روزنامه‌ی امید مردم
امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 9442
تاریخ انتشار : ۷ خرداد, ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۹
تعداد نظرات: ۰
نوشدارویی بعد از مرگ کارگران فولاد؛

تا حالا کجا بودید؟


تا حالا کجا بودید؟
«کوره فولاد بویراحمد منفجر شد و ۹ کارگر را سوزاند»، «کمیته حقیقت یاب تشکیل می شود»، «مصدومان حادثه انفجار فولاد بویراحمد مشمول مزایای بیمه میشوند»، «همایش پدافند غیر عامل ایمنی محیط کار در یاسوج برگزار می شود » و دهها خبر دیگر که این روزها فضای رسانه ای استان را پر کرده است. کارگران مظلومی […]

«کوره فولاد بویراحمد منفجر شد و ۹ کارگر را سوزاند»، «کمیته حقیقت یاب تشکیل می شود»، «مصدومان حادثه انفجار فولاد بویراحمد مشمول مزایای بیمه میشوند»، «همایش پدافند غیر عامل ایمنی محیط کار در یاسوج برگزار می شود » و دهها خبر دیگر که این روزها فضای رسانه ای استان را پر کرده است. کارگران مظلومی که در پی انفجار کوره فولاد بویراحمد سوختند تا چوب عدم نظارت صحیح بر محیط کار و ایمنی را بخورند.

به گزارش امید مردم ؛ این روزها که عده ای سرمست از برنده شدن در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر ور روستا به سر می برند و به هر بهانه ای دنبال فرصت هستند تا وفاداری خویش را به برندگان ماراتن انتخابات اثبات کنند، و یا عده ای دیگر دست زن و بچه خود را گرفته تا در طبیعت سر سبز یاسوج به تفریح بپردازند، مادران، زنان و فرزندانی هستند که در غم از دست دادن نان آور خانه که در آتش بی تدبیری و عدم ایمنی در محیط کار سوختند، بسوزند و یکی پس از دیگری  اجساد سوخته آنان را بر دوش گرفته و تشییع نمایند. هر چند که اینگونه اتفاقات دور از ذهن نیست و در هر محیط کاری ممکن است روی دهد اما گفته های  مدیر امور حقوقی کارخانه فولاد بویراحمد پرده از مواردی بر می دارد که قابل تامل هستند.
نیما حقیقت در بازدید از ایسنا کهگیلویه و بویراحمد، اتفاق روی داده را طبیعی و جزء لاینفک کارخانه های فولاد عنوان می کند و میزان تلفات فولاد بویراحمد را با کارخانه ابهر و یزد مقایسه می کند و معتقد است که تعداد فوت شدگان آنها بیشتر بوده است.
مدیر امور حقوقی کارخانه فولاد بویراحمد به جای پاسخگویی نسبت به کمبودها و عدم ایمنی در کارخانه برای کارگران  و مشغول شدن به تفکر در زمینه بهبود وضعیت مصدومان و اندیشه جهت جلوگیری از بروز چنین حوادثی و به حداقل رساندن میزان خسارات در صورت بروز چنین اتفاقاتی،  توپ را در زمین رسانه ها  می اندازد و می گوید: «چیزی که ذهن ما را مشغول کرد هجمه رسانه ای در برخی رسانه ها بود».
حقیت در بخش دیگری از سخنان خود به وجود کپسول آتش نشانی در کارخانه اشاره می کند و  می گوید: «کارخانه مجهز به کپسول های آتش نشانی است و با همین کپسول ها کارگران آتش گرفته را خاموش کردند راه فرار هم بود»  و این در حالی است که این روزها خانه های مسکونی نیز به کپسول آتش نشانی مجهز هستند و در اکثر خودروها نیز یک کپسول آتش نشانی وجود داد اما جای این سوال باقی است که آیا برای مقابله با خطرات احتمالی در کارخانه ای چون فولاد وجود کپسول آتش نشانی مزیت و برتری تلقی می شود.
وی در ادامه منفجر شدن کوره را تکذیب می کند و معتقد است که «پاشش ذوب بود که می تواند علت های مختلفی داشته باشد و باید بررسی کارشناسی شود».
اما در ادامه مدیر امور حقوقی کارخانه فولاد بویراحمد پرده از واقعیتی تلخ بر می دارد و از کمبود تجهیزات ایمنی  از جمله لباس نسوز و کلاه مخصوص سخن می گوید و این امر را ناشی از شرایط اقتصادی کارخانه می داند.
به راستی متولیان امور کارگری کجا بودند که در این مدت حداقل های ایمنی را در یک کارخانه فولاد رصد نکردند.
مگر نه این است که ایمنی مقدم بر کار است و متولیان و دستگاههای مربوط به کارگران باید در این زمینه نظارت کافی داشته باشند. پس کجا بوده اند و چرا به این مساله مهم رسیدگی نکردند. سوالات دیگر افکار عمومی در بخش دیگری از سخنان مدیر امور حقوقی کارخانه فولاد بویراحمد مطرح می شود آنجا که نیما حقیقت از نبود مسوول « اچ اس ای» (واحد بهداشت، ایمنی و محیط زیست)  در شیفت شب سخن می گوید.
هر چند که حقیقت در گفت و گویش کاستی های کارخانه را می پذیرد اما این بار توپ را در زمین کارگران  می اندازد و می گوید: «صحه می گذارم بر کاستی های ما در کارخانه، اما خود نیرو هم باید مسئولیت پذیر باشد».
هر چند که حقیقت، کار کردن کارگران با دمپایی را تکذیب می کند و معتقد است که کذب محض و بی انصافی است اما می گوید: «متاسفانه این حادثه رخ داد اما می توانیستیم با تجهیزات کامل آثارش را کم رنگ کنیم».  حال بعد از این اتفاقات بود که مسوولین یکی پس از دیگری پیدا شدند و با ارسال خبرهای متفاوت، خود را شریک غم خانواده های داغدار می دانند و در صددند تا با گفتار درمانی  آسیب های روحی، روانی و جسمی وارده را تسکین دهند.
آنجا که معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کهگیلویه و بویراحمد با آب و تاب فراوان خبر از دستور استاندار برای تشکیل کمیته حقیقت یاب حادثه فولاد بویراحمد خبر می دهد و می گوید «این کمیته به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار و با عضویت مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی، مدیرکل صنعت معدن و تجارت، رئیس اتاق بازرگانی، مدیرکل بازرسی استانداری و سایر دستگاههای مرتبط تشکیل شد و همه جوانب این حادثه در حال بررسی و پیگیری است.»  حال این سوال مطرح می شود که مگر نمی شد قبل از این  جلسه ای برای بررسی ایمنی در واحدهای صنعتی  استان برگزار شود و دستگاههای متولی و مسوول را  وادار به کار کرد.  این کارخانه و امثال آن مگر تازه تاسیس شده اند که مسوولین مربوطه ندانند که در چه وضعیتی قرار دارند.
به نظر می رسد در ابتدای امر باید متولیان و مسولین مرتبط با  این موضوع  به علت سهل انگاری و عدم انجام وظیفه قانونی خویش  مورد بازرسی و پرسش و پاسخ قرار گیرند. چرا که این گروه از مدیران قطعا در بروز چنین    حادثه ای مقصر بوده اند و باید مورد مواخذه قرار گیرند.
در سوی دیگر ماجرا وضعیت پدافند غیر عامل استان مطرح می شود که  ادعای رتبه برتری در کشور را داشته و دارند. حال باید مسوولین پدافند غیر عامل استان پاسخ دهند که در  راستای ارتقای آموزش ها، توانایی ها و آگاهی بهتر نسبت به ایمنی در محیط کار با نیروهای واحد های ایمنی، مدیران، کارخانجات و واحد های صنعتی  در استان چه اقدامی انجام داده اند و چه نتایجی حاصل شده است.
حال که آنچه که نباید می شد شد، پدافند غیر عامل استان به فکر  برگزاری همایش پدافند غیرعامل ایمنی محیط کار در یاسوج افتاده است .
هر چند که این اقدام قابل ستایش است اما مانع از پاسخگویی متولیان امر نسبت به سهل انگاری های گذشته نخواهد بود. حال که آتش  کوره فولاد بویراحمد کارگران زحمتکش را سوزاند و خانواده ها و مردم استان را داغدار نمود اقدامات مسوولین و متولیان امر به مثابه مثل معروف نوشدارویی بعد از مرگ سهراب است.
افکار عمومی انتظار دارند تا مسوولین و متولیان امر نسبت به تمام موارد که باعث جریحه دار شدن احساسات مردم استان در اثر این حادثه شده است پاسخگو بوده و با اقدامات  علمی و عملی تلاش نمایند تا این میزان خسارت را به حداقل برسانند.برچسب ها :