روزنامه‌ی امید مردم
امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 9458
تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد, ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۴
تعداد نظرات: ۰

درسهایی از امیر مومنان علی (ع)/ دروغ رایج ترین گناه زبان- قسمت دوم


درسهایی از امیر مومنان علی (ع)/ دروغ رایج ترین گناه زبان- قسمت دوم
یکی از بدترین معایب و زشت ترین گناه انسان که به وسیله زبان اجرا می شود دروغ است. دروغ منشأ بسیاری از مفاسد و عادت به آن از رذائل اخلاقی و گناهان کبیره است و این صفت رذیله انسان را از رحمت الهی محروم و او را در میان مردم بی اعتنا نموده و اعتماد […]

یکی از بدترین معایب و زشت ترین گناه انسان که به وسیله زبان اجرا می شود دروغ است. دروغ منشأ بسیاری از مفاسد و عادت به آن از رذائل اخلاقی و گناهان کبیره است و این صفت رذیله انسان را از رحمت الهی محروم و او را در میان مردم بی اعتنا نموده و اعتماد عمومی را سلب و جامعه را دچار نفاق و دوری می نماید.
در بسیاری از احادیث و روایات دروغ سرمنشأ تمام گناهان و رذالت ها بیان گردیده است و علی(ع) دروغ را زشت ترین بیماری می پندارد و می فرماید: «از دروغ  بر کنار باشید و حذر کنید که با ایمان فاصله دارد و راستگو در راه نجات و بزرگواری است اما درغگو بر لب پرتگاه هلاکت و خواری است» (نهج البلاغه ، خطبه ۸۶).
پیام های خطبه:
– انسان ها بایستی مطلقاً از دروغ دوری نمایند.
– دروغ با ایمان تضاد دارد فرد با ایمان هرگز دروغ نمی گوید.
– نجات انسان و بزرگواری اش در راستگویی است.
– سرانجام دروغگو در دنیا خواری و هلاکت و در آخرت دوزخ است.
شیطان منشأ دروغگویی
قرآن کریم منشأ دروغ را شیطان و ابلیس می داند و به انسان هشدار می دهد که شیطان بنیان گذار دروغ است و تلاش می کند از طریق دروغ به اهداف زشت خود دست یابد. شیطان علاوه بر تشویق به دروغ گویی خود نیز دروغ می گوید تا به اهدافش برسد.
ابلیس تنها بوسیله دروغ توانست حضرت آدم را گمراه کند. امیرمؤمنان در این فراز از خطبه دروغ را مقابل ایمان دانسته و ضمن هشدار انسان ها را از ابتلا به آنها نهی می فرمایند. قرآن کریم نیز به انسان هشدار می دهد که الهام کنندگان دروغ، شیطان و یاران ابلیس هستند و نیز می فرمایند شیطان بر هر تهمت زننده و گناهکار الهام به دروغ می کنند.
در آیات ۲۲۱ تا ۲۲۳ سوره مبارکه شعرا می فرمایند: «آیا می خواهید شما را آگاه سازم که شیاطین بر چه کسانی نازل می شوند بر هر شخص بسیار دروغ گو نازل می شوند کسانی که گوش فرا می دهند و اکثراً دروغ می گویند» همچنین خداوند به صراحت می فرمایند: «خداوند آن کسی را که دروغ گو و کفران کننده است هرگز هدایت نمی فرمایند» (سوره مبارکه زمر ، آیه ۳). پیامبر گرامی اسلام نیز می فرمایند: «کسی که بدون عذر شرعی دروغ بگوید هفتاد هزار ملک او را لعنت می کنند و از قلب او بویی به آسمان خارج می شود که همه ملائک آسمان بر او لعنت می فرستند» (بحارالانوار، جلد ۶۹).
آثار دروغ در جامعه
دروغ گویی عامل اصلی فسادهای جامعه و راه ورود به سایر فسادها است که آثار فردی و آثار اجتماعی زیان باری دارد که فقط به صورت مختصر به برخی از آنها اشاره می شود.
–  نابود کننده ایمان: آن گونه که در ابتدای بحث هم ذکر شد دروغ با ایمان تضاد دارد و فرد دروغ گو ایمان ندارد. پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «مؤمن هر صفتی را می پذیرد جز دروغ و خیانت» (بحارالانوار، جلد ۷۴). امیرمؤمنان انسان را از دروغ گفتن بر حذر داشته و می فرمایند« از دروغ بپرهیزید چرا که ایمان را دور  می کند» (غررالحکم ). ایشان همچنین دروغ را چه شوخی و چه جدی نهی می فرمایند: «بنده ای که مزه ایمان را نچشد دروغ را کنار می گذارد چه شوخی باشد چه جدی» (وسائل الشیعه، جلد ۱۲). امام باقر (ع) نیز می فرمایند: «دروغ، نابودی و خراب کننده ایمان است» (اصول کافی، جلد ۲).
– محرومیت از نماز شب: امام صادق (ع) می فرمایند: «همانا انسانی که دروغ می گوید از نماز شب محروم می شود و کسی که از نماز شب محروم شد از روزی گسترده( که نماز شب حاصل می شود) محروم می شود» (وسائل الشیعه، جلد ۸).
– کاهش ارزش اجتماعی: فرد دروغگو قابل اطمینان نیست و ارزش و اعتماد او در بین مردم از بین می رود. ارزش انسان در جامعه بشری به اعتماد و اطمینان او است و رفتار ناشایست دروغ گویی باعث از بین رفتن اعتبار او می شود. امام علی (ع) به مسلمانان هشدار می دهد: «شایسته است که مسلمان از دوستی و برادری با دروغ گو بپرهیزید زیرا آن قدر دروغ می گوید که اگر سخن راستی هم بر زبان آورد دیگر باور نخواهد شد» (اصول کافی، جلد ۲).
با این وصفی که امام توصیف فرمودند این ناباوری تا جایی گسترش پیدا می کند که شخص دروغ گو مورد مشورت نیز قرار نمی گیرد به تعبیر ایشان «دروغ گو هیچ رأیی ندارد» (متدرک الوسایل، جلد ۹). امام آن قدر شخص  دروغ گو را مورد نکوهش قرار می دهد که او را با مرده یکسان می پندارد و می فرمایند: «دروغ گو و مرده یکسان هستند زیرا برتری زنده بر مرده در اطمینان مردم به او است پس وقتی مردم به سخن دروغ اعتماد نکنند بنده بودنش باطل است» (غررالحکم، صفحه ۲۲۰)
– فقر و تنگدستی: اگر دروغ به یک رفتار دائمی و عادت برای انسان تبدیل شود برکت از زندگی او می رود روزی اش کم می شود و فقر و تنگدستی دچار او می گردد. امیرمؤمنان در این خصوص می فرمایند: «عادت به دروغ تنگدستی را به جا می گذارد.» (وسایل الشیعه، جلد ۱۵).
نابودی شرم وحیا: فردی که دروغ می گوید ابتدا از گفتن دروغ های کوچک هم احساس شرم و گناه می کند اما اگر این عادت زشت او تکرار شد آرام آرام بدون توجه به جایگاه و ارزش انسان ها دروغ هایش بزرگتر می شود پرده حیا میان او و مردم از بین رفته و بی حیائی نصیب او می شود .علی (ع)  می فرماید: «دروغ گویی حیا است» (غررالحکم، صفحه ۲۲۱)
– عدم آرامش: انسان دروغگو آرامش ندارد. همواره در ترس و هیجان به سر می برد و از ترس اینکه دروغ هایش آشکار شود پیوسته در اضطراب و استرس قرار دارد علاوه بر آن اگر در جامعه دروغ رواج پیدا کند اعتماد عمومی سلب می شود و افراد نمی توانند در هیچ موردی به یکدیگر اعتماد کنند و همین امر سبب از بین رفتن آرامش و امنیت در جامعه و افزایش ناهنجاری ها و جرم و جنایت می شود.
– دروغ گو مورد خشم و غضب الهی است: دروغ گو در دنیا مورد خشم و غضب الهی است. «لعنت خدا بر او باد اگر از دروغگویان باشد» ( سوره مبارکه نور، آیه ۷) و در آخرت عذاب الهی و دوزخ در انتظار او است . پیامبراکرم (ص) می فرمایند: «همانا دروغ و فجور از ستم کاری است و دروغ و فجور در آتش جای دارند» (مستدرک الوسائل، جلد ۹). مولا علی (ع) نیز می فرمایند: «میوه دروغ پستی در دنیا و عذاب در آخرت است» (غررالحکم، صفحه ۱۲۰).

**اسدالله طاهری -امید مردمبرچسب ها :