روزنامه‌ی امید مردم
امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 9633
تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد, ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۴
تعداد نظرات: ۰

تشکیل خانه سلامت مردم استان، ضرورتی انکار ناپذیر


تشکیل خانه سلامت مردم استان، ضرورتی انکار ناپذیر
تندرستی و سلامت نعمت بزرگ الهی است که ارتباط تنگاتنگی با آسایش، آرامش، سعادت و خوشبختی انسان ها دارد و بر همین اساس است که دست یابی به آرامش و آسایش پایدار از جمله دغدغه های بشری در زندگی است. با گسترش جوامع بشری و بروز تکنولوژی های جدید، اهمیت سلامت بیش از پیش آشکار […]

تندرستی و سلامت نعمت بزرگ الهی است که ارتباط تنگاتنگی با آسایش، آرامش، سعادت و خوشبختی انسان ها دارد و بر همین اساس است که دست یابی به آرامش و آسایش پایدار از جمله دغدغه های بشری در زندگی است. با گسترش جوامع بشری و بروز تکنولوژی های جدید، اهمیت سلامت بیش از پیش آشکار گردید و با گذر زمان این نگرش در جامعه ایجاد گردید که سلامت و تامین سلامت را تنها در درمان و بهداشت می دانستند و دانشگاه های علوم پزشکی، نهاد رسمی تامین کننده و مسوول آن بود. اما امروزه و با گسترش جوامع بشری و به ویژه زندگی شهری همگان به این امر رسیده اند  که سلامت امری همگانی است که تک تک افراد جامعه در قبال آن مسوولند و هر کدام از این افراد بنا به فراخور توان خویش می تواند در این مهم ایفا نقش نماید و همین نگرش بود که امروزه مفهوم سلامت مثبت در در میان اندیشمندان فرا گیر شده و سلامت را به عنوان زیستن در رفاه و آسایش فردی، جمعی و اجتماعی تحت سیطره معنویت تعریف می کنند. بر همین اساس است که نقش مردم در مراحل گوناگون ایجاد ، حفظ و گسترش سلامت انکار ناپذیر شده و توانمند سازی آحاد و اقشار مختلف مردم در ارتقای سلامت از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

به گزارش امید مردم ؛ استان کهگیلویه و بویراحمد نیز به تبع سایر نقاط جهان و کشور در وضعیتی قرار گرفته است که امروز با مشکلات عدیده ای در زمینه سلامت مواجه بوده و سیمای سلامت استان را در معرض تهدیدها و خطرات گوناگونی قرار داده است. بیماری های قلبی عروقی، حوادث ترافیکی و سرطان ها  از مهمترین عوامل مرگ و میر در استان می باشد که رژیم غذایی نا صحیح و غیر استاندار ، رفتارهای ترافیکی غیر استاندارد و سبک زندگی غیر ایمن از دلایل این امر می باشد و این عوامل ناشی از رفتارهای فردی و اجتماعی است که برای بهبود سلامت نیاز به تغییر در رفتار بیش از پیش احساس می شود. اگر به آمارها نگاهی بیاندازیم متوجه خواهیم شد که  هر ایرانی  ۳۴۰ بار در سال  دارو  مصرف می کند که این امر باعث شده است تا در دنیا در زمینه مصرف دارو رتبه دوم جهانی را داشته باشیم. سالانه ۱۷ هزار میلیارد تومان هزینه مصرف سیگار در کشور می شود که استان کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه ۱۷۰ میلیارد تومان سهم دارد. باید دقت داشته باشیم که سالانه بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان برای درمان معتادین در کشور بودجه صرف می شود. هر ایرانی سالانه ۴۲ لیتر نوشابه مصرف می کند که چهار برابر استاندارد جهانی است.  در استان کهگیلویه و بویراحمد شش برابر استاندار جهانی نان ، چهار برابر نمک، شکر و روغن مصرف می شود این در حالی است که یک سوم استاندار جهانی لبنیات و یک چهارم  آن سبزی و میوه و یک پنجم ماهی و میگو مصرف می شود و امروزه استان کهیگلویه و بویراحمد در زمینه سرطان دستگاه گوارش به رتبه اول کشوری نزدیک شده است. باید بدانیم که ۱۷ درصد جوانان ما قلیان ( داعش خانواده) مصرف می کنند. حوادث ترافیکی در کشور با ۱۸ هزار کشته و ۲۵۰ هزار زخمی و مصدوم  در سال،  ۷ درصد تولید ناخالص ملی را مصرف می کند و صدها آمار دیگر که می تواند خطرات آینده را برای جامعه ایرانی به تصویر بکشد.

باید گفت که همه این رفتارها که سلامت فرد، جامعه و کشور را هدف قرار داده است به سبک زندگی، تغذیه و رفتارهای رانندگی مربوط می شود و برای فرار از این معضلات و بیماری ها راهی جز تغییر رفتارهای بیماری زا وجود ندارد و این مهم کاری است که از دست یک دستگاه و یک گروه خارج شده و نیازمند همت و عزم جدی ملی و استانی را می طلبد. بر همین اساس است که در نظام سلامت کشور، راهی جز دست دراز کردن به سوی برون سازمان، دستگاههای اجرایی و مهمتر از همه مردم وجود ندارد و این ضرورت باعث شد تا تشکیل خانه مشارکت مردم در سلامت استان در دستور کار قرار گیرد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج معتقد است  تشکیل خانه مشارکت های مردمی برای سلامت، گامی مهم در جهت افزایش سطح آگاهی مردم و درگیرشدن جامعه در سلامت است.  دکتر اورنگ ایلامی   بر این باور است که  امروزه قاتل مردم در حوزه سلامت از بحث بیماری های واگیر به بیماری های غیر واگیر تبدیل شده است و در این راستا سند ملی مدیریت بیماری های غیر واگیر در استان تدوین شد و ما در حال حاضر وضع موجود را می دانیم  وی سبک زندگی ناسالم در استان را واقعیتی تلخ می داند که می تواند در آینده ای نه چندان دور بیماری های خطرناکی را به ارمغان بیاورد.  این متخصص بیماری های عفونی ،  بیماری های قاتل در استان را به ترتیب بیماری های قلبی عروقی، سوانح رانندگی و سرطان ها ذکر کرد و گفت:  متاسفانه باید گفت که در بیماری های سرطان در کشور سرطان پوست بالاست این در حالی است که در کهگیلویه و بویراحمد سرطان دستگاه گوارش حرف اول را می زند و این امر ناشی از سبک ناسالم زندگی در استان است.  دکتر ایلامی غذاهای پر نمک و سوخته از جمله کباب ها را از مهمترین عوامل این امر عنوان کرد.  سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج  معتقد است که وزارت بهداشت در بهترین شرایط در ۲۵ درصد بیماری های می تواند نقش ایفا کند و ۷۵ درصد عوامل بیماری ها در خارج ا ز محدوده وزارت بهداشت هستند . این گفته های سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان نقش مشارکت اجتماعی در سلامت را بیش از پیش آشکار و  ضرورت تشکیل خانه سلامت را انکار ناپذیر می نماید. بنابراین باید گفت برخی از بیماری ها به علت رفتارهای ناسالم در زندگی فردی و اجتماعی رخ می دهد که برای بهبود وضعیت موجود سلامت و همچنین حرکت به سوی ارتقای آن در جامعه نیاز به تغییر رفتار کاملا محسوس است .  معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز بر این باور است که با شرایط  و وضعیت سلامت در جامعه راهی جز تشکیل خانه سلامت وجود ندارد و  هدف از تشکیل خانه مشارکت مردم در سلامت استان را توانمند سازی مردم در ارتقاء سلامت خود و کار گروه‌های مخاطب عنوان می کند و  می افزاید : نتیجه نهایی مشارکت مردم در بخش سلامت توانمندسازی، افزایش سواد سلامت و خود اتکایی آنان است  وی خاطرنشان کرد:  درگیر شدن جامعه در توسعه سلامت فرآیندی است که به وسیله آن بین دولت و جوامع محلی مشارکتی در فعالیت های سلامت بوجود می آید.

دکتر امین بابویی راز موفقیت در مقوله سلامت را تقویت نگرش و نگاه اجتماعی به سلامت عنوان کرد و معتقد است که تلاش برای ارتقای فرهنگ و آموزش سواد سلامت همه افراد جامعه  ضرورتی انکار ناپذیر خواهد بود. بنابراین ضروری به نظر می رسد تا با فرهنگ سازی و ایجاد مشوق های اجتماعی و فرهنگی زمینه حضور و مشارکت مردم در سلامت استان بیش از پیش فراهم شود تا با تغییر برخی از رفتارهای ناسالم و غیر استاندارد در زمینه سبک زندگی، تغذیه ، سبک رانندگی و … شاهد حرکت جامعه به سوی جاده سلامت باشیم .برچسب ها :