روزنامه‌ی امید مردم
امروز : پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
آخرین خبر :
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
کد خبر: 9977
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان, ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴
تعداد نظرات: ۵
امید مردم بررسی می کند؛

حقوق شهروندی بی حقوق شهروندی/ تجلیل استانداری از ادارات با زور!/ کدام مواد حقوق شهروندی در استان توسط ادارات نقض می شود؟


حقوق شهروندی بی حقوق شهروندی/ تجلیل استانداری از ادارات با زور!/ کدام مواد حقوق شهروندی در استان توسط ادارات نقض می شود؟
حقوق شهروندی از جمله طرح هایی بود که در دولت تدبیر و امید و مطابق با سیاست های کلی این دولت کلید خورد، رونمایی از منشور حقوق شهروندی و انتصاب دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی نشان از اهمیت این طرح برای دولت دارد این اهمیت به حدی است که شاید بتوان منشور […]

حقوق شهروندی از جمله طرح هایی بود که در دولت تدبیر و امید و مطابق با سیاست های کلی این دولت کلید خورد، رونمایی از منشور حقوق شهروندی و انتصاب دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی نشان از اهمیت این طرح برای دولت دارد این اهمیت به حدی است که شاید بتوان منشور حقوق شهروندی را آبروی دولت هم خواند.

به گزارش امید مردم، معاونت های سیاسی استانداری ها متولی اصلی اجرای منشور حقوق شهروندی در استان ها شدند و در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز باید سیاست های حقوق شهروندی و رعایت منشور آن در کنار آشنا کردن مردم با حقوق خودشان انجام می شد اما حالا ما از مخاطبان امید مردم می پرسیم، حقوق شهروندی چیست؟

اجرای این طرح در استان آنقدر گنگ و مبهم آغاز شد و ادامه یافت که امروز به جرات حتی خود مسئولان هم نمی دانند که حقوق شهروندی چیست، خیلی از مدیران استان فقط می دانند که از قبل حقوق شهروندی تجلیل می شوند وگرنه حتی نمی دانند که چه کاری انجام داده اند که لایق تجلیل بوده اند.

کم کاری معاونت سیاسی و اداره کل امور اجتماعی استانداری در تبیین و تشریح حقوق شهروندی تا به آنجا است که این طرح از مدار اصلی خود در استان خارج شده و به موضوعی تبدیل شده که برای مدیران تجلیل و تقدیر و برای برخی حق جلسه و ماموریت می آورد.

در نشست صیانت از حقوق شهروندی در استانداری، علی فتح میرمحمدی،  استاندار را مجبور که که علی رغم میل باطنی اش از تعدادی از مدیران به عنوان برتر در حوزه حقوق شهروندی تجلیل کند. حتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در همان جلسه گفت که بگذارید کاری انجام شود بعد تجلیل کنیم اما تسلیم فشارها شد.

میرمحمدی سپس عزم سفر کرد و به دهدشت رفت و همانجا هم تعدادی دیگر از مدیران را مورد تقدیر و تجلیل قرار داد و اما هیچگاه نگفت که این مدیران بخاطر کدام بند از منشور حقوق شهروندی شایسته تقدیر می شوند؟

نقض حقوق شهروندی توسط ادارت استان

 در ماده ۲۰ منشور حقوق شهروندی آمده است که «حق شهروندان است که امور اداری آن‌ها با رعایت قانون، بی‌طرفانه و به ‌دور از هرگونه منفعت‌جویی یا غرض‌ورزی شخصی، رابطه خویشاوندی، گرایش‌های سیاسی و پیش‌داوری، در زمان معین و متناسب رسیدگی و انجام شود.»

حال در همین زمینه و در همان جلسه تجلیل، میرمحمدی اعتراف کرد که مردم  مدیران را به پارتی بازی متهم کرده اند که  این یعنی ماده ۲۰ حقوق شهروندی نقض شده است. حتی خود استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم در این قریب به دو ماه مدیریتش بارها از حاکمیت طایفه گرایی و قوم  و خویش بازی  بر ساختار اداری استان انتقاد کرده در کنار این ها دادگستری کل استان هم اعلام کرده که حکم اولین مدیری که متهم به استخدام های طایفه ای است بزودی صادر می شود. حتی چند روز پیش یک ارباب رجوع در اداره کل کار با خودش اسبلحه برد که اگر کار اداری اش رتق و فتق نشد، خودش را خلاص کند.

به جرات می توان گفت که ماده ۲۰ این منشور در استان و توسط مدیران ادارات، نقض شده است.

در  ماده ۳۰ این منشور آمده است «حق شهروندان است که به اطلاعات عمومی موجود در مؤسسات عمومی و مؤسسات خصوصی ارائه‌دهنده خدمات عمومی دسترسی داشته باشند. همه دستگاه‌ها و نهادها موظف به انتشار مستمر اطلاعات غیر طبقه‌بندی‌شده و موردنیاز جامعه می‌باشند.»

این ماده هم باز توسط ادارات نقض می شود، فرار مدیران از مصاحبه با مطبوعات، شکایت از مطبوعات، عدم درز اطلاعات غیر طبقه بندی شده ادارات، کذب گویی مدیران و نبود هیچ نهاد ناظری برای بررسی صدق و کذب مصاحبه مدیران از جمله مواردی است که به نقض حقوق شهروندی منجر می شود ضمن اینکه هم اینک حق شهروندان است که مطابق این ماده بدانند مدیران تجلیل شده با چه مبلغی و چگونه توسط اداره کل امور اجتماعی استانداری تجلیل شدند و معیار آنها چه بود؟

ماده ۵۴: «حق همه شهروندان به‌ویژه زنان و کودکان است که از تعرض و خشونت گفتاری و رفتاری دیگران در تمام محیط های خانوادگی و اجتماعی مصون باشند و در صورت بروز هر نوع خشونت امکان دسترسی آسان به مکان های امن و نهادهای امدادی، درمانی و قضایی جهت احقاق حق خود را داشته باشند.»

این هم از بندهایی است که در جامعه ما شاهد نقض آن هستیم، نزاع ها، خشونت های کوچک و بزرگ همه از مواردی است که این ماده حقوق شهروندی را نقض می کند.

 ماده ۶۸: «شهروندان در حق دستیابی به فرصت‌های اقتصادی و امکانات و خدمات عمومی و دولتی برابرند. انعقاد قراردادها و پیمان‌های بخش عمومی و دولتی با بخش خصوصی و اعطای هر نوع مجوز در حوزه اقتصادی به شهروندان باید با رعایت قوانین و مقررات مربوط و رقابت منصفانه در دستیابی به فرصت‌ها و امکانات انجام شود.»

این ماده را از هرکدام از شهروندانی کهگیلویه و بویراحمدی بپرسیم، قطعا نظرشان نقض تمام و کمال آن است، در زمینه فرصت های برابر اقتصادی همین بس که استاندار از عدم برخورداری شهرستان های مختلف استان از فرصت برابر انتقاد کرده است. در زمینه همین ماده پیش از این توزیع تسهیلات توسط یک مدیرکل افشا شد که روند اعطای آن هم متوقف گردید، حالا متولی اجرای حقوق شهروندی در استان باید بگوید که چه تدبیری در مقابل موارد مختلف نقض این ماده اتخاذ کرده و ناقضان این بند از حقوق شهروندی را چگونه به محاکمه کشانده است.

پیمان ها و مناقصات و روند برگزاری تشریفات آنها هم همواره محل چالش بوده که هم مطابق اصل دسترسی آزاد مردم به اطلاعات و هم مطابق همین ماده باید شفاف سازی و برخورد با فرصت های نابرابر در توزیع پیمان ها و مناقصات صورت گیرد اما آیا صورت گرفته است؟

مواد ۷۷ و ۷۸ «حق شهروندان است که آزادانه و بدون تبعیض و با رعایت قانون، شغلی را که به آن تمایل دارند انتخاب نمایند و به آن اشتغال داشته باشند هیچ‌کس نمی‌تواند به دلایل قومیتی، مذهبی، جنسیتی و یا اختلاف‌نظر در گرایش‌های سیاسی و یا اجتماعی این حق را از شهروندان سلب کند.

شهروندان از حق فرصت برابر در دسترسی به مشاغل و انتخاب آزادانه حرفه موردنظر خود طبق موازین قانونی به‌گونه‌ای که قادر به تأمین معاش خود به‌صورت منصفانه و آبرومندانه باشند، برخوردارند. دولت شرایط مناسب را برای تحقق این حق تضمین و بر آن نظارت می‌نماید.»

استخدام های طایفه ای از موارد نقض این مواد بود، استخدام هایی که از سال گذشته تاکنون داد همه را درآورده است که در این میان یکی از معاونین استاندار هم متهم به استخدام های طایفه ای شد و حالا نوبت آن رسیده است که متولیان اصلی پاسخ دهند که چرا حقوق شهروندی دولت متبوعشان را نقض کرده اند؟

ماده ۸۸ «حق شهروندانِ روستانشین و عشایر است که حسب مورد از حقوقی چون توسعه روستایی، بیمه و تأمین اجتماعی و ایمن‌سازی محیط زندگی بهره‌مند شوند.»

مسئولان استان به نظر می رسد که یادشان رفته است در همین سفر استاندار به بهمئی خیلی از روستاها از نبود آب، اینترنت، جاده، آنتن دهی تلفن همراه، آنتن شبکه های سیما و غیره  گلایه داشتند، حقوقی که جزو حقوق اساسی آنهاست و نه تنها این ماده بلکه اصل برابری در برخورداری از فرصت ها را هم به مخاطره می اندازد.

ماده ۱۰۸ «حق دانش‌آموزان است که از آموزش‌وپرورشی برخوردار باشند که منجر به شکوفایی شخصیت، استعدادها و توانائی‌های ذهنی و جسمی و احترام به والدین و حقوق دیگران، هویت فرهنگی، ارزش‌های دینی و ملی شود و آن‌ها را برای داشتن زندگی اخلاقی و مسئولانه توأم با تفاهم، مسالمت، مدارا و مروت، انصاف، نظم و انضباط، برابری و دوستی بین مردم و احترام به محیط‌زیست و میراث فرهنگی آماده کند.»

حال بر اساس این بند باید دانش آموزان استان از آموزش و پروش مناسب، کلاس های درس و هر ابزاری که به کار آموزش آنها می آید برخوردار شوند، اما آقایان تجلیل کننده بدانند که در همین حاشیه شهر یاسوج، داد دانش آموزان از کلاس های شلوغ و نبود فضای آموزشی مناسب بلند شده است هرچه از مرکز فاصله بگیریم به نقض این قانون افزوده می شود تا جایی که در مناطق محروم به مدارس کپری و کانکسی، معلمان غیر مرتبط و ده ها درد دیگر آموزش و پرورش می رسیم.

 بند ع منشور حقوق شهروندی که حق محیط‌زیست سالم و توسعه پایدار را یاد آور می شود و در مواد ۱۱۲ تا ۱۱۵ به آن پرداخته است تقریبا در استان نقض می شود. نحوه امحا زباله ها، آسیب هایی که به محیط زیست می رسد یا همین دو پشته دشتروم یاسوج همه از مواردی است که نقض آشکار حقوق شهروندی است و متولیان اجرا چشم هایشان را بسته اند.

ناگفته نماند بقیه موادی که بررسی نشد به این خاطر نیست که انها در استان رعایت می شود، برخی از آنها ارتباطی به دستگاه های دولتی نداشت و بخش اعظمی هم در حوزه سیاستگذاری ملی بود و در استان قابلیت اجرا پیدا نمی کند بلکه باید از سوی دولت و در تهران اجرا شوند.

اگر بخواهیم تک تک موارد نقض حقوق شهروندی تنها توسط ادارات را یادآور شویم، مثنوی هفتاد من کاغذ می شود، فقط یک خواسته می توانیم از جانب مردم از مسئولان و متولیان اجرای حقوق شهروندی داشته باشیم، شما که نمی توانید اجرا کنید، لطفا با برنامه های عجیب و غریب تجلیل در حق این حقوق جفا نکنید.

 

 

انتشار یافته: ۵
 1. کارکنان ادارات کار هیچکس را راه نمی اندازند هزار منشور حقوق شهروندی هم بیاید ادارات تا آشنا نداشته باشی کارت راه نمی افتد

 2. سوء استفاده آن مدیرکل از تسهیلات صندوق امید و اختصاص آن به همسر و خواهر و نزدیکان خود و چند مدیرکل …. به کجا ختم شد ؟!
  بازرسی استانداری در مصاحبه ش قول داده بود که به زودی رسیدگی میکنه و نتیجه ش رو اعلام میکنه ! ظاهرأ تنها کاری که صورت گرفته توقف اعطای تسهیلات بوده !!!!
  پس تکلیف وامهایی که قبلا از همین محل اعطا شده چه میشه؟!!!
  چرا با مدیر متخلف هیچ برخوردی نشد ؟؟!!
  میرمحمدی اگه راست میگه صیانت از حقوق شهروندی رو از استانداری شروع کنه که ام الاداراته !!!

 3. به استاندار یک پیغام دارم :شما که تغییر رابه تخصص وپاکدستی میدانید چرا .مدیر کلی که برای دوستان وهمکاران وخانواده خود تسهیلات میدهد بدون هیچ پیگردی هنوز نگه داشتید در صورتی که گزارشات مختلف ومکتوب وجود دارد.بقیه مدیران دیگر هم به همین نحو.سرتا یک کرباسند.

 4. تسهیلات به اقوام ودوستان عین حقوق شهروندی است

 5. سلام، اولا از نظر من باید دست اندرکاران این طرح ها عذاب وجدان بگیرند، ثانیا بهترین زمان است که مسئولین، این قبیل مدیران را از دایره ی مسئولیت خارج کنند، ما کم نداریم طرح هایی که ضرورت اجراشان، محرز گردید ولی در اجرا فقط فرمالیته شد، همین مسئولان طرح تاب اوری را نیز فرمالیته کردند. فقط به فکر تقسیم بودجه و مزایا به نفع خود هستند، نه بالا بردن آگاهی در جامعه، مسئولی که دغدغه ی خدمت ندارد، باید به حالش فکری کرد!!!!.


 • error: Content is protected !!