر اعلام رضایت از مطالبی است که البته سرچشمه این مطالب هم از نتایج نظر سنجی هایی است که از جامعه مشترکان به دست آمده است.

تنها روزنامه موفق استان در طرح اشتراک
آغاز عضویت امید مردم در سامانه اشتراک نشریات کشور، آغاز چالشی شیرین تر بود. باور کنید خودمان هم پیش بینی نمی کردیم که استقبال مردم استان اینقدر گسترده باشد. شرکت پیک رسانه سریع امید، به عنوان مجری توزیع روزنامه،  بارها اعلام کرد که یا باید سقف تعداد مشترکان را افزایش دهید و یا از تعداد بالایی از مشترکانی که به واسطه طرح اشتراک سراسری خواستار دریافت امید مردم شده اند، عذرخواهی کنیم.
مدیران امید مردم این استقبال بی سابقه را که برای هیچ یک دیگر از نشریات استانی در این سطح گستردگی رخ نداد به فال نیک گرفت و برای افزایش جامعه مخاطبان خود اقدام به فاز بندی طرح کرد و در فاز اول اصناف، بازاریان و مراکز تجاری در دست اقدام مجری طرف قرارداد قرار گرفتند و علی رغم تنگناهای شدید مالی و اعتباری اما مدیران روزنامه طرح سامانه اشتراک را تامین اعتبار کردند تا هرجا که درخواست ها بیش از ظرفیت سامانه بود، از اعتبارات درآمدهای اختصاصی رقمی به تامین هزینه های طرح اختصاص یابد.
فاز دوم طرح برای کارمندان، معلمان، وکلا و پزشکان استارت خورد و البته بازهم استقبال گسترده این طیف، خانواده امید مردم را گسترده و گسترده تر کرد تا جایی که برای آغاز فاز سوم که به شهرستان ها اختصاص یافته بود، دیگر ظرفیتی نماند و مدیران مالی روزنامه تمام تامین اعتبار آن را از محل درآمدهای اختصاصی تقبل کردند و امروز با شش ماهه شدن عضویت مردم در سامانه اشتراک نشریات کشور با راستی آزمایی های گسترده انجام شده از سوی ارزیابان تهرانی و آمارهای ارائه شده از سوی شرکت پیک رسانه سریع امید، روزنامه امید مردم با افتخار پر مخاطب ترین، پرتیراژترین و پرمشترک ترین روزنامه استان در طرح سامانه اشتراک بوده است که حتی از بسیاری از روزنامه ها در استان های برخوردار هم پیشی گرفته و توانسته در پایان سال دهم خانواده بزرگ چند هزارنفری امید مردم را تشکیل دهد و در طول این شش ماه بیش از ۱۰۰ هزار نسخه کاغذی روزنامه توسط مجری بین مشترکان سامانه اشتراک، توزیع شده و افزون بر همین میزان اشتراک نسخه الکترونیک، خریداران تک نسخه و توزیع های انبوه کاری بی سابقه بوده که تا به امروز در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد، چنین اتفاق بزرگی در عرصه نشریات به وقع نپیوسته است.

مردم خواستند
طرح نظر سنجی از مخاطبان در زمینه نحوه انتشار، محتوا و مطالب دیگر طرح بزرگی بود که با همت مدیرمسئول روزنامه و با همکاری پرسنل توزیع شرکت پیک رسانه سریع امید استارت خورد. در این طرح جامع علاوه بر اینکه نظر سنجی های میدانی از مردم برای اولویت های خبری، تحلیلی و گزارشی انجام می شد، مدیران حوزه های مختلف خبر هم- چه کسانی که در یاسوج و در دفتر مرکزی بودند و چه دبیرانی که از سایر شهرستان ها به صورت دورکاری بخش خبر را یاری می کردند- موظف شدند که راه ارتباطی خود با مشترکان را منتشر نمایند و خود نیز در طول هر ماه حداقل با یک درصد کل مشترکان بر اساس لیست های تهیه شده توسط شرکت مجری، ارتباط برقرار کنند تا زمینه برای گردآوری نظرات آنها و تعیین و تصمیم گیری درباره راهبردهای نحوه فعالیت بر اساس نظر مردم و مخاطبان فراهم شود.
در طرح نظر سنجی حتی مشترکان نسخه الکترونیک که از طریق سامانه پیامکی مشترک الکترونیکی روزنامه بودند نیز بی بهره نماندند و پورتال جامعی هم برای گردآوری آنچه مردم می خواهند، مستقیما زیر نظر مدیرمسئول روزنامه شکل گرفت و خط و مشی های روزنامه نیز براساس خواسته مردم که ولی نعمتان همه ما هستند، تعیین و منشور اخلاقی کارکنان نیز در همین راستا تهیه و در وب سایت روزنامه منتشر شد.
امید مردمی که امروز به پشتوانه هزاران مشترک خود، بیان خدمات نظام را در کنار نقد و انتقادات منصفانه و  سازنده در دستور کار قرار داده، راهی را می رود که برخاسته از جامعه مخاطبان است و برای اقناع نیازهای اطلاعاتی مشترکان خود در سال آینده هم از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

حمایت از اقتصاد و تلاش برای توسعه
«اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»، شعار سالی بود که مقام معظم رهبری برای ۱۳۹۵ تعیین کرد، همین تاکید رهبری و دیدن وضعیت معیشت مردم کافی بود تا امید مردم بخشی از توان خود را برای حمایت از اقتصاد مقاومتی و توسعه اقتصادی استان صرف کند.
انتشار بیش از ۵۰۰ خبر، گزارش، تحلیل و یادداشت در زمینه اقتصاد مقاومتی، حمایت از سرمایه گذاری در استان و بیان مشکلات صنعتگران و کارآفرینان تنها بخشی از عملکردی بود که امید مردم در سال دهم فعالیت خود در حوزه اقتصاد داشت. خانواده امید مردم بر این باور است که پتانسیل های اقتصادی و سرمایه گذاری در استان در بخش خصوصی باید حمایت شوند تا بتوانند در بستری آرام به اشتغالزایی بپردازند و آمارسازی ها و تناقض های آماری در حوزه های ایجاد اشتغال و اقتصاد در بخش دولتی باید نقد شوند تا شاید مسئولان و مدیران به خود بیایند و تکانی بخورند. امید مردم همچنان به عهدی که با خانواده بزرگ خود بسته است پایبند است و جز برای رضایت مردم منتشر نمی شود. ما به هزاران مشترک خود می بالیم و از تماس ها، پیامک ها، ایمیل ها و نامه های مجازی مشترکان که دغدغه ای جز ارتقای نام بلند امید مردم ندارند، تشکر می کنیم و امید داریم که در سال آینده نیز همچنان حمایت های مشترکان خود را در همه بخش ها داشته باشیم و البته حال که فرصتی فراهم شد از تمام همکارانی که در راه پر فراز و نشیب انتشار امید مردم یاریگرمان بودند – چه آنهایی که قلم در دست دارند و می نویسند، چه آنان که در حوزه مالی و اداری فعالیت می کنند و چه کسانی که در حوزه امور مشترکین و شرکت های طرف قرارداد، همراه ما برای تکمیل حلقه های زنجیر بلند امید مردم هستند- سپاسگزاری می کنیم.
مجموعه امید مردم پیشاپیش سال نو و سالگرد تولد اولین روزنامه استان را به خانواده بزرگ خود تبریک می گویند و اطمینان می دهند که در سال پیش رو هم اگر خدا بخواهد و یاریمان کند، برعهد و پیمان خویش با مردم می مانیم. به امید اینکه « مردم هر صبح را با امید و لبخند آغاز کنند».

 

**پیمان فرامرزی – سردبیر
pfaramarzi.omid@gmail.comبرچسب ها :


انتشار یافته: ۳
  1. بخشی از موفقیت های امید مردم در سال دهم | بام دنا

    […] نمایش این خبر در سایت منبع(امید مردم) […]

  2. آفرین بر خانواده بزرگ امید مردم و تبریک می گم این موفقیت ها رو به امید روزهای بهتر

  3. افتخار می کنم هر روز مقالات این روزنامه رو میخونم. البته من فقط از طریق سایت میخونم آیا امکانش هست تو لنده هم مشترک بشیم؟