روزنامه‌ی امید مردم
امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 9537
تاریخ انتشار : ۱۷ تیر, ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۱
تعداد نظرات: ۰

آقای شهردار دست مریزاد!


آقای شهردار دست مریزاد!
چه خوشمان بیاید و بخواهیم و چه برای صندلی شیکمان دردسرساز باشد و نخواهیم، یاسوج به عنوان مقصد گردشگری تابستانه جنوب کشور مطرح شده است. هرچند که رخوت و سکون حاکم بر متولیان گردشگری سبب شده که این شهر همچنان ناشناخته باشد و عمده هجوم گردشگران متوجه چند روز تعطیلات عید فطر گردد و در […]

چه خوشمان بیاید و بخواهیم و چه برای صندلی شیکمان دردسرساز باشد و نخواهیم، یاسوج به عنوان مقصد گردشگری تابستانه جنوب کشور مطرح شده است. هرچند که رخوت و سکون حاکم بر متولیان گردشگری سبب شده که این شهر همچنان ناشناخته باشد و عمده هجوم گردشگران متوجه چند روز تعطیلات عید فطر گردد و در گردشگری زمستانه هم که یاسوج  باز پتانسیل خوبی در این زمینه هم دارد، جا بمانیم و نتوانیم کاری انجام بدهیم اما فصل گردشگری امسال یاسوج، یعنی تعطیلات عید فطر را می توان به عنوان نقطه عطف و آغاز به یاد ماندنی برای صنعت توریسم در این شهر، در تقویم ثبت کرد.
به گزارش امید مردم، تعطیلات عید فطر امسال، یاسوج همچون سالهای گذشته میزبان صدهها هزار مسافر و گردشگر بود، اما شرایط امسال اصلا قابل مقایسه با سالهای پیش از این نیست. امسال هیچ مسافری آواره خانه ها و ادارات برای سرویس بهداشتی و یا چادر زدن در پیاده روهای مرکز شهر نبود. آنقدر در شهر یاسوج ظرفیت و مکان اسکان و تفریح تدارک دیده شده بود که مسافری که به یاسوج می آمد، لب همان رودخانه بشار در پارک های بزرگ شهر اتراق کند و نیازی نباشد که وسط میادین و بلوارها به دنبال جایی برای چادر زدن و اسکان بگردد. امروز حاصل دسترنج شهردار فعلی یاسوج را که از سالهای پیش و با تمرکز بر ساخت پارک های گردشگری محورآغاز شده بود، ثمر می دهد و همه مردم شهر و حتی استاندار هم – به گواه پیام تقدیری که فرستاد- این موضوع را حس کردند و شاید بتوان گفت امسال تنها سالی بود که روز تعطیلات عید فطر، رسانه ها از کمبودها و نواقص گردشگران در استراحت و تفریح نگفتند و با یک چرخ زدن در میان مسافران گرمازده ای که در خنکای سایه ساران پارک های یاسوج اتراق می کردند، خیالشان راحت بود که امسال تنها سالی است که جا و مکان و سرویس بهداشتی گردشگرگریزی نمی کند. خیالشان راحت بود که اگر از زیبایی های شهر یاسوج بگویند و گردشگر بیاید، جا و فضای گردشگری به اندازه کافی هست که مردم مهمان نواز مرکز استان، سرِآخر با شرمندگی مهمانانشان را بدرقه نکنند.
آینده نگری محمد علی جاوید، شهردار یاسوج در احداث و بهسازی چندین پارک بزرگ در شهر یاسوج، فضا را برای حضور گردشگران مهیا کرده است و همچنین برای شهروندان یاسوجی هم مجتمعی متشکل از چندین و چند پارک و فضای سبز درست لب ساحل دلنشین بشار ایجاد کرده تا بتوانند بدون دغدغه به تفریح بپردازند. سرآمد همه این پارک ها، پارک ولایت است. پارکی که احداث آن هرچند در دوران شهردار سابق و با فشار استاندار وقت آغاز شد اما چیزی که امروز می بینیم، مدیون جاوید است. پارک ولایت تنها یک پارک نیست و با کاربری هایی چون محل تجمع، تفریح، نمایشگاه، ورزش و… چهره ای متمایزتر از بقیه پارک های شهر دارد. پارک ولایت از عید فطر امسال نماد گردشگری یاسوج است، نماد پایتخت طبیعت ایران، پارکی منحصر به فرد و زیبا که البته با بزرگ شدن درختان آن و در سالهای آینده قطعا یکی از مناطقی از شهر یاسوج خواهد بود که از سوی گردشگران مورد تعریف و تمجید قرار می گیرد. هرچند این پارک تا رسیدن به آن مرحله کمی زمان می خواهد اما همین الان هم می تواند در حوزه توسعه فضای سبز و پارک ها نمره قابل قبولی را در کارنامه شهردار ثبت کند.
پارک چشمه نباتی هم که دیگر، عروس خوش نقش و نگار پارک های شهر شده است، همان چشمه نباتی ای که تا یکی دو سال پیش از بوی فاضلاب و زباله و با تجمع افراد نابهنجار، نه تنها گردشگران که خود ساکنان یاسوجی را هم از ماندن در آنجا فراری می داد، حالا یکی از زیباترین پارک های ساخته دست انسان در سطح کشور است. پارکی که تا چند مدت پیش خانواده ها سعی می کردند عطای رفتن به آنجا را به لقایش ببخشند، حالا شده است محل رفت و آمد و تفریح خانواده ها.
البته هنوز به آنچه که نقطه مطلوب باشد نرسیده ایم اما همین که می بینیم در فضاهای سبز و بلوارهای شهری دارند کارهایی می کنند، پارک ها و مراکز تفریحی و گردشگری شهر به سرانجام رسیده و می رسند و شهر دارد واقعا رنگ و بوی پایتخت طبیعت شدن را کم کم می گیرد ته دلمان قرص می شود که یاسوج می تواند، هم در زمستان و هم در تابستان مقصد گردشگری باشد.
البته موضوع جذب گردشگر هم باید دست به دامان شهردار شد واقعا امیدی به متولیانی که حتی توان برگزاری یک نمایشگاه صنایع دستی را ندارند و نمایشگاهی که ماهها باد در غب غب انداختند و در زمان برگزاری آن را در بوق کرنا کردند، باد با خود برد و از نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی در یاسوج تنها  یک لبخند تلخ ماند و یک سوال که مسئولانی که حتی توان ساخت نمایشگاه با یک سازه مقاوم را ندارند، چرا مانده اند و به کدام دستاوردشان افتخار می کنند؟
این مسئولان آنقدر ناتوانند که حتی از فرصت های موجود که فضاهای مختلف رسانه ای و مجازی در اختیارشان قرار داده و اغلب هم رایگان هستند، نمی توانند استفاده کنند تا ضعف آنها باعث بشود که گردشگری این شهر تنها به چند روز تعطیلات عید فطر خلاصه شده و مابقی تابستان، یاسوج از گردشگری صرفه ای نبرد. بعضی هم که انگار در تشخیص سود و زیان صنعت گردشگری عاجزند، می خواهند اینگونه القا کنند که این صنعت تنها زباله نصیب یاسوج می کند و با این حرف کام پایتخت طبیعت ایران که تازه می خواهد از گردشگری شیرین شود، تلخ می کنند.
بنظر از تابستان های گذشته تاکنون که بعد از تعطیلات عید فطر یک نشست آسیب شناسی برگزار می شد و همه برای سال بعد متعهد می شدند، تنها شهرداری به وظیفه خود عمل کرده و نشان داده که برای گردشگری و صنعت توریسم در این شهر دل می سوزاند، حال هم امیدی به مدیران فرورفته در خواب ناز نیست و باید باز از شهردار بخواهیم که در حوزه معرفی پایتخت طبیعت ایران حداقل به تمام جنوبی ها آستین بالا بزند و همت کند تا در کل فصل تابستان این شهر از گردشگر و گردشگری مملو باشد.
البته شهر هنوز مشکلات زیادی دارد تا بدانجا که نقطه مطلوب است برسد، پروژه بهسازی بزرگترین پارک جنگلی جنوب کلنگ خورده و باید به سرانجام برسد که شهردار فعلی چه ابقا شود و چه از آن ۶۰ گزینه ای که شورای شهر مطرح می کنند، کس دیگری بر کرسی شهرداری بنشید باید، آن را در اولویت بگذارد. اولویت بعدی شهر یاسوج، چهره پیر این شهر جوان است که شهردار بعدی اگر شورا حاشیه هایی چون هزینه های سرسام آور تیمداری را به آن تحمیل نکند، باید برای این چهره شهر فکری بکند، ساختمان سازی در یاسوج هیچ نشانی از پایتخت طبیعت ندارد و شهردار بعد مجبور است که با طرح هایی چون احداث پیاده روهای باغ راهی، سبزسازی ساختمان و غیره برای این مشکل و معضل هم فکری بکند و دهها و شاید صدها مشکل دیگر که البته جاوید نشان داد که می شود کار کرد و امروز با دیدن ثمره این کارهای آقای شهردار، به رسم انصاف هم شده باید به وی بگوییم؛ دست مریزاد.

** پیمان فرامرزی – امید مردمبرچسب ها :